نکات حقوقی شکایت از خودروسازان در فاجعه تصادف زنجیره بهبهان

این نقص فنی و نقص ساختاری در تصادف مرگبار خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا خسارت جانی و روحی وحشتناکی به صاحبان آن وارد کرد و خانواده های زیادی را متحمل آسیب دید. به همین دلیل در این مقاله به دنبال بررسی مسئولیت قانونی، کیفری و انتظامی در قبال ساخت این خودروهای معیوب، کشنده و نامرغوب تولید شده با فناوری عهد عتیق هستیم.

به عبارت دیگر، پس از تحقیق و تفحص از مرجع صالح قضایی، علت نهایی مرگ یا قتل عمد یا قتل «تقصیر افرادی است که ارابه رانده نشده اند». عهد عتیق “، کدام اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل هستند؟

تعریف نقص فنی چیست؟

طبق قوانین راهنمایی و رانندگی کشور، هرگونه «نقص» یا «تغییر» در ظاهر و وضعیت فنی وسیله نقلیه که ضریب ایمنی رانندگی را کاهش دهد یا افزایش بیش از حد گاز، آلودگی هوا یا آلودگی صوتی را کاهش دهد، فنی تعریف می شود. کاستی.

این نقص‌ها می‌تواند به‌صورت «نقص فنی آنی» و «نقص فنی مداوم» در سیستم‌ها، ترمزها، چرخ‌ها، لاستیک‌ها، گیربکس، سوخت و ایمنی خودرو رخ دهد.

ایربگ چیست و چه انواعی دارد؟

کیسه هوا روی فرمان و داشبورد، معمولاً در قسمت‌های مختلف خودرو، کیسه هوای زانو زیر فرمان،

کیسه های هوا در داخل سقف خودرو و بالای شیشه ها با سنسورهای کیسه هوا و شتاب سنج ها و کیسه های هوا در داخل کمربند ایمنی تعبیه شده اند تا جهت و شدت تصادف را در عرض چند ثانیه (یک در بیست و پنج) تشخیص دهند. ) یا درست زیر نیمی از یک پلک، برای نجات جان افراد در خطر و جلوگیری از صدمات و کشت.

قوانین، مقررات و مراجع قضایی مربوط به خرابی فنی خودرو چیست؟

اما سوال اینجاست که خریدار بر اساس چه قانونی و بر اساس هر قانونی چگونه می تواند با طرح دعوای خسارت از شرکت سازنده خودرو مطالبه خسارت کند؟

الف- مطالبه خسارت با تشکیل پرونده در دادگاه است

1- به موجب ماده 1 این قانون «قانون مسئولیت مدنی» «هرکس عمداً یا سهواً به سلامت، مال، آزادی، حیثیت، شهرت تجاری یا هر حق دیگری که به موجب قانون برای اشخاص ایجاد شده است، بر اثر قصور لطمه وارد کند. و یا ایجاد هر گونه ضرر مادی یا معنوی دیگری بر عهده دارد.»

2. قانون مدنی: – طبق ماده 422 هرگاه معامله بعد از معامله معیوب تشخیص داده شود، مشتری می تواند سه مرحله را طی کند:

الف) بپذیرید که ماشین آسیب دیده است.

دو) مابه التفاوت قیمت ماشین سالم و آسیب دیده را قبول کنید (قوس بگیرید).

سه) فسخ معامله خودرو.

