نایب رئیس شورای شهر تهران: به رسانه‌ای که گزارش ناسا را منتشر کرد مشکوکم

در 16 آبان امسال، ناسا گزارشی از تشکیل یک ابر گاز متان به طول 5 کیلومتر در جنوب تهران ارائه کرد و مدعی شد که آلودگی بالای مجموعه آرادکو (محل دفن زباله تهران) است. بخشی از زباله های تهران برای دفع به آرادکو می رود. در واقع از ابتدای سال 90 با راه اندازی مراکز تصفیه بخشی از زباله ها تفکیک و بخشی دفن می شود. ناسا مدعی شد که ابر متان در بالای آرادکو ایجاد شده است.

محل های دفن زباله قدیمی قطعا پتانسیل انتشار گاز متان را دارند/در کشورهای توسعه یافته از استخراج گاز برای طراحی محل های دفن زباله استفاده می شود.

داستان تولید گاز متان به دهه ها قبل برمی گردد. پیام جوهری معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: قطعا کوره سوزهای قدیمی پتانسیل انتشار گاز متان را دارند و نمی توان این مشکل را نادیده گرفت. در کشورهای توسعه یافته گاز برای استفاده به عنوان منبع انرژی در نیروگاه ها برای طراحی محل های دفن زباله استخراج می شود.

بر اساس این گزارش، محل دفن زباله تهران قدیمی و فاقد امکانات لازم برای استخراج گاز متان است. البته باید در این زمینه توافقی برای استخراج گاز متان و تبدیل آن به برق منعقد شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران: به رسانه ای که گزارش ناسا را ​​منتشر کرده شک دارم

زباله های آلی منبع تولید گاز متان هستند/دفع مستقیم زباله ها از اوایل دهه 1990 رخ نداده است/ما ادعای ناسا مبنی بر تولید متان/دانشگاه های مشارکتی را رد نمی کنیم.

برخی بر این باورند که ادعای ناسا مبنی بر وجود 5 کیلومتر گاز متان در بالای آراد کوه صحت ندارد و بادهای زیادی در جنوب تهران می وزد که احتمال وجود ابر 5 کیلومتری وجود ندارد. مهدی عزیزی، رئیس سازمان مدیریت پسماند تهران در گفت و گو با خبرنگار آنلاین آوای البرز، گفت: قبل از سال 1398 در آرادکو دفن مستقیم زباله داشتیم اما از ابتدای سال 98 خطوط فرآوری ایجاد شده و دفن مستقیم وجود ندارد. زباله های آلی منبع تولید گاز متان هستند. ما منکر تولید گاز متان نیستیم، احتمالاً از تدفین‌هایی که در دهه‌های گذشته صورت می‌گرفت و البته استخراج گاز متان و تولید برق.

نایب رئیس شورای شهر تهران: به رسانه ای که گزارش ناسا را ​​منتشر کرده شک دارم

نتایج تحقیقات دانشگاهی تا 2 ماه آینده مشخص خواهد شد

وی همچنین تاکید کرد که در حال مذاکره با چندین مرکز علمی هستیم تا بررسی های لازم را در خصوص ادعای ناسا انجام دهیم. قرار شد تا هفته آینده با ارائه پیشنهادات فنی، قرارداد امضا شود و تا دو ماه آینده نتیجه بررسی ها مشخص شود.

تولید برق از زباله در دستور کار شهرداری تهران/قرارداد به زودی امضا می شود

بر اساس این گزارش، پیش از دهه نود در تهران فاضلاب وجود نداشت. از سال 1335 زباله های تهران در آرادکو دفن می شوند و تولید گاز متان ایجاد می شود، اما تولید گاز در دهه اخیر به دلیل عدم امکان دفع مستقیم کاهش یافته است. شهرداری تهران برای اجرای طرح استخراج گاز متان و تبدیل آن به برق با یک شرکت ایرانی تفاهم نامه امضا کند. کار انجام شد، سرمایه گذار دست به کار شد.

این گزارش به سفارش ناسا بهانه ای شد تا مدیریت شهری موضوع انتشار گاز متان از مسیر علمی داخلی را پیگیری کند.

عبدالمطر محمد خانی، سخنگوی شهرداری تهران در خصوص گزارش ناسا می گوید: تصمیمات ما بر اساس فرآیندهای علمی و حقوقی داخلی کشور و مدیریت شهری است و سازمان های غربی و آمریکایی در این میان جایی ندارند. این زمینه. شهرداری نسبت به انتشار گاز متان و آلودگی بی تفاوت نیست. این گزارش به سفارش ناسا بهانه ای شد تا مدیریت شهری موضوع انتشار گاز متان از مسیر علمی داخلی را پیگیری کند. بر این اساس، یک همکاری پژوهشی مشترک بین سازمان مدیریت پسماند تهران، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و دانشگاه محیط زیست تهران برای حل علمی معضل انتشار گاز متان ایجاد شد.

اصالت موضوع متان مشخص می شود/ ساوری: موضوع گاز متان را از کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و بهداشت شورا پیگیری کرده ام/ شاید اخبار سیاسی باشد تا زیست محیطی/ نمی توانم بگویم. گاز متان ممکن است تولید شود یا نباشد.

تولید گاز متان نیز در دستور کار شورای شهر تهران قرار دارد. پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران می گوید که قطعا در این زمینه گام های بیشتری برخواهیم داشت. لازم است گزارش شهرداری تهران به شورای شهر ارائه شود تا صحت و شدت حادثه مشخص شود. البته موضوع گاز متان را از کمیسیون خدمات، محیط زیست و بهداشت شهرداری شورا پیگیری می کنم که در صورت دریافت گزارش مرتبط آن را ارائه خواهیم کرد. منتظر گزارش شهرداری هستیم تا از ارائه گزارش های متعدد خودداری کنیم. از آنجایی که انتشار گزارشی در مورد انتشار گاز متان بسیار عجیب است، اگر واقعا چنین مشکلی صحت دارد، باید دید چه راهکارهایی برای مقابله با آن وجود دارد و اساساً علت و چرایی این مشکل را بررسی کنیم. انجام این کار باعث افزایش التهاب مشکل می شود. زیرا پدیده ای پدید آمده است اما اطلاعات دقیقی از آن وجود ندارد. در حال حاضر نمی توان گفت که آیا گاز متان می تواند تولید شود یا خیر. واقعیت این است که من به رسانه‌هایی که این گزارش را منتشر کرده‌اند مشکوک هستم، زیرا ممکن است اخبار سیاسی باشد تا اخبار محیطی.

یک زباله سوز باید تهیه شود/ایستگاه های میانی بخش زباله باید ساخته شود.

بر اساس این گزارش، شهرداری تهران ساخت ایستگاه های تفکیک زباله متوسط ​​را آغاز کرده است. با نصب سایر ایستگاه های میانی زباله کمتری برای فرآوری به آرادکو جنوب تهران منتقل می شود. همچنین یک دستگاه زباله سوز خریداری می شود و بخشی از زباله ها سوزانده می شود که در نتیجه میزان زباله به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. تفکیک زباله در مبدا در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد و فعالیت های فرهنگی نیز در این حوزه صورت گرفته است. پس از انتشار گزارش ناسا، مدیریت شهری تصمیم گرفته است در این زمینه گام های علمی بردارد و انتظار می رود تا دو ماه آینده نتایج کار علمی در این زمینه نیز مشخص شود. مدیریت شهری بر اساس قانون جامع مدیریت پسماند به دنبال راهکاری جامع برای حