هیولاهای‌ زشت بتنی برای ذائقه‌های خاص

بی رحمی ، که به معماری بی رحم نیز معروف است ، شکلی از معماری مدرن است که به دنبال نمای ساختمان ها با بتن به اصطلاح بتنی است. این سبک معماری در دهه 1950 اختراع شد و در اواسط دهه 1970 به محبوبیت خود رسید ، اما بعداً به تندی ، زبری و بد مزه بودن متهم شد و محبوبیت آن کاهش یافت.

به گزارش آوای البرز ، این روزنامه خراسان وی نوشت: “گفته می شود گرایش عمومی به یک هنر و گرایش خاص برگشت پذیر است ، به این معنی که پس از مدتی روندهای قدیمی دوباره ظاهر می شوند. بی رحمی ، که به معماری وحشیانه نیز معروف است ، شکلی از معماری مدرن است که به دنبال نشان دادن ساختمانها با استفاده از به اصطلاح بتن برهنه ، و این سبک معماری در دهه 1950 اختراع شد و در اواسط دهه 1970 به اوج محبوبیت خود رسید ، اما بعداً به دلیل سختی ، زبری و طعم بد آن مقصر شناخته شد.

این دیدگاه اکنون دوباره تغییر کرده است و روند جدیدی در این سبک معماری در حال ظهور است. معماری بی رحمانه ، معروف به استفاده از فولاد ، بتن مسلح ، عناصر مدولار و کاربردی ، در درجه اول برای ساختمانهای شرکتی و ساختمانهای مسکونی اصلی برای برآوردن نیازهای اولیه مسکن استفاده شد. قابل ذکر است که اصطلاح وحشی یا بی رحم هیچ ارتباطی با شکل خشن این معماری ندارد. این کلمه از کلمه فرانسوی Bottenburt گرفته شده است که به معنی “بتن خام” است. در واقع ، معنای منفی معماری وحشی ممکن است به معنای این کلمه کمک کرده باشد. چنین ساختمانهایی اغلب غیر دوستانه ، ترسناک و غیرقابل سکونت تلقی می شوند. معماری وحشی به دلیل احساسات بسیار متفاوتی که طراحی ساختمان بین جامعه و عموم مردم ایجاد می کند ، یکی از متنوع ترین سبک های معماری است. با این نوع معماری ساخته شده است.

از ظهور معماری وحشی تا فروپاشی و احیای آن

معماری وحشی اساساً عناصر تزئینی و روندهای پر زرق و برق و لذت طلبانه مربوط به طرح های معماری اولیه قرن بیستم را کاملاً رد می کند. بازسازی در دوره پس از جنگ جهانی دوم ، به ویژه در بریتانیا و کشورهای اروپای شرقی روسیه ، بلغارستان ، یوگسلاوی و چکسلواکی ، به ایده های سوسیالیستی روی آورد و در نتیجه سود ، سادگی ، سادگی و هزینه کم طراحی ساختمان ایجاد شد. ایجاد. بتن در آن زمان نه تنها ارزان تر بود ، بلکه ساخت سریعتر را نیز امکان پذیر می کرد. علاوه بر بریتانیا و ایالات متحده ، نمونه هایی از معماری حیات وحش مشابه معماری موجود در قلعه های نظامی را می توان در اروپای شرقی ، فرانسه ، ایتالیا ، آلمان ، ژاپن ، چین و هند یافت. پردیس ها ، شهرداری ها ، شهرداری ها. او خانه های عمومی ، موزه ها ، کلیساها و مدارس را پیدا کرد.

سقوط

معماری وحشی در اوایل دهه 1970 محبوبیت خود را در شهر نیویورک به دست آورد و از همان دهه شروع به از دست دادن جای خود در معماری محبوب کرد. علت سقوط نه تنها نقص های عملکردی ، تعمیرات پرهزینه و ناتوانی در بازسازی و بازسازی این ساختمانها بود ، بلکه تصور ایجاد شده در مورد این سبک معماری ، که به عنوان نمادی از فروپاشی منسوجات شهر تلقی می شد ، ایجاد شد. با گذشت زمان ، بتن خام مورد استفاده در این ساختمانها دچار پوسیدگی و ساییدگی شدیدی شد و آنها را به هیولاهای زشت تبدیل کرد و شکل خیابانها را تحت تأثیر قرار داد. به همین دلیل است که این سبک معماری به تدریج جذابیت خود را برای سلیقه عمومی از دست داد و به عنوان نمونه ای از بد سلیقه مورد تمسخر قرار گرفت.

احیا

امروزه ، تقریباً سه دهه پس از تولد معماری وحشی ، این سبک معماری در حال بازگشت به مراحل طراحی ساختمان است. بسیاری از ساختمانهای وحشیانه توسط حرکات عمومی برای محافظت از آنها از تخریب نجات یافته اند ، برخی از آنها در فهرست میراث ملی و برخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بسیاری از این ساختمانها ، با بازسازی و بازسازی وسیع ، به مسکن بیشتر ، مدرن و دارای آبرو کمتر تبدیل شده اند. چیزی که باعث می شود معماری وحشی دوباره به دنیای معماری بازگردد. رسانه های اجتماعی نقش مهمی در احیای این معماری ایفا کرده اند. با جستجوی بی رحمی در اینستاگرام ، می توانید بیش از 500000 عکس از ساختمانهای این سبک پیدا کنید. وی چندین کتاب منتشر کرده است که به علاقه مندان به این زمینه کمک کرده است. در ادامه با چندین ساختمان برجسته که نمایانگر سبک ظلم و ستم در نقاط مختلف جهان هستند آشنا می شویم.

