نخستین گنبد حرم امام رضا (ع)+تصاویر قدیمی از حرم در مشهد

به گزارش خبرگزاری آوای البرز؛ آرامگاه امام رضا (ع) در مشهد سالانه میلیون ها زائر را به مشهد جذب می کند زیرا دارای متنوع ترین و زیباترین عناصر معماری ایرانی اسلامی است. تاریخچه ساخت این حرم به بعد از شهادت امام رضا (ع) برمی گردد. در طول هزاران سال و در ساخت بناهای مختلف در نزدیکی مقبره امام ، کلیسای مقدس به اندازه فعلی خود رسیده و چندین بار در دوره های مختلف بازسازی شده است.

عکس غیرمعمول کلیسای امام رضا (ع) در 14-9-7-135046 1350

گنبد کلیسای امام رسا

مشهد در خاک توس روستای سن آباد ساخته شده است. با دفن هارون الرشید ، این مکان اهمیت یافت و به “مقبره هارون” معروف شد. پس از مقبره هارون ، مقبره ای به سبک معماری خراسانی به ترتیب مأمون در اطراف مقبره ساخته شده است.

امام رضا (ع) قبل از رفتن به مرو ، این مکان را به عنوان مدفن خود به پیروان خود نشان داد. پس از شهادت امام طوس ، پیکر وی در همان مقبره به خاک سپرده شد و به “مشهد الرضا” تغییر نام داد. مقبره هارون الرشید تا زمان ظهور رهبران در زیر قبر امام قابل مشاهده بود ، اما رهبران صورت مزار هارون را پاک کردند.

کلیسای مشهد قدیم

پس از شهادت امام ، وی را در بالای قبر هارون الرشید به خاک سپردند. چندین بار در مقبره های زامینیان ، دیالوم و غزنویان مقبره تعمیر شد ، اما اولین گنبد در کلیسای امام رضا ساخته شد. این گنبد از کاشی ساخته شده بود و دارای مقرنس های آینه ای بود که امروزه نیز وجود دارد. سلطان محمد خرمشاه یکی از کسانی بود که حرم را با بهترین کاشی های آن زمان تزئین کرد و پیشنهاد کرد که دو محراب به حرم اضافه شود. گنبد گنبد در دوره غزنویان به دستور ابن متوسع ، حاکم شیراز ساخته شده است. طبق اسنادی که مورخان دوره های مختلف رها کرده اند ، حرم امام رضا (خسارت جزئی) یکی از معدود بناهایی است که در حمله مغول به ایران تخریب نشده است. اگرچه مغولها به خراسان حمله کردند ، شهر را غارت کردند و مردم را کشتند ، اما پس از غارت اموال حرم ، به ساختمان اصلی آن صدمه ای نرساندند. خسارت جزئی ناشی از حمله مغول بعداً در دوره های مختلف ترمیم شد.

گنبد قدیمی کلیسای امام رضا

این گنبد چندین بار بازسازی شده است. گنبد حرم از آجر ساخته شده و سپس با گلوله های مسی پوشانده شده و با طلا پوشانده شده است. تذهیب گنبد آخرین بار در زمان شاه عباس از سال 1010 تا 1016 انجام شد و طبق گفته محققان ، سطح و سطح گنبد قبلاً کاشی کاری شده بود. گنبد طلایی حرم امام رضا (ع) دارای دو پوشش در سقف حرم و بالای آن است. مقعر و موکاسین اصطلاحاً “گنبد” های سقف هستند. کتیبه هایی در اطراف گنبد وجود دارد که یکی از آنها جالب است ، اشاره به داستان شاه عباس در حال قدم زدن از صفوی اصفهان به مشهد ، در خط سوم که توسط علیرضا عباسی نوشته شده است.

گنبد رز

گنبد کلیسای امام رسا