“هشدار زودهنگام”، شعار روز جهانی کاهش خطر بلایا در ۲۰۲۲

“روز جهانی کاهش خطر بلایا” هر سال در 13 اکتبر جشن گرفته می شود.

به گزارش آوای البرز، «روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی» برای اولین بار در سال 1989 و پس از فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تعیین روزی برای ترویج فرهنگ جهانی آگاهی از خطرات و پیشگیری از بلایای طبیعی و از آن زمان به بعد هر سال تاسیس شد. 13 اکتبر به عنوان روز پیشگیری از بلایا جشن گرفته می شود و آگاهی را در مورد اهمیت درک خطراتی که مردم با آن روبرو هستند افزایش می دهد.

موضوع امسال (2022) روز جهانی کاهش خطر بلایا است “هشدار زودهنگام” اختصاص داده. این روز فرصتی است برای برجسته کردن پیشرفت کشورها در کاهش خطر بلایا و تلفات جانی، اقتصادی و بهداشتی.

این روز افراد و گروه هایی را که برای کاهش خطر بلایا در سراسر جهان تلاش می کنند، به رسمیت می شناسد.

به گفته گیدلی، واکنش به رویدادهای شدید جوی و سایر بلایای طبیعی و غیرطبیعی نیازمند همکاری بین‌المللی در قالب کمک‌های رسمی توسعه (ODA) و ایجاد تاب‌آوری در برابر بلایا است.

اخیراً بلایای طبیعی ناشی از تغییرات آب و هوایی در بیشتر کشورها در حال افزایش است و بسیاری از مردم را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال، سیل های ناشی از باران های موسمی در سپتامبر امسال یک سوم خاک پاکستان را زیر آب برد، حدود 15 درصد از جمعیت این کشور را آواره یا تحت تاثیر قرار داد و تخمین زده می شود که 1700 نفر جان خود را از دست دادند. زندگي كردن

بدین منظور آمادگی همه کشورها در برابر خطرات ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی و اقدامات مناسب در زمینه کاهش این خطرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انتهای پیام/