ساختمان ویژه یک گالری هنری

نام و محل ساختمان؟ پل رودولف هال ، کنتیکت ، ایالات متحده

سالن رودلف دانشگاه پل ییل یکی از اولین ساختمانهای معماری وحشی در ایالات متحده است. پل رودلف دانشکده هنر و معماری دانشگاه ییل را در نیوهیون در سال 1963 ، در مقابل گالری هنر دانشگاه که توسط لوئیس کان طراحی شده بود ، تاسیس کرد. ساختمان گالری ، که بیش از یک دهه قبل از طراحی رودلف ساخته شده بود ، دارای صفحه ای شیشه ای و فولادی بود ، که ممکن است الهام بخشی برای رودلف باشد ، اما از معماران رودلف بروتالیست الهام گرفته شده است که می خواستند از زبان معماری خود در ساختمان استفاده کنند. لوکوربوزیه توانست سبک معماری وحشیانه را ارتقا دهد و بنایی ایجاد کند که قابل تحسین و ماندگار باشد. این ساختمان به عنوان یکی از نمادهای معماری معاصر مدرن شناخته می شود و نقش مentialثری در شکل گیری معماری دهه 60 و 70 داشته است. کتابخانه گیسل در ایالات متحده نیز بر اساس این معماری است. کتابخانه موسسه با بیش از 300 میلیون کتاب ، یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان است و معمار آن ویلیام پریرا از پرتغال است.

زشت ترین ساختمان جهان تا سال 1972

نام و محل ساختمان؟ برج ترولی ، لندن ، انگلستان

برج ترولی لندن ، طراحی شده توسط آرنو گلدفینگر ، یک واحد مسکونی 31 طبقه به سبک فاحشه خانه و یکی از مشهورترین مکانهای دیدنی لندن است. این بلوک بتنی به طول 332 فوت شامل دو ساختمان مجزا و به هم پیوسته است که آسانسورها و راه پله ها از آپارتمان ها جدا شده تا فضای زندگی را در ساختمان به حداکثر برساند. گلدفینگر یکی از اولین معماران مدرن بود که پس از ویرانی جنگ جهانی دوم مناطق پرجمعیت لندن را بازسازی کرد. برج ترفند برای ارائه مسکن مدرن و مقرون به صرفه برای کسانی که خانه های خود را در جنگ از دست داده اند ساخته شد. کارهای معماری گلدفینگر نیز رقبای زیادی داشت. به عنوان مثال ، یان فلمینگ ، نویسنده جیمز باند ، از گلدفینگر آنقدر متنفر بود که معمار را به نام دشمن اصلی جیمز باند نامگذاری کرد. برج ترول که در سال 1972 تکمیل شد ، کثیف ترین ساختمان جهان محسوب می شد. این ساختمان در سال 1998 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

ساختمان 35 طبقه

نام و محل ساختمان؟ دروازه شهر غربی ، بلگراد (صربستان)

ساختمان دروازه در بلگراد ، شهری غربی در صربستان ، نمونه ای از یک ساختمان بی رحمانه است. سومین ساختمان بلند اداری-مسکونی در بلگراد در سال 1977 توسط معمار صربی پروفسور ساخته شد. طراحی شده توسط میخائلوف متروویچ و در سال 1980 تکمیل شد. این ساختمان 35 طبقه شامل دو برج (یک برج مسکونی 30 طبقه و یک برج اداری 26 طبقه) است که توسط یک پل دو طبقه به هم متصل شده اند و فضای بالای برج اداری نیز به یک رستوران گردان اختصاص داده شده است. ارتفاع ساختمان ، شامل رستوران ، 115 متر است. بتن مستحکم ، خاکستری رنگ ، عادی و عدم تزئینات بیرونی نمای بیرونی از ارتفاع و شکوه ساختمان برای موفقیت آن در اجرای سبک وحشیانه استفاده کرد.

مسکن طبقه کارگر پس از جنگ جهانی دوم

نام و محل ساختمان؟ United Debate ، مارسی ، فرانسه

ساختمان مناظره متحد (واحد مسکونی) توسط کوربوزیه ، معمار مشهور فرانسوی در مارسی ، به عنوان محل اقامت طبقه کارگر پس از جنگ جهانی دوم ساخته شد. لوکوربوزیه گفت ، ساخت یک مرکز خرید ، یک اداره پست و اتاقها در 1600 آپارتمان کارآمد به ساختمان این امکان را داد تا “به بتن جان تازه ای ببخشد” تا به عنوان یک شهر مستقل عمل کند. این ساختمان بزرگ اخیراً در فهرست میراث جهانی یونسکو اعلام شده است.

آسمان خراش های متروک

نام و محل ساختمان؟ سنتر پوینت ، لندن ، انگلستان

ساختمان اداری دفتر پوینت یکی از اولین آسمان خراش های لندن است که توسط معمار معروف انگلیسی جورج مارش با 34 طبقه سازه بتنی و شیشه ای طراحی شده است. ساختمان اداری چند طبقه در انتهای خیابان آکسفورد در مرکز لندن در دهه 1960 ساخته شد اما سالها خالی ماند و در 1970s توسط گروهی از مردم به منظور اعتراض به جای خالی آن تصرف شد. زمانی ساختمان بزرگی جایی برای زندگی ساکنین لندن نداشت. ساختمان مرکز پوینت که در سال 1966 تکمیل شد و اکنون به ساختمان مسکونی تبدیل شده است ، یکی از مهمترین و حفاظت شده ترین ساختمانهای انگلستان است.

انتهای پیام