هوای اصفهان ناسالم است/ کاشان در وضعیت قرمز آلودگی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت با میانگین ۱۰۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کمتر از پنج سال) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۸۸، میدان انقلاب ۸۳، پارک زمزم ۹۶، دانشگاه صنعتی ۹۴، رهنان ۶۲، خیابان فرشادی ۷۵، خیابان فیض ۸۱، بولوار کاوه و ولدان ۷۷ و خیابان میرزا طاهر ۵۶ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۵۶، خیابان پروین ۱۷۰ و کردآباد ۱۵۵ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد و در بزرگراه خرازی با عدد ۱۲۸، خیابان زینبیه ۱۳۹ و سپاهان‌شهر ۱۱۰ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۸۴، شاهین‌شهر ۵۵، مبارکه ۶۴ و نجف آباد ۹۴ AQI در وضعیت قابل قبول و در زرین شهر با میانگین ۱۳۴ و قهجاورستان ۱۱۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و در کاشان ۱۵۷ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در سجزی با میانگین ۲۴ پاک ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.