همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، آماده میزبانی از مهمانان نورزی است

به گزارش خبرگزاری آوای البرز استان همدان، محسن معصوم علیزاده با اعلام اینکه استان، ظرفیت اسکان ۲۰ هزار و ۵۸۰ نفر در روز را برای اقامت گردشگران و علاقه‌مندان سفر به همدان آماده کرده است، افزود: ستاد سفر در استان همدان یک ستاد فرابخشی است و انتظار داریم تمامی دستگاه‌های اجرایی عضو این ستاد برای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های نوروز و ماه مبارک رمضان پای کار باشند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان با بیان اینکه برنامه های ستاد هماهنگی سفرهای نوروزی استان از ۲۴ اسفند آغاز می‌شود، گفت: در سال جاری همزمانی ماه رمضان رمضان را با عید نوروز خواهیم داشت و این مساله، باعث ایجاد محدودیت‌هایی خواهد شد که برهمین اساس انتظار داریم اطلاع‌ رسانی ویژه‌ای در خصوص رعایت شئونات ماه مبارک رمضان و روزه‌ داری انجام شده و همچنین افطاری ساده برای مسافران در نظر گرفته شود و واحدهای پذیرایی نیز براساس فهرست کشیک فعال باشند.

معصوم علیزاده که در نشست ستاد خدمات سفر نوروزی و ماه مبارک‌ رمضان سخن می گفت، خاطرنشان کرد: با همکاری امور عشایری استان در ۳۰ کیلومتری شهرهای استان سیاه‌چادرهایی برقرار خواهد شد تا مسافران قبل از ورود به شهر بتوانند استراحت مختصری در آنها داشته باشند و با سوغات هر شهر و منطقه آشنا شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان یادآور شد: ۱۰ کمیته در ستاد سفر استان همدان فعال شده و تلاش کرده ایم تمامی برنامه‌های در نظر گرفته شده برای آیین نوروز و ماه رمضان در مرکز همدان در برش شهرستانی نیز با همکاری فرمانداری‌ها اجرا و برگزار شود.

وی اضافه کرد: در ۳۰ کیلومتری شهرهای استان همدان طرح ۳۰۶۰ در نظر گرفته شده و از هفته آخر اسفندماه پذیرش مهمانان نوروزی را خواهیم داشت.

برپایی ۳۵ سفره هفت سین نمادین در همدان

معصوم علیزاده از برگزاری آئین‌های سنتی از جمله برپایی مراسم چهارشنبه آخر سال خبر داد و گفت: این آیین‌ها در تمامی مراکز تاریخی و گردشگری به ویژه سایت تاریخی هگمتانه برگزار می‌شود و ۳۵ سفره هفت‌سین نمادین نیز در استان چیده خواهد شد.

معصوم علیزاده با اشاره به اینکه در این مدت ۵۲ جایگاه، خدمات سفر بین‌راهی را انجام می‌دهند اظهار کرد: بیش از ۹۵ هزار اقلام تبلیغاتی برای نوروز امسال در استان پخش خواهد شد و ۵۰۰ ساعت برنامه فرهنگی و گردشگری نیز به اجرا گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: در استان همدان ۱۵۰ برنامه آیینی نوروزگاه، ۱۶ بازارچه صنایع‌دستی موقت با ۲۲۰ غرفه، ۳ نمایشگاه دائمی با ۹ رسته و همچنین فعالیت بازار سفال در شهر لالجین و مبل و منبت در ملایر نیز پیش بینی شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان افزود: ۵۲ راهنمای گردشگری در ایام نوروز ۱۴۰۳ در استان همدان فعالیت خواهند داشت.

معصوم علیزاده از وجود هزار و ۴۵۰ چشمه سرویس بهداشتی در جاده های اصلی در استان همدان خبر داد و گفت: این سرویس‌های بهداشتی به منظور خدمات دهی به مسافران عبوری در ۱۷۰ نقطه مختلف استان همدان در نظر گرفته شده است.

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.