پاسخ نقاش‌زاده به حواشی جشنواره فیلم فجر/افرادی که اسامی برگزیدگان داوری را داشتند مشخص‌اند

به گزارش شف ، چهلمین جشنواره فیلم فجر با یکی از کوچکترین اتفاقات جشنواره فیلم فجر به پایان رسید. یکی از غم انگیزترین پدیده های این دوره از جشنواره فیلم فجر اعلام برندگان ساعتی قبل از اختتامیه بود. در این میان یکی از سایت های فروش بلیت سینما در خبری اسامی برندگان جشنواره را اعلام کرد و پس از آن برخی کانال های تلگرامی لیست جوایز را منتشر کردند.

اما همه اینها تا زمان اهدای جوایز گمانه زنی بود و در کمال ناباوری تمام اسامی اعلام شده صحت داشت و در نتیجه لیست برندگان این دوره از جشنواره فیلم فجر مشخص شد.

ما جنایتکارانی را که نام برندگان را فاش می کنند جدی خواهیم گرفت

مسعود نقازاده دبیر جشنواره فیلم فجر شب گذشته در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر در جمع خبرنگاران گفت: قطعا پیگیر رونمایی و اسامی آثار خواهیم بود. برندگان جوایز امسال وی درباره افشای فهرست نامزدها و برگزیدگان جشنواره فیلم فجر امسال توسط برخی رسانه ها اظهار داشت: متاسفانه بی اخلاقی رسانه ای کم نیست، در صورت دریافت اطلاعات کافی اسامی متهمان منتشر خواهد شد. .

اختلافات فیزیکی بین داوران کاملا اشتباه است

از دیگر جنبه های امسال، اشاره به اختلاف نظر داوران جشنواره فیلم فجر بود که گاه از لرزش و درگیری خبر می داد. دبیر جشنواره همچنین گفت: در جلسات پایانی هیئت داوران شرکت کردم و داوران پذیرفتند که سال داوری خوبی را پشت سر می گذارند چرا که همه آرا با نظر جمعی و انگیزه گرفته شده است. از قضات

او شب قبل از جمع بندی درباره برخی آزارهای بدنی به آوای البرز گفت: این یک دروغ محض است؛ بنده در ستاد جشنواره حضور داشتم که داوران برای بررسی نهایی حضور داشتند، اتفاق بدی نیفتاد.

نقاش زاده در پاسخ به این سوال که آیا دبیر جشنواره فیلم فجر سال آینده خواهد بود یا خیر، گفت: نظری در این مورد ندارم و نمی دانم چه اتفاقی می افتد.

برخی از منتقدان قبل از نمایشگاه فیلم ها را در آزمایشگاه ها دیده بودند

اما یکی از مشکلاتی که پیش از شروع نمایشگاه گریبانگیر این نمایشگاه شده بود، مشکل تماشای فیلم های نمایشگاه قبل از شروع برنامه نمایش بود. وی همچنین گفت که صحبت ها باید بر اساس اطلاعات دقیق باشد. زمانی که در مرحله انتخاب آثار بودیم، برخی از منتقدان مدعی شدند که فیلم‌ها را دیده‌اند و باید دیدگاه‌شان را به منتقدان سینما می‌دادند، در حالی که می‌توانیم با اطمینان کامل ثابت کنیم که هر فیلمی خارج از جشنواره دیده شود. نه از ستاد جشنواره فجر چون همکاران ما در ایام انتخابات اجازه تردد نداشتند.

اقدامات بعدی نشان داد که برخی فیلم ها را در آزمایشگاه ها دیده بودند. عده ای به دعوت برخی از گروه سازنده فیلم ها را تماشا کردند. باید پیگیری شود که در کدام حوزه شاکی کیست. در ستاد اجرایی جشنواره فیلم فجر اعلام کردیم که پیگیر این موضوع هستیم که چه کسانی به فیلم آسیب رسانده و چه کسانی از حقوق صاحب اثر تضییع کرده اند. اگر نکته ای قابل پیگیری قانونی باشد، به صاحبان فیلم اعلام کرده ایم که مبلغ فیلم و تهیه کننده را به اداره کل حقوقی سازمان سینمایی واریز می کنیم تا حق استیفا شود.

حتی هزینه پذیرایی را هم اعلام می کنیم

نقاش زاده در خصوص بحث های مالی جشنواره و انتشار جزییات جزئی گفت: بحث های مالی فرآیند بسیار پیچیده ای است و با پیشرفت این رویداد کارها به هم نزدیک می شود. تمام هزینه ها قبل از جشنواره محاسبه می شود و مشخص می کند که بعد از جشنواره چقدر هزینه شده است و امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. زمانی که بودجه به طور کامل مشخص شد، حتی میزان هزینه های صرف شده برای پذیرایی را نیز محاسبه خواهیم کرد، زیرا این حق طبیعی رسانه هاست که از میزان هزینه شده اطلاع داشته باشند. این امر مستلزم فعالیت های رسانه ای و فرهنگی است که تنها از طریق رسانه صورت می گیرد. از همه رسانه ها تشکر می کنم، البته رسانه هایی که سینما را جدی می گیرند، اما سینما رسانه تفننی نیست، باید نگاه کمی تحلیلی داشته باشد.

من مخالف نمایشگاه سراسری نمایشگاه هستم

اما یکی از نکات جالب این جشنواره که مورد علاقه سینماگران ارشد بود، اکران فیلم های جشنواره در سراسر کشور حتی در روستاها و عشایر بود. نکته ای که وزیر فرهنگ نیز در پایان به آن اشاره کرد. اما برخلاف نظر آنها، دبیر جشنواره نظر دیگری دارد: به نظر من جشنواره فیلم فجر یک نمایشگاه ملی نیست. این جشنواره مکانی برای متخصصان علاقه مند و متخصص در زمینه فیلم از سراسر جهان است. جشنواره های دنیا فیلم های خود را در معرض دید عموم قرار نمی دهند و به نظر من نمایشگاه جهانی به نفع سینما نیست. به نظر من با فیلم هایی که در سراسر کشور در این نمایشگاه اکران می شوند، هیجان و انرژی لازم برای استقبال از مردم را به دست می آوریم. جشنواره فیلم فجر فقط یک جشنواره سینمایی نیست، جشنواره بزرگی است که بخشی از آن به سینما اختصاص دارد و انتظار می رود بیشتر استان ها فیلم نمایش دهند. یکی از پیشنهادهای من این بود که تعداد سالن های محدودی برای اکران فیلم هایی که در تهران و شهرستان ها ساختیم داشته باشیم. از آنجایی که بعد انقلابی برای فیلم و نمایشگاه امسال مهم است، سینمای سیار را در برخی از روستاها راه اندازی کرده ایم تا اندکی از هیجان جشنواره را منتقل کنیم.

جشنواره بدون مقوله فرهنگی معنا ندارد

دیگر همایش های فرهنگی یکی از بخش های بحث برانگیز جشنواره امسال بوده که برخی مخالف آن بوده و آن را بی اثر می دانند. وزیر امور خارجه در این خصوص نیز توضیح داد: جلسات در حوزه فرهنگ منتقدانی دارد، اما آیا می توانید فیلمی بدون فرهنگ تصور کنید؟ علی نظیریان در نهایت یک جمله کلیدی گفت؛ وی خاطرنشان کرد: سینما فقط یک تخصص نیست و فرهنگ لازم است. از منتقدان می پرسم وقتی جلسه خاصی برگزار می شود، عده کمی از کارشناسان در سالن خاصی تحلیل می کنند که با تماشای فیلم و برنامه خللی وارد نمی کند، واقعا چه ضرری به کسی می زند؟ چرا در این مورد موضع گیری کنید؟

وی با اشاره به جشنواره های معتبر دنیا افزود: در مهم ترین نمایشگاه های دنیا پخش فیلم یک موضوع حاشیه ای است و کارگاه های تخصصی مانند جشنواره برلین بیشترین استقبال را دارند. چرا با تحلیل کارشناسی علی نظیریان و محمود کلاری در این جلسات مخالفت می کنیم؟ ما با روندی مواجه هستیم که فیلمی با فرهنگ نخواهیم و باید در این زمینه مقاومت کنیم. سینما بازتاب فرهنگ است. چه برنامه های فرهنگی داشته باشم چه نداشته باشم، تعداد جلسات ممکن است متفاوت باشد، اما این اتفاقات به فیلم عمق می بخشد.

ما مسئولیتی در قبال توزیع اسکرین شات از فیلم ها نداریم

اما اختتامیه جشنواره فیلم فجر 40 افشاگری دیگری بود. یکی از فیلم های ارائه شده در جشنواره فیلم فجر شب گذشته اندکی پس از اختتامیه از فضای مجازی پخش شد. نگاشازاده همچنین درباره اینکه برخی فکر می کنند جشنواره عامل این اتفاق است، اظهار کرد: چگونه می توان چنین ادعایی کرد. این فیلم در 60 سالن اکران می شود. همه مردم تلفن همراه دارند و رعایت اخلاق حرفه ای بسیار مهم است. اگرچه در فیلم سیستم رصد وجود دارد، اما راهی برای شروع فیلم وجود دارد. سینماهای اشتباه را به چالش می کشیم و آنها را به نظارت و ارزیابی معرفی می کنیم تا در آینده بازبینی شوند. اگر سینماها سازوکار را رعایت نکنند ما مقصر نیستیم و البته سازمان سینمایی وارد عمل خواهد شد.