وزیر دفاع ترامپ نقش او را در حمله به کنگره تأیید کرد

کریستوفر میلر ، آخرین وزیر دفاع دولت رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ ، نقش خود را در ترغیب پیروان خود برای حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021 تأیید کرد.

کریستوفر میلر به Varghese گفت: “سوال این است که آیا کسی بدون سخنرانی رئیس جمهور به ساختمان کنگره می رفت و به آن حمله می کرد؟” [بدون اظهارات ترامپ]”این اتفاق نمی افتاد.”

وزیر دفاع پیشین درمورد اینکه آیا اظهارات ترامپ باعث تحریک جمعیت برای حمله به کنگره می شود ، اظهار نکرد. وی گفت: “مسئله دیگر این است كه آیا او می داند مردم را اینگونه هدایت می كند؟” “نمی دانم.”

میلر در پاسخ به این س ifال که آیا ترامپ مسئول حمله به کنگره است یا خیر ، گفت که بین اظهارات ترامپ ساعت ها قبل از حمله معترضین به کنگره و اقدامات افرادی که به حرف های وی گوش می دهند ، “ارتباطی بین علت و معلول” وجود دارد.

وزیر دفاع پیشین گفت: “من نمی دانم ، اما به نظر می رسد چنین است ، زیرا بین علت و معلول ارتباط وجود دارد.”

میلر پس از برکناری ترامپ در تاریخ 9 نوامبر به عنوان جانشین ترامپ انتخاب شد. دو روز پس از اقدام ترامپ ، بایدن پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را اعلام کرد.

میلر گفت که صبح روز 6 ژانویه متوجه ترامپ شده است. وی گفت که آن روز با ترامپ صحبت نکرده است.

وزیر دفاع پیشین آمریکا در پاسخ به این سال که اگر در 6 ژانویه توسط ترامپ به وی دستور داده شود که کاری توهین آمیز انجام دهد ، چه کاری انجام خواهد داد ، گفت: “من نمی توانم شرایطی را تصور کنم که ارتش آمریکا از یک دستور غیرقانونی تبعیت کند.”

وی افزود اگر چنین دستوری مغایر با قانون اساسی باشد ، این امر غیرقانونی است و به آن عمل نمی شود.

دونالد ترامپ پس از باخت به جو بایدن در انتخابات نوامبر ، از پذیرش نتایج انتخابات خودداری کرده است.

ترامپ پیش از رای عدم اعتماد مجلس نمایندگان ، حزب خود را به تقلب در انتخابات 6 ژانویه متهم کرد و خواستار صف آرایی پیروان خود در نزدیکی ساختمان کنگره شد.

ساعاتی بعد ، طرفداران ترامپ با هجوم به ساختمان کنگره ، کالج انتخاباتی ورودی مجلس نمایندگان را حصار بستند و قبل از ورود مایک پنس ، معاون ترامپ ، فرار کردند.