هزاران نفر در صربستان در اعتراض به نتیجه انتخابات به خیابان آمدند+ عکس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز، هزاران نفر در بلگراد پایتخت صربستان در اعتراض به نتیجه انتخابات اخیر این کشور به خیابانها آمده و خواستار ابطال نتایج انتخابات پارلمانی و محلی شدند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که ناظران بین‌المللی این انتخابات را ناعادلانه خوانده‌اند.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات صرستان، حزب حاکم «ترقی خواه» (SNS) با 46.72 درصد آراء پیروز انتخابات پارلمانی زودهنگام در صربستان شده که هفته قبل برگزار شده است.

یک نهاد ناظر بین‌المللی دوشنبه هفته گذشته مدعی شد که حزب حاکم صربستان از طریق سوگیری رسانه‌ای، نفوذ آشکار الکساندر ووچیچ رئیس جمهور این کشور و بی قانونی در روند برگزاری انتخابات از جمله خرید رای پیروز شده است.

رئیس جمهور صربستان انتخابات را «منصفانه» خوانده است.

در تجمعات روز یک شنبه در بلگراد پلیس برای متفرق کردن معترضان و ممانعت از ورود آنها به ساختمان کمیسیون انتخابات از اسپری فلفل، گاز اشک آور استفاده کرده است.

با این حال برخی معترضان از دیوار ساختمان بالا رفتند و شیشه‌های این نهاد را شکستند.

مخالفان، با ائتلاف «اتحاد علیه خشونت» از احزاب چپ میانه با 23.56 درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته و حزب سوسیالیست نیز حدود 7 درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

رویترز گزارش داد که دو نفر از رهبران ائتلاف چپ در میان معترضان حضور داشتند و یکی دیگر از سران این ائتلاف نیز با اعتصاب غذا خواستار ابطال انتخابات شده است.

صربستان به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا است اما با روسیه نیز روابط حسنه ای دارد و تابحال، ووچیچ در مقابل فشارهای غرب برای اعمال تحریم علیه مسکو مقاومت کرده است.

 

پایان پیام/م

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.