هشدار پلیس اگاهی درباره «جعل معنوی» اسناد رسمی توسط برخی کارمندان ادارات

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی کشور با هشدار نسبت به جعل معنوی اسناد رسمی گفت: در جعل معنوی، جاعل با تغییر اطلاعات در سیستم موجب جعل می‌شود که این امر با دخالت ماموران و کارکنان ادارات انجام می‌شود.

به گزارش آوای البرز،  سرهنگ عبدالله چولکی در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های جعل و کلاهبرداری در سراسر کشور کشف و مجرمان دستگیر می‌شوند گفت: با افزایش ضریب امنیتی و ایجاد ویژگی‌های امنیتی در چند سال اخیر در برخی اسناد رسمی، امکان جعل اسناد در کشور به صفر رسیده است.

همچنین گفت: در حال حاضر برخی از جعل‌ها از جعل مادی به سمت جعل معنوی رفته که در این حوزه دخالت کارکنان اداری احتمال می‌رود.

وی در توضیح بیشتر در این باره اضافه کرد: در جعل مادی، جاعل به سند و مدرک آسیب یا خدشه وارد می‌کند ولی در جعل معنوی جاعل با تغییر اطلاعات در سیستم موجب جعل می‌شود که این امر با دخالت ماموران و کارکنان ادارات انجام می‌شود.

چولکی اظهار کرد: معاونت مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی به منظور پیشگیری از جعل‌های معنوی توسط کارکنان ادارات در نمایشگاه تخصصی پیشگیری تلاش کرد کاربران و مدیران ادارات را از عواقب جعل معنوی مطلع کند.

ضرورت آگاهی کارکنان و مدیران دولت با عواقب جعل معنوی

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی فراجا تصریح کرد: آگاهی کارکنان ادارات با عواقب و مجازات جعل معنوی در آینده از این نوع جعل در ادارات پیشگیری می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به انجام آسیب شناسی‌هایی در مورد علل و عوامل جعل اسناد بیان داشت: ‌ نتیجه آسیب شناسی‌ها اغلب بیانگر این است که جعل اسناد معمولا نشات گرفته از خلع در سازمان متولی است که این خلع سریعا به سازمان متولی اعلام می‌شود تا اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از موارد مشابه صورت بگیرد.

چولکی با بیان اینکه ‌یکی از نقش‌های پلیس، کاهش آسیب‌های ناشی از جرم است که در این راستا پلیس مبارزه با جعل ، راهکارهای پیشگیرانه را به عنوان پیشنهاد به سازمان‌های مربوطه اعلام می‌کند و در صورت عدم رفع مشکل و خلع به صورت ملی اقدام صورت می‌گیرد خاطر نشان کرد: تاکنون حدود ۱۵ تا ۱۶ اقدام ملی در سطح کشور برای پیشگیری از جرایم حوزه جعل و کلاهبرداری انجام شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه سازمان‌ها در حوزه جعل و کلاهبرداری بسیار جدی ورود می‌کنند بیان داشت: معاونت مبارزه با جعل و کلاهبرداری با ۲۶ سازمان و وزارتخانه مکاتبه دارد و جلسات ماهیانه‌ای نیز برای تعامل بیشتر در وزارت کشور برگزار می‌شود.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی فراجا با تاکید بر اینکه در حال حاضر رسیدگی به پرونده‌های جعل بسیار تخصصی انجام می‌شود و تلاش بر این است که اقدامات پلیس مستند محور باشد بیان کرد: دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاه‌های فراجا (آزمایشگاه بررسی اسناد مشکوک و مجعول، مرکز تشخیص هویت ناجا، آزمایشگاه بیولوژیDNA، آزمایشگاه سلاح جنایی) در هیچ کجای کشور وجود ندارد و نتیجه تمام آزمایشگاه‌ها کاملا مستند و قابل اعتماد است.

انتهای پیام

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.