واکنش بلینکن به انتقادات لودریان: فرانسه شریک حیاتی آمریکا است

به گزارش گروه مانیتورینگ بین المللی خبرگزاری نیرو ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه و لوید آستین ، وزیر دفاع ، پنجشنبه شب در یک کنفرانس خبری با نمایندگان استرالیا شرکت کردند.

بلینکن در یک کنفرانس خبری گفت: “هیچ تفاوتی بین شرکای ما در مناطق اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام وجود ندارد.” همکاری با بریتانیا و استرالیا پیامی است که ما آماده همکاری با متحدان خود از جمله در اروپا هستیم. “

وی گفت: “ما از نقش مهمی که کشورهای اروپایی در منطقه هند و اقیانوسیه ایفا می کنند استقبال می کنیم و همچنان روابط نزدیک خود را با ناتو ، اتحادیه اروپا و دیگران حفظ می کنیم.” این یک شریک مهم است ، به ویژه در فرانسه و سایر مناطق. “

وی گفت این همکاری به تقویت صلح و ثبات در منطقه هند و اقیانوس آرام کمک می کند و ایالات متحده به همراه استرالیا از حاکمیت قانون دفاع می کند.

بلینکن گفت که استرالیا را در حمایت از درخواست استرالیا برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا در چین آزاد خواهد کرد.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی قبلاً تحقیقات گسترده ای در مورد منشا ویروس کرونا در چین انجام داده اند و پکن گفته است که اگر آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان کانون شیوع پیش فرض در نظر گرفته شود ، از تحقیقات بیشتری حمایت می کند. خیر

وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به تحریم های غیرقانونی و سرکوب کننده علیه کشورهای مختلف ، مدعی شد که استرالیا به شدت از فشارهای اقتصادی چین نگران است.

ماریس پین ، وزیر خارجه استرالیا گفت: “ما درباره رقابت رهبری با چین صحبت کردیم و باید به آن پاسخ داده شود.” این بدان معنا نیست که هیچ زمینه ای برای تعامل مثبت با چین وجود ندارد. استرالیا به گفتگوی بدون قید و شرط خود با چین ادامه خواهد داد. “

وی گفت: “رهبری ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوسیه ضروری است.” “پیام استرالیا این است که ما متحدی هستیم که به دنبال فرصت هایی برای کار در سراسر منطقه بر اساس حفظ نقش رهبری ایالات متحده هستیم.”

لوید آستین ، وزیر دفاع استرالیا در یک کنفرانس خبری گفت که استرالیا در جنگ های دو دهه گذشته با ما بوده است. ما باید به استرالیا کمک کنیم تا قدرت زیردریایی های هسته ای را به دست آورد. “

وی گفت: “در بحث امروز ما درباره وضعیت امنیتی منطقه بحث کردیم.” به طور خاص ، ما درباره نقش بی ثبات کننده چین و تلاش های پکن برای ارعاب سایر کشورها بحث کردیم. وی افزود: “علاوه بر همکاری مبتنی بر نتیجه با حزب کمونیست چین ، ما تلاش های چین برای برهم زدن نظم جهانی را بازیگوش می دانیم.”

پیتر داتون ، وزیر دفاع استرالیا با اعلام استفاده از انواع هواپیماهای جنگی آمریکا در کشورش گفت: یکی دیگر از زمینه های همکاری با ایالات متحده شامل ثبات لجستیکی و توانایی حمایت از عملیات دوجانبه ، از جمله تدارکات ، قابلیت زیر دریایی و دیگر نیروها است. به ارتش استرالیا خواهد بود.

رهبران ایالات متحده ، بریتانیا و استرالیا موافقت نامه هایی را در زمینه همکاری های دیپلماتیک ، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام امضا کردند. پروژه زیردریایی هسته ای استرالیا اولین پروژه بزرگ این توافقنامه است. این قرارداد به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای کمک می کند.

در همین حال ، ژان ایو لودریان ، وزیر امور خارجه فرانسه از تصمیم استرالیا برای کنار گذاشتن قرارداد زیر دریایی 90 میلیارد دلاری خود با یک شرکت فرانسوی انتقاد کرد.

لودریان گفت: “این واقعاً یک چاقو از پشت است.” ما با استرالیا رابطه ای قابل اعتماد داریم. این باور شکسته شد. امروز عصبانی هستم که این قرارداد فسخ شده است. “

بلینکن در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: “به عنوان رئیس جمهور” [جو بایدن] “شب گذشته ما از نقش اروپا در منطقه هند و اقیانوسیه استقبال کردیم. همانطور که در ماه های آینده گفته ایم ، ما به همکاری با ناتو و اتحادیه اروپا ادامه می دهیم.” در گفتگو با حریف فرانسوی خود ، من بارها اعلام کرده ام که ما باید به همکاری با این کشور ، رئیس جمهور بایدن و رئیس جمهور ادامه دهیم. [امانوئل] ماکرون نیز این موضوع را برجسته کرده است ».

وی گفت: “ما در یکی دو روز گذشته با رقبای فرانسوی خود در ارتباط بوده ایم تا در مورد این توافق بحث کنیم.” ما در زمینه اولویت های مختلف بسیار نزدیک با فرانسوی ها همکاری می کنیم. “

وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه خروج ایالات متحده و متحدانش از افغانستان گفت: “ابتدا ما با متحدان خود قبل از خروج مشورت کردیم و تصمیمات آنها بخشی از تصمیمی بود که ما گرفتیم.” مورد انتقاد گسترده قرار گرفت. ناتو فوراً از این تصمیم استقبال کرد. »

وزیر دفاع وقتی از وی درباره احتمال حضور در جلسات کنگره س askedال شد ، گفت که به زودی در چنین جلساتی شرکت خواهد کرد ، همانطور که بلینکن انجام داد.

بلینکن و آستین از اظهارنظر درباره اخبار جنجالی مبنی بر ارتباط مارک میلی با فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا با رقیب چینی خودداری کردند.

پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرد که این کتاب را نخوانده و در مورد اتهامات اظهار نظر نکرده است.

واشنگتن پست به نقل از پریل نوشت دو روزنامه نگار تحقیقی آمریکایی ، باب وودوارد و روبرت کوستا ، در حال نوشتن کتاب هستند. او که نگران احتمال جنگ با چین در پی ظهور ترامپ است ، دو بار مخفیانه با یک مخالف چینی تماس گرفته است.

در این کتاب که بر اساس مستندهای بیش از 200 منبع مطلع دولتی و غیر دولتی تهیه شده است ، آمده است که یکبار در 30 اکتبر 2020 ، میلی نگران وحشت ترامپ در هفته های گذشته مدیریت کاخ سفید و شکست او در ریاست جمهوری بود. انتخابات دوباره ، در 8 ژانویه ، او رئیس ستاد نیروهای مسلح مرکزی چین ، ستاد لی ژجیانگ را احضار کرد.

به نوشته واشنگتن پست ، میلی در این تماس به ژنرال لی اطمینان داد که ایالات متحده با ثبات است و حملات نظامی انجام نمی دهد و او به زودی پکن را مطلع خواهد کرد.

پس از انتشار این خبر ، جمهوری خواهان ، از جمله دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا ، خواستار استعفای ستاد مشترک ارتش شدند.

انتهای پیام.