نکات ایمنی برای مقابله با سیل و آبگرفتگی/ هیچ استانی در ایران از خطر سیل مصون نیست

به گفته شفاف ، آثار و پیامدهای سیل فقط می تواند یک منطقه (مانند یک محله یا شهر) را در بر بگیرد. اما همزمان ، سیلابها احتمالاً کل حوضه رودخانه (از جمله چندین استان) را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

همه سیل ها یکسان نیستند. در برخی موارد ، جاری شدن سیل روند تدریجی است که ممکن است چندین روز طول بکشد. اما طغیان ممکن است به طور ناگهانی و بدون هیچ نشانه ای از باران قابل مشاهده باشد (به عنوان مثال در عرض چند دقیقه) این نوع سیلاب معمولاً خطرناک است و به صورت آب خروشان همراه با بقایای موجود در طول مسیر در امتداد سنگها ، گل و سایر خارها ظاهر می شود. .

سیلاب می تواند در اثر ترک یا شکاف در دیواره سد یا لنگر ایجاد شود. این نوع سیل همچنین می تواند کارهای زیادی انجام دهد مخرب بودن. خسارت به سد می تواند منجر به جاری شدن سیل و جاری شدن سیل و سایر تأثیرات شود.

خطر سیلاب را باید همیشه در همه جا در نظر گرفت ، اما این خطر در مناطق کم ارتفاع ، آبراه ها و نزدیک سدها بسیار بیشتر است. یک آبریز کوچک ، که در هوای خشک ایمن است ، می تواند باعث جاری شدن سیل در دره ها ، نهرها ، بسترهای خشک و حتی مناطق کم ارتفاع شود. هیچ استانی در ایران در برابر سیل مصون نیست.

قبل از سیل

از ساخت و ساز در مناطق مستعد سیل خودداری کنید. در صورت جاری شدن سیل ، موقعیت آبگرمکن ها ، تابلو برق و موتورخانه باید از سطح زمین بالاتر برود. برای جلوگیری از بازگشت سیل به فاضلاب محل سکونت ، نصب شیر اطمینان در زانوی توالت ضروری است. برای جلوگیری از آبگرفتگی خانه بهتر است دور آن دیوار بکشید. دیوار پایه یک ساختمان مسکونی باید با مواد مناسب پوشانده شود تا از نفوذ آب جلوگیری شود.

هنگام سیل

برای اطلاع از سیل ، گوش دادن به اخبار رادیو یا تلویزیون ضروری است. هر لحظه سیل برق می تواند رخ دهد. در چنین حالتی باید سریعاً به مناطق مرتفع پناه برد و منتظر دستور مقامات بود. وضعیت نهرها ، آبراه ها و دره ها همیشه باید در نظر گرفته شود ، زیرا طوفان های رعد و برق به طور ناگهانی در این مناطق رخ می دهد و بدون علائم هشدار دهنده رخ می دهد.

قبل از خروج از منزل از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورت امکان ، مبلمان حیاط را باید به داخل خانه برد. بهتر است مبلمان مهم را به طبقه بالای خانه منتقل کنید.

شیر اصلی ورودی آب و گاز را ببندید. وسایل برقی را از برق بکشید. هنگام خیس یا در آب نباید پریزهای برق را لمس کنید.

در آب روان حرکت نکنید. حرکت آب 15 سانتی متر بر تعادل انسان تأثیر می گذارد. اگر لازم است روی آب حرکت کنید ، باید به جایی که آب در آن ساکن است بروید. بهتر است برای اطمینان از حرکت در آب و شناسایی قدرت مسیر از عصا استفاده کنید.

بعد از سیل

اطلاعات مربوط به در دسترس بودن آب سالم و بهداشتی را می توان در رادیو و سایر رسانه های اجتماعی یافت.

از نوشیدن آب های سیل پرهیز کنید آب آشامیدنی می تواند توسط روغن ، گازوئیل و فاضلاب آلوده شود. علاوه بر این ، آب هنگام اتصال به برق می تواند خطرناک باشد. بنابراین ، با آن تماس نگیرید.

باید در مناطق مستعد سیل مراقبت شود زیرا جاده حتی به دلیل وزن یک وسیله نقلیه ممکن است آسیب ببیند. سیم های افتاده را با برق لمس نکنید. موضوع باید بلافاصله به اداره برق گزارش شود.

شما فقط باید به خانه بازگردید که مقامات شما را در سلامت اعلام کنند. در صورت جاری شدن سیل در اطراف ساختمان ، آن را پس ندهید. هنگام بازگشت به خانه بسیار مراقب باشید. در هر نقطه از ساختمان (به ویژه پایه آن) می توان اختلالی ایجاد کرد.

تأسیسات ساختمان آسیب دیده باید در اسرع وقت مرمت شوند. سیستم فاضلاب آسیب دیده برای سلامتی بسیار خطرناک است.

هر چیزی که با آب تماس پیدا کند باید تمیز و ضد عفونی شود. سیل حاوی آلاینده ها و مواد شیمیایی خطرناک است.