نقش بی نظیر سپاه و رزمندگان همدان در عملیات آزادسازی خرمشهر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

سید علی مساوات سوم خرداد در گفتگو با خبرنگار آنلاین؛ سالگرد فتح خرمشهر که می گوید حضور کودکان استان همدان در عملیات طعمه از سطوح مختلف قابل سنجش است. مقدس وی گفت: فرزندان سپاه همدان در قالب تیپ 27 و لشکر محمد رسول الله و در قالب تیپ 3 زرهی شهدا از سوی دیگر از عملیات بیت پشتیبانی کردند. مقدس آنها از طریق کمیته امداد بلایای طبیعی در این عملیات شرکت کردند.

وی با بیان اینکه فرزندان حمیدان در قالب تیپ 27 محمد رسول الله از دی ماه 1360 در تیپ حضور داشتند، گفت: این رزمندگان در عملیات فتح بودند. آلبین نقش آفرینی در قالب گردان مسلم بن اخیل و مالک اشتر ایفای نقش کردند.

این پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی و مقاومت مقدس گفت: آغاز عملیات طعمه مقدس از اواخر فروردین 1361 به ویژه برای رصد خاک دشمن و عبور از رودخانه کارون و جاده اهواز در خرمشهر تحت کنترل دشمن طراحی شده است. شکری موهاد در مورد عملیات شناسایی طعمه مقدس نقش مهمی داشتند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه عملیات توسط گردان مسلم بن اخیل به سرپرستی سردار شهید حبیب الله مشاهری و فرزندان حمیدان این گردان آغاز شد، تصریح کرد: جاده احواس به خرمشاه است که در آنجا می روند و مستقر می شوند.

برابری با بیان اینکه این نیروها حماسی هستند . به نام اولین ارتشی که جاده کورمشهر را فتح کرد. از سوی دیگر تیپ شهید قهرمان به رهبری حاج محمد جوادی در محور شمال مشغول عملیات بود. بین المللی جفر و طلا را انجام دهید.

وی در مرحله اول که در 10 اردیبهشت ماه انجام شد، با بیان اینکه این افراد با هدف فریب دشمن وارد کار شده بودند و با اقدامات مناسب توانستند به راحتی خود را به جاده احواس – خرمشهر برسانند، تصریح کرد: در این عملیات محمد فاتی انجام شد. پاکرو یکی از امیران تیپ زرهی شهید قهرمانی و چند رزمنده دیگر به شهادت رسیدند اما وظیفه خود را به خوبی انجام دادند.

مساوات از سوی دیگر خاطرنشان کرد که شبه نظامیان توانستند جاده اهواز به کورمشهر را تصرف کنند. وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم در اردیبهشت ماه، دشمن به جبهه جنوب روی آورد، اما رزمندگان توانستند چند تن از نیروهای دشمن را از شمال هاو خارج کنند. بین المللی یا همان مرز جفر برای عقب نشینی در حاشیه اطراف حوض و کشیدن به منطقه طلایه از سمت دیگر.

این پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی و مقاومت مقدس ادامه داد: این پیشرفت تا اوایل خرداد ادامه داشت که با فتح خرمشاه به نقش خود عمل کردند.

تساوی نقش پایگاه شهید نگاه کن وی صحبت کرد و افزود: سردار شهید شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین تیپ 27 محمد رسول الله (ص) بود. و ناپدید شد اثر احمد متوسلیان فرمانده سپاه همدان و جانشین وی حاج محمود شهبازی و رئیس ستاد محمد ابراهیم همت بودند. این سه شاهزاده فرماندهی سپاه تیپ را بر عهده داشتند و شهبازی در آستانه ورود به شهر کورمشهر در دوم خردادماه به شهادت رسید.

سرانجام پیکر مطهر این شهید به حمیدان منتقل شد و فریدون ایواسی از شهدای تیپ زرهی شهید دلاور تشییع و تدفین بزرگ را در کنار شهدا انجام داد. . وی گفت: فروش و بقیه شهدا در عملیات بیت انجام شده است مقدس در استان همدان 60 شهید، 4 مستقل و تعداد زیادی مجروح مسلمان شدند.