همکاری‌ها و تبادل کالایی بین ایران و روسیه افق روشنی دارد

به گزارش آوای البرز از انصالی: در نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه عصر پنجشنبه، ماکسیم کاستاروف، رئیس این هیئت ده نفره، نتایج نشست های 2 روزه خود را که در انصالی آزاد برگزار شد، ارائه کرد. منطقه توسط سازمان منطقه آزاد انصالی و هیئت تجاری روسیه در منطقه آزاد انصالی در بین مدیران تبادل گرم بین تجار ایرانی-روسی و بیش از 100 روس صورت گرفت. شرکت کنندگان همتایان ایرانی خود را پیدا کردند.

وی افزود: علاوه بر فعالان اقتصادی که در این نشست ها شرکت کردند، روسای اتاق های بازرگانی استان های روسیه نیز در این گفتگوها شرکت کردند و در منطقه تومسک نیز بیش از 500 کارفرما و شرکت آماده همکاری با ایران هستند. پتانسیل خوبی در صنایع چوب، نفت و پتروشیمی وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای خوب و توانمند روسیه محسوب می شود.

وحید طالب پور صادرات و صادرات مجدد خارجی را یکی از قابلیت های منطقه آزاد انسالی دانست و گفت: تجار روسی می توانند با ثبت شرکت خود در منطقه آزاد انسالی از مزایای این منطقه بهره مند شوند. طبق قانون مناطق آزاد، شرکت ها از زمان ثبت از پرداخت مالیات معاف هستند و کلیه مجوزهای لازم برای این شرکت ها اعم از مجوز و پروانه بهره برداری در منطقه آزاد انصالی انجام می شود.

وی تاکید کرد: شرکت های خارجی می توانند با شریک 100 درصد خارجی کار کنند و یا با شرکت های داخلی در منطقه آزاد انصالی همکاری کنند و واردات ماشین آلات و مواد اولیه از عوارض گمرکی معاف است. ماشین آلات برای فعالیت های تجاری و خدماتی نیز می توانند با کمترین نرخ وارد شوند.

وی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی آمادگی ایجاد بانک های روسی و بورس مشترک مبادله و ترخیص کالا را دارد و دانشگاه روسیه منطقه تومسک می تواند شعبه خود را در منطقه آزاد انزلی ایجاد کند.

کشتی های شرکت کشتیرانی دریای خزر نیازمند توسعه هستند.

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت کشتیرانی دریای خزر افزود: 80 درصد جابجایی بار در دنیا و ایران همواره از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود و کشتیرانی دریای خزر 45 هزار تن غله دارد. مجتمع بندری انصالی و سالانه 2 میلیون تن کالا از جمله خودرو، غلات و مصالح ساختمانی را در دریای خزر جابه‌جا می‌کند.

کامبیز جهانبانی ادامه داد: این شرکت علاوه بر صادرات و واردات، 1000 کانتینر کالا را به صورت ترانزیتی جابجا کرده که بیشتر از آستاراخان روسیه است. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون 40 هزار کانتینر را جابجا کرده است.

وی افزود: کشتیرانی دریای خزر در بنادر شمالی ایران، خارج از کشور و اروپا شعبه دارد و به فعالان اقتصادی در ایران و روسیه خدمات رسانی می کند.

جهانبانی توسعه ناوگان کشتیرانی دریای خزر را از برنامه های این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: این توسعه از طریق ساخت و خرید کشتی امکان پذیر است که نیازمند به روز رسانی تجهیزات بندری و پشتیبانی است.

میثم محمد نژاد معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد انصالی با اشاره به آمادگی کامل منطقه آزاد انصالی برای توسعه همکاری های دو کشور، ارتقای سطح همکاری های اقتصادی و سیاسی دوجانبه را ضروری دانست.

مهدی کاظمیان، رئیس و مدیر روابط بین الملل منطقه آزاد انصالی نیز در این نشست گزارشی از ظرفیت های تجاری، صنعتی و گردشگری ارائه کرد.

در پایان این نشست که با حضور مدیران شرکت ها و کارکنان مالی، تجاری و ترانزیت منطقه آزاد انصالی برگزار شد، هیئت تجاری از کشور روسیه از زیرساخت های بندری و شهرهای صنعتی کاسپین منطقه آزاد انصالی و مجتمع بندری انصالی بازدید کردند. .

افق روشنی برای همکاری و تبادل کالا بین ایران و روسیه وجود دارد