3- ماده 423: خيار عيب هنگامي براي مشتري ثابت مي شود كه عيب در ضمن عقد مخفي باشد. (خیار معیوب)

4- ماده 424: عیب زمانی محرمانه است که مشتری در موقع بیع از آن بی اطلاع باشد و مشتری در آن دخیل نباشد زیرا عیب از این جهل یا حتی در صورت آشکار بودن عملاً مخفی است. (خیار معیوب)

بنابراین با توجه به مطالب فوق، خریدار قانوناً مجاز است در شرایط فعلی یعنی قیمت خودروی آسیب دیده، اقدام لازم یعنی فسخ معامله یا قبول عرش و قبول خودرو را انجام دهد. اون سالم

اجرای حقوق توسط سازمان های صنفی و اطلاعاتی ب در فروردین ماه سال جاری، هیأت آئین نامه اجرایی جدید دولت، قانونی را برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مطابق با مفاد آن یک ماهه تهیه و ابلاغ کرد. سپس توصیه های اجرایی خود را برای نهادها تهیه کرد.

1) طبق ماده 29 این آیین نامه، رسیدگی به شکایات مشتریان و جلب رضایت آنها در وهله اول بر عهده تامین کنندگان خودرو است. در صورت بروز هرگونه مشکل بین عرضه کننده خودرو و مشتری، انجمن های صنعت، معدن و تجارت استان ها زیر نظر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، شکایات مشتریان خودرو را پیگیری خواهند کرد. در صورت عدم رضایت مشتری می تواند به هیأت حل اختلاف مراجعه نماید. دبیرخانه هیأت حل اختلاف در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مستقر است. لذا این هیأت قانوناً موظف است ظرف 20 روز از تاریخ ثبت شکایت به موضوع رسیدگی و تصمیم خود را کتباً اعلام کند.

۲) طرح شکایت از طریق سازمان تعزیرات در صورت عدم رفع شکایت افراد از خودروسازان در وزارت صمت می توانند به سازمان تعزیرات حکومتی در محل سکونت خود مراجعه و از خودروسازان در این نهاد شکایت کنند. طبق ماده 59 قانون نظام صنفی، فعالیت بدون پرداخت وجه عبارت است از «عرضه یا فروش کالا یا خدماتی که با کیفیت یا کمیت کالا یا خدمات یا مشخصات مطابقت نداشته باشد». خسارت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید.

ج- شکایت کیفری در دادگاه عمومی و انقلاب

علاوه بر شکایات و مجازات های قانونی ذکر شده، گاهی اوقات خودروسازان ممکن است به دلیل نقص فنی در خودروی تولیدی، آسیب های جانی یا مالی به افراد وارد کنند و نقص هایی مانند باز نکردن ایربگ به دلیل نقص خودرو را به همراه داشته باشند. آیا در این صورت زیان دیده یا اولیای دم می توانند علیه شرکت چورو ساس در دادگاه های عمومی و انقلاب اقامه دعوی کنند؟

پاسخ باید این باشد:

1) بر اساس مقررات عمومی قانون مجازات اسلامی مشمول مواد 714، 715، 716 و 717 این قانون، مرتکب به مجازات قصور یا قصور دولت یا قتل غیرعمد یا صدمه بدنی محکوم می‌شود. حبس و ثواب رحمت.

2) بر اساس مواد 363 و 365 قانون مجازات اسلامی، شرکت های خودروسازی را می توان متهم به «سبب» و موجب مسؤولیت کیفری مندرج در قانون مجازات اسلامی کرد. بنابراین با توجه به قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری، اگر فردی به دلیل نقص فنی خودرو مجروح یا جریمه شود، در صورتی که ایراد فنی تقصیر شرکت خودروسازی باشد، می توان شکایت کیفری کرد. شرکت متخلف شکایت کرده است.ماده 106 قانون مجازات اسلامی برای مدیران این افراد حبس، جزای نقدی و غرامت نقدی تعیین کرده است.

3) شکایت از طریق کل سازمان بازرسی کل کشور

طبق ماده 2 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، اخطارها و شکایات از فعالیت شرکت ها، مؤسسات، دستگاه های دولتی یا مؤسسات، سازمان ها و مؤسسات غیر انتفاعی قابل رسیدگی است. سرمایه یا سهام متعلق به دولت است یا به هر نحوی تحت نظارت یا کمک دولت است. لذا صرف نظر از ضوابط فوق جهت شکایت از نقص فنی خودرو می توانند جهت تشکیل پرونده به سازمان بازرسی کل کشور شکایت نمایند.

نتیجه

1) اگر نقص فنی در خودرو باعث خسارت جانی یا مالی به افراد شود، این نقص فنی ناشی از نقص فنی خودرو است. افراد به راحتی می توانند از طریق دادسرای عمومی، انقلاب، اطلاعات دولتی، صنعت، معدن، تجارت و بازرسی کل کشور به نتیجه برسند. جبران علت و گناه را حتی در قتل غیر عمد بپذیرید.

2) با لازم الاجرا شدن اصل 156 قانون اساسی، کلیه خودروسازان موظفند که دادستان کل کشور را مشمول حقوق عمومی خودروسازان برای فراخوانی، تعمیر و تعویض کیسه هوا در مدت زمان معین کنند. این ارابه های قاتل

3) قوه مجریه و وزارت صمت و … مزیت رقابتی و اقتصادی واردات خودرو را به دقت بررسی کنند تا امکان واردات خودرو فراهم شود. با وسایل نقلیه آسیب دیده مردم را نکشید.

4) دولت باید با واگذاری سهام شرکت های خودروسازی، مدیریت آنها را از وضعیت موجود نجات دهد و سهامداران واقعی را به خرید سهام شرکت های خودروسازی و دریافت سود واقعی با نظارت واقعی خصوصی تشویق کند.

سوال: آیا دادستان کل کشور موظف به شکایت از متخلفانی است که اقدام به ساخت خودروهای آسیب دیده برای احیای حقوق عمومی قوه قضائیه می کنند؟
پاسخ: بله. بند 2 اصل 157 قانون اساسی احیای حقوق عمومی را یکی از وظایف اولیه قوه قضائیه تعریف کرده است. و دستور ناظر و رعایت ماده 2 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ناظر به موجب ماده 2 قانون آیین دادرسی کیفری که پیگیری و نظارت بر پرونده های مربوط به خسارات وارده به اموال، منافع و خسارات ملی را به دادستان کل کشور محول می کند. به اموال عمومی توسط مراجع ذیصلاح داخلی، خارجی و بین المللی… بنابراین دادستان های سراسر کشور برای حمایت از حقوق عمومی زیر نظر دادستان کل کشور عمل می کنند. اصل 156 قانون اساسی و به عنوان حافظ «حقوق عمومی» شکایت کنید.

پرسش: آیا مرگ یک نفر بر اثر نقص کیسه هوای خودرو را می توان قتل غیرعمد دانست؟
پاسخ: پاسخ مثبت است. بر اساس بند ج ماده 289 قانون مجازات اسلامی، «در صورتی که جرمی سهوی واقع شود، جرم ارتکابی در صورتی که مشمول تعریف جنایت عمدی نباشد، جنایت نیمه آگاه (قتل) به شرح مقرر است. همان ماده (291)».
با این حال، بسیار خوش بینانه فرض می کند; به موجب بند ج ماده ۲۹۲ همین قانون؛ جنایتی جرم محض (قتل) تلقی می شود که در آن مجرم قصد ارتکاب جنایت علیه مجرم یا ارتکاب عملی علیه خود را نداشته باشد. بنابراین، در قتل نیمه عمد و قتل بر اساس خطای محض، افزایش تلفات غیرنظامیان به دلیل تصادف مرگبار کیسه هوای آسیب دیده و آسیب بدنی و فواید آن مقصر است. مصداق قتل یا جنحه عمد این است که مسئولیت قانونی مأموران ذیربط محض و مشمول مقررات جزء سوم این قانون، تکلیف و ماده ۶۸۹ آن قانون، ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی است. و سایر رویه های عمومی قانونی و زندگی عمومی مورد نیاز همه دادسراهای عمومی جبران خسارت.

* وکیل پایه یک دادگستری و دکترای حقوقی

77231