پاپ فرانسیس «سال مقدس» کاتولیک‌های جهان را اعلام کرد

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، واتیکان برای توبه و آمرزش گناهان کاتولیک‌ها دستورالعمل منتشر کرد تا مسیحیان معتقد با رعایت آن از مجازات آخرت رهایی پیدا کنند.

این کتابچه راهنما پس از آن منتشر شده است که پاپ فرانسیس در مراسم مسیحی «عید عروج» در کلیسای سنت پیتر رم، سال ۲۰۲۵ را به عنوان «سال مقدس» برای کاتولیک‌های سراسر جهان اعلام کرد.

سال مقدس در آیین کلیسای کاتولیک، سالی است که توبه‌کنندگان در صورت برآورده کردن شرایط تعیین شده توسط پاپ، از مجازات گناهانی که شخص برای بخشش آن‌ها توبه کرده است، رهایی پیدا می‌کنند.

رویداد «سال مقدس» یا «سال یوبیل» که از زمان پاپ بونیفاس هشتم در سال ۱۳۰۰ شکل گرفت معمولاً هر ۲۵ سال یکبار اتفاق افتاده است.

بر اساس اعلام پاپ، این مراسم از شب کریسمس آینده (۲۴ دسامبر ۲۰۲۴) آغاز می‌شود و تا مراسم «خاج‌شویان» یا «جشن اپیفانی» در ۶ ژانویه ۲۰۲۶ ادامه خواهد داشت.

زائران مسیحی می‌توانند مراسم آمرزش گناهان را در چهار کلیسای بزرگ کاتولیک در رم یا سه کلیسای بزرگ در بیت‌المقدس برگزار کنند.

واتیکان پیش‌بینی کرده است ۳۲ مسیحی معتقد در سال ۲۰۲۵ برای شرکت در این رویداد به رم سفر کنند.

برای مسیحیان باورمندی که امکان زیارت‌ این کلیساها را ندارند، مراجعه به کتابچه‌ راهنمای منتشر شده توسط واتیکان و عمل به دستورالعمل‌های موجود در آن، این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا گناهانشان آمرزیده شوند.