هواشناسی ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۶ استان امروز برفی و بارانی می‌شوند

آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور امروز (پنجشنبه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه، قزوین، البرز، تهران، همدان، لرستان و شمال استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری و خوزستان بارش برف و باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

جمعه در برخی نقاط شمال غرب، غرب، جنوب غرب، سواحل شمالی، شمال شرق، جنوب و ارتفاعات البرز و زاگرس بارش‌های پراکنده رخ خواهد داد.

شنبه در شمال غرب، غرب، شمال شرق و شرق، یکشنبه علاوه بر این مناطق در استان‌های ساحلی خزر، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، بخش‌هایی از جنوب غرب و دوشنبه در شمال شرق، شرق و استان‌های ساحلی خزر بارش خواهیم داشت.

همچنین در بخش‌های جنوبی کشور در روز‌های شنبه و یکشنبه در استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، جنوب فارس و جزایر واقع در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بارش‌های رگباری شدید همراه با رعد و برق، وزش باد شدید موقت و گاهی گرد و خاک رخ خواهد داد.

خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان نیز در این مدت مواج خواهد بود.

وضعیت جوی کشور در پایان هفته

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیز از بارش برف و وزش باد در ارتفاعات کشور خبر داد و گفت: از تردد در مسیر‌های مستعد وقوع بهمن خودداری کنید.

‌به گزارش خبرگزاری آنلاین، صادق ضیاییان افزود: پنج شنبه ۱۷ اسفند فعالیت سامانه ناپایدار و بارشی در مناطق شمال غرب، غرب و البرز غربی و طی بعدازظهر و شب در البرز مرکزی پیش‌بینی می‌شود و در قله‌های مرتفع بارش برف و وزش باد شدید، مه آلودگی و کاهش دید همچنین بارش پراکنده و وزش باد، وزش گاهی شدید در ارتفاعات زاگرس دور از انتظار نیست.

وی درباره وضعیت جوی ارتفاعات کشور طی جمعه، گفت: تداوم بارش‌ها در ارتفاعات شمال غرب و ارتفاعات البرز همراه با وزش باد، گاهی وزش باد شدید همچنین گسترش بارش‌ها به مناطق شرق و شمال شرق کشور طی بعدازظهر جمعه پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به شرایط آب و هوایی ارتفاعات شمال تهران طی روز‌های پایانی هفته جاری اظهار کرد: به‌تدریج از بعدازظهر پنجشنبه افزایش ابر و افزایش سرعت باد، در قله‌های مرتفع بارش برف و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود و تداوم بارش‌ها به شکل پراکنده طی جمعه همراه با وزش باد خواهد بود.

وی اضافه کرد: در مناطق شامل بارش با توجه به مه آلودگی، کاهش دید افقی و عمودی مورد انتظار است که می‌تواند منجر به انحراف از مسیر پیمایش شود. در مناطق پوشیده از برف زیاد از تردد در مسیر‌های مستعد وقوع بهمن و قرار گرفتن روی نقاب‌های برفی اجتناب شود.

ضیاییان گفت: وزش باد، گاهی وزش باد شدید به‌ویژه در نیمه شمالی کشور می‌تواند با کولاک سطحی همراه باشد. با توجه به استقرار شرایط دمایی زمستانه در کشور، به همراه داشتن تجهیزات گرمایشی مناسب ضروری است.

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.