نیاز کشور به «کلزا» حدود ۳.۵ میلیون تن است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، سعداله منصوری، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با آنلاین درباره برداشت کلزا اظهار کرد: بر اساس اطلاعات موجود حدود ۷۵ هزار تن دانه کلزا برداشت شده است.

وی درباره پیش بینی برداشت این دانه روغنی گفت: پیش بینی تولید کلزا در کشور طی سال زراعی جاری افزون بر ۲۵۰ هزار تن است.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت تضمینی هر کیلو گرم دانه کلزا در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، ۳۵ تومان تعیین شده است، یادآور شد: نیاز کشور بر اساس روغن سرانه مصرفی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برآورد می‌شود. اگر محاسبه بر اساس صرفاً دانه کلزا باشد نیاز کشور حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن دانه کلزا برآورد می‌شود. علاوه بر موضوعات و فعالیت‌های ضروری فنی در عرضه استان‌ها نگرش متمرکز و هدفمند به مباحث اقتصادی و بازرگانی تولید روغن در کشور از مراحل ابتدایی مبلغی کشت و هزینه‌های داشت و برداشت و نهایتاً فروش رضایتمند محصول توسط کشاورزان می‌تواند هر سال گامی را در جهت توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور بردارد.

این مسؤول دولتی گفت: اعلام به موقع قیمت به نحوی که در فصل کشت زارعین فرصت انتخاب کشت دانه‌های روغنی را داشته باشند و در رقابت با سایر گیاهان کفه ترازو، همواره کشاورزان را ترغیب به کشت دانه‌های روغنی می‌کند.

منصوری افزود: به علاوه عدم بلاتکلیفی کشاورزان در زمان برداشت برای تحویل دانه تولید شده و نیز پرداخت به هنگام بهای دانه، گام اساسی دیگری در این زمینه است.