نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر خارجی یک ماه قبل از مسابقات پروازی را انتخاب کند که هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس یک پرواز گمانه زنی، توری را تعریف کند؟

به گزارش آوای البرز “پیام ما” وی در خصوص دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر جام جهانی نوشت: از زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها گردشگران، بلکه مسئولان نیز صحبت کردند. . اینکه فرصت طلایی برای گردشگری داخلی ایران وجود دارد. انواع و اقسام جلسات دولت برگزار شده و فعالان گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کنند، عصت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام کرده که همه چیز طبق برنامه و برنامه پیش می رود. .

او در اسفند 1400 به آوای البرز گفت: علاوه بر کیش و قشم، برای ورود گردشگران به شهرهای بزرگ ایران نیز برنامه ریزی شده است. یک ماه بعد در فروردین 1401 گفت: سازمان مدیریت مناطق آزاد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال تهیه طرح های مناسب برای پذیرایی، اسکان و گردشگری هواداران جام جهانی قطر است که این برنامه هاست. به جزایر کیش و قوشم وابسته نیست، اما در سایر نقاط کشور نیز برنامه ریزی هایی در نظر گرفته شده است.

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دو روز بعد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس را به عنوان سایر استان ها معرفی کرد. انتظار می رود هرمزگان پذیرای گردشگران خارجی باشد. ضرغامی در حاشیه جلسه هیات دولت در 28 خرداد گفت: به دنبال این هستیم که ظرفیت های گردشگری جام جهانی قطر را به حداکثر برسانیم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در مسابقات جام جهانی قطر روی ترافیک دریایی حساب می کنیم.

ضرغامی یک هفته بعد در ششم شهریور بار دیگر به بحث گردشگری دریایی پرداخت و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای جام جهانی قطر است.

وزیر فرهنگ، میراث و گردشگری هفتم آنلاین با بیان اینکه تلاش می کنیم از این ظرفیت در جام جهانی قطر استفاده کنیم، گفت: این مدل در منطقه در سواحل جنوبی و شمالی اجرا می شود. گردشگری دریایی.”

جمشید حمسس زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران، این اظهارات و امیدواری ها را بیان کرد که در مصاحبه ای در 30 مهرماه امسال اعلام کرد: «ما حتی یک بار هم برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر رزرو دریافت نکرده ایم. “

جام جهانی از 29 نوامبر در قطر آغاز می شود. این کشور با وسعت و به تبع آن امکانات محدود، به کشورهای همسایه این فرصت را داده است که هزاران گردشگر را از بیش از دو میلیون نفری که برای تماشای این مسابقات به قطر سفر می کنند، جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را نیز ارتقا دهند. علیرغم اینکه کارشناسان بارها از برتری ایران از نظر جاذبه های فرهنگی، تنوع قومیتی و… صحبت می کنند، ایران نتوانسته حتی یک گردشگر خارجی را جذب کند؟

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره به «پیام ما» می گوید: برای جذب گردشگر خارجی به ایران باید روندی طی می شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه شش ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان سعودی بسته‌های مشترکی را برای جام جهانی با قطر تعریف کردند، خاطرنشان کرد: وی تاکید کرد: متاسفانه نگاه ما به جذب توریسم خارجی برای این رویداد مانند تعطیلات آخر هفته بود. این بدان معناست که ناگهان خانواده وسایل پیک نیک را برمی دارند و تصمیم می گیرند به مقصدی نزدیک محل سکونت خود سفر کنند. گردشگران خارجی از ماه‌ها قبل برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنند و از آنجایی که برای این امر فاقد هماهنگی و برنامه‌ریزی هستیم، طبیعی است که نمی‌توانیم میزبان آنها در کشورمان باشیم.

این منبع که از لزوم رایزنی و توافق در این زمینه آگاه است، می گوید: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش هماهنگی ها و رایزنی های خود را انجام دادند و ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم. بحث ما این بود که برای جام جهانی میزبان گردشگران باشیم و حتی این قابلیت تمرینات تیمی در کشورمان داشته باشد. در نتیجه نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده نیستیم، در جذب گردشگر نیز ناکام بوده ایم.

ما نمی توانیم یک تور را با حدس و گمان تعریف کنیم

سهند آگدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به «پیام ما» گفت: از یک سال پیش برنامه های خود را در این زمینه آغاز کردیم و تا اوایل اردیبهشت ماه به عنوان گروهی از مجریان تور برنامه ها و پیشنهادات خود را ارائه کردیم. جلسه ای را با معاون گردشگری وزارت بازرگانی یا میراث فرهنگی و گردشگری در جلسات مختلف از جمله جلسات در اتاق به مسئولان ارائه کردیم.

وی می افزاید: پیشنهاد ما این است که از هم اکنون یعنی شش ماه قبل از مسابقه پروازهای روزانه را اعلام کنیم. این پروازها قرار است بین قطر و تعدادی از مقاصد شامل شهرهای مقصد گردشگری مانند شیراز، اصفهان، کیش و قشم انجام شود.

به گفته اقدامی، در دور مقدماتی بین هر بازی چهار روز فاصله وجود دارد و در دورهای یک هشتم و یک چهارم این فاصله بیشتر می شود. وی می گوید: حتی برنامه های سه روزه را در دستورالعمل خود تعریف کرده ایم به همین دلیل تورهای دو شب و سه روزه را در نظر گرفته ایم تا هر گردشگری که این پکیج را انتخاب می کند بتواند در طول سفر از جاذبه های زیادی دیدن کند.

این فعال گردشگری ادامه می دهد: ما در برنامه خود اعلام کردیم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و ممکن است برخی از مسافران پروازهای مستقیم نیز ایرانیانی باشند که برای تماشای مسابقات به قطر می روند. تاکید ما این بود که تکلیف این هواپیماها باید شش ماه قبل از شروع مسابقات جام جهانی مشخص شود، یک ماه قبل از مسابقات نمی توانیم در این زمینه به نتیجه برسیم چرا که آژانس ها هم باید فرصت داشته باشند. تورهایشان را ببندند.

وی با اشاره به اینکه پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده است، می گوید: توریستی که یک ماه دیگر به قطر می رود، از ماه ها قبل بلیط هواپیمای خود را خریداری کرده است. چگونه انتظار داریم که یک توریست پروازی را انتخاب کند که یک ماه قبل از مسابقات هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس یک پرواز گمانه زنی، توری را تعریف کند.

اقدامی معتقد است اگر ظرفیت برنامه ریزی نداشته باشیم به وضعیتی که امروز می بینیم می رسیم، افزود: خردادماه برای کارمان ضرب الاجل تعیین کردیم و تا این تاریخ راهکارهایی ارائه کرده ایم. با وجود حضور در جلسات متعدد، هیچ پاسخ قطعی دریافت نکرده ایم. بحث جذب گردشگر خارجی برای جام جهانی را رها نکرده ایم.

انتهای پیام/