«واویلوف» اولین شهید ذخایر ژنتیکی

اولین آنها گونه های گچ است که مانند یک سنگ سبز به دیواره چسبیده اند (gypsophila arterioids). گرچه معجزه ای رخ داد و سنگ به گیاه تبدیل شد. اما در کنار آن یک گیاه پیاز مستقیم با سر محکم وجود دارد که در پایه ساقه سبز بدون برگ متورم می شود. این گیاه را در سال 1995 و در حالی که روی یک رساله دکتری در گلستان کار می کردم کشف کردم. دسترسی به آن غیرممکن بود. من توانستم از آن پیاز درست کنم و با خود به آلمان ببرم. من آن را کاشتم و توانستم آن را شناسایی کنم. نام آن Allium vavilovy است و یکی از اجداد پیاز خوراکی (Allium vavilovy) بود. مقاله او را منتشر کردم. دوست آلمانی من دکتر که متخصص آلومینیوم بود. فریتز باور نمی کرد. او به ایران رفت ، ما با هم به آنجا رفتیم و وقتی گیاه را دید گفت ، درست است.

واویلوف کیست؟ نیکولای واویلوف متخصص ژنتیک گیاهی بود. وی مراکز تنوع ژنتیکی گیاهان کاشته شده در سراسر جهان را نظریه پردازی کرد. در حالی که استالین در روسیه کار می کرد ، تروفین لیسنکو واویلوف ضد دولت بود. نفوذ وی بر استالین منجر به زندانی شدن و ویلوف در سال 1941 شد. البته مجازات وی به 20 سال زندان کاهش یافت ، اما وی دو سال بعد در زندان در 56 سالگی درگذشت.

شاید یک اتفاق جالب این باشد که مرگ نیکولای واویلوف مصادف با روزهایی است که پس از سالها تلاش و کوشش ، وزیر محترم جهادگر جهاد کشاورزی پائولونیا دستور داد تا کاشت را متوقف کند. من بعنوان شخصی که سالها در استان گلستان کار کرده ام ، می توانم ده ها مورد از جمله Allium Vaviloi را در سرزمین نیگو گلستان بزرگ کنم.
من شکایت دارم که مدیریت دانشگاه گورگون در این نیم قرن نتوانسته است همکاران را ترغیب کند که در مورد گیاهان بومی زیباترین استان ایران تحقیق کنند. اگرچه گیاهان بومی در دانشگاه و مناطق تحقیقاتی آن جایی ندارند.

واردکننده و مروج یک گیاه خطرناک که تنوع زیستی ، مهمترین مرکز تنوع گیاهان در جهان باستان را تهدید می کند ، برای این دانشگاه راحت نیست. دانشگاه مکانی برای بحث ، بحث و تحقیق است ، نه برای شروع گروهی از ادبیات کثیف که در تصویر پست اینستاگرام مشاهده می کنید. وقتی گیاه بدون رعایت قانون این امر را ترویج می کند ، طبیعی است که کسانی که از هر راهی برای از بین بردن مخالفت استفاده می کنند ، آن را پیدا کنند. لیسنكوس همیشه بوده و خواهد بود ، اما پس از 80 سال ، كه علوم انسانی پیشرفت های چشمگیری انجام داد و ایران كنوانسیون تنوع زیستی را امضا كرد ، برخی از فرصت طلبان در حالی كه كشور در قانون بود ، برای تهیه گونه های بیگانه ، پرخاشگر و خطرناک به ایران روی آوردند.