وقتی پرسپولیس به فینال رسید!+ فیلم

به گزارش آوای البرز؛ تقویم را مرور کردیم و حدود 3 دهه پیش رسیدیم. جایی که پرسپولیس با تیم الاتحاد روبرو می شود ، تیمی که آنقدر قدرت دارد که فینالیست است. مرور خاطره بازی پرسپولیس در تاریخ 20 نوامبر 1992 فاقد صلاحیت است:

از مرحله اول تا نیمه نهایی

با حذف صفا لبنان در دور اول ، پرسپولیس به دور بعدی صعود کرد. الفنها پس از تساوی بدون گل با گلهای کریم باوی و حمید استیلی در دور سوم عمان را شکست داد. بنی یاس که در مرحله نیمه نهایی 2-1 پیروز شد و 1-1 مساوی کرد نیز با برتری مقابل امارات به نیمه نهایی صعود کرد. در نیمه نهایی پرسپولیس با ضربه سنگین حمید دراشان از کرنر بسته به پیروزی رسید و در تاریخ 20 نوامبر 1992 ، در بازی برگشت ، تیم سعودی در دیدار برگشت مقابل الاتحاد در جده به میدان رفت.

جو وحشتناک در جده

در جریان آن مسابقه ، هواداران سعودی با طبل و شیپور به نفع بازیکنان فضای وحشتناکی را ایجاد کردند. در آن مسابقه علیرغم برتری نسبی پرسپولیس ، با گلزنی تیم میزبان برای پرسپولیس کمی سخت بود که فینالیست خود شود.

شوت زیبا در دقیقه 41

در دقیقه 41 محمد پنجعلی با ارسال پاس به محمود کلهر ، توپ را از 40 متری به سمت دروازه الاتحاد شلیک کرد و توپ به انتهای دروازه الاتحاد رسید و این گل را به عنوان یکی از 10 گل برتر آسیا شناخت.

وقتی باگری ناجی شد!

هرچند در آن مسابقه پرسپولیس با تساوی می توانست به فینال برسد ، اما در صحنه های مشکوک سعید نیم آبادی داور این بازیکن به بازیکن سعودی از ناحیه سینه توهین کرد اما الاتحاد دروازه بان فقید پرسپولیس شوکه شد. .

تیمی از پرسپولیس که فینالیست شد

نادر باقری ، محمد پنجعلی ، سعید نیم آبادی ، امیر موسوی نیا ، محمد خاکپور ، حمید دراشان ، حمید استیلی ، محمود کلهر و حسن شیروهیممی از نامزدهای برجسته فینال جام ملت های آسیا در آن سال بودند.

محمود کلهر: حیف که قهرمان نیستیم!

801

آوای البرز ، پیشکسوت پرسپولیس که در آن مسابقه گل قاطع سرخپوشان را به ثمر رساند ، در مصاحبه با خبرگزاری به این دیدار اشاره کرد: ما در بازی با گل حمید درخشان در تهران پیروز شدیم و می توانستیم با تساوی به فینال برسیم. در آن مسابقه جو خوبی در استادیوم سعودی وجود داشت ، اما ما قسم خوردیم که با وجود همه چیز پیروز خواهیم شد.

او اضافه کرد: ما در اوایل بازی به گل رسیدیم اما عقب نماندیم. حدود 5 دقیقه مانده به پایان نیمه اول ، محمد پنجعلی یک پاس به من داد که من قصد شلیک آن را داشتم و از 40 متری به بیرون شوت زدم که این ضربه از دست دروازه بان الاتحاد به گل تبدیل شد. با تساوی به رختکن رفتیم.

محمود کلهر ادامه داد: در نیمه دوم سعودی ها فشار را بیشتر کردند اما بچه ها دفاع خوبی کردند. در پایان مسابقه ، داور خطای غیرضروری سعید نیم آبادی را اعلام کرد و مفتی را به الاتحاد جریمه نقدی کرد. خدا نادیر باگری را بیامرزد. نادر خدا بیمارس در آن بازی بهترین بود ، ما توانستیم پنالتی الاتحاد را به ثمر برسانیم و در نهایت با یک تساوی یک بار به فینال رسیدیم.

پیشکسوت پرسپولیس اظهار داشت: آن بازی یکی از بهترین بازی های زندگی من بود و من توانستم یک گل زیبا برای پرسپولیس به ثمر برسانم ، گلی که در آن زمان یکی از 10 گل برتر آن بازی ها اعلام شد. در آن روزها تبلیغات زیادی برای بازی ها نبود و رسانه ها توجه زیادی به آن هدف و آن رقابت نداشتند. حسرت من از آن دوران بازی ها این است که چرا نتوانستم در فینال نیسان را شکست دهم و در بازی رفت و برگشت قهرمان شوم.

در زیر می توانید یک ویدیو از این مسابقه را تماشا کنید: 4