پایان عملیات آتش‌نشانان تهرانی در متروپل

به گزارش شفاف، سیدجلال ملکی وی گفت: گروه شماره 2 که از سوی سازمان آتش نشانی تهران به آبادان اعزام شده بود با تمامی امکانات و تجهیزاتی که به محل ریزش ساختمان ارسال شده بود به تهران بازگشتند. این تصمیم با صلاحدید فرمانده حوزه عملیات، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران و تیم مشاور وی اتخاذ و به تایید ستاد بحران رسید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: خطر سقوط در این کلانشهر کاهش یافته و بحران از سطح کشور به استان رسیده است.

وی ادامه داد: در این 12 روز که مسئولیت عملیات سازمان آتش نشانی تهران را برعهده داشت، برای هیچ یک از واحدهای امدادی زیر مجموعه آتش نشانی تهران مشکلی وجود نداشت. در عین حال عملیات به سرعت پیش رفت و آتش نشانان با اقدام مناسب توانستند امور را در دست بگیرند.

ملکی در خصوص گلایه برخی از همکارانش مبنی بر تاخیر در امدادرسانی به فاجعه کلانشهر گفت: ما وضعیت اسفبار کنونی مردم آباد را درک می کنیم و برای آنها درد دل می کنیم. چند روزی است که مردم همکاری خوبی با آتش نشانی دارند. البته گلایه هایی نیز وجود داشت مبنی بر اینکه این امر بر بسیاری از امدادگران تأثیر می گذارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: در همه نقاط دنیا در مواقع بحرانی برنامه ریزی های لازم توسط نیروهای امدادی زمان می برد. در همان ساعات اولیه بلافاصله آتش نشانی تهران به آبادان اعزام شد که به دلیل گرد و غبار امکان جابجایی با هواپیما وجود نداشت. همین موضوع باعث شد برخی تصور کنند که نیروهای امدادی از شهرهای دیگر از جمله تهران دیر وارد آباد شده اند.

وی گفت: در روزهای ابتدایی مردم آبادین با پای برهنه به ما کمک می کردند اما زمانی که تدارکات لازم به ما داده شد، عملیات امداد رسانی تسریع شد و امدادگران اقدامات بعدی را انجام دادند. اگر خدای ناکرده در صورت بروز حادثه در تهران، نیروهای امدادی سایر استان ها تا ساعتی نمی توانند خود را به محل حادثه در تهران برسانند و این به معنای تاخیر در عملیات نیست.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: سازمان آتش نشانی تهران با اطلاع از ریزش ساختمان کلانشهر در حالت آماده باش بود. هنوز آتش نشانی تهران درخواستی مبنی بر اعزام نیروی کمکی به آبدان ارسال نکرده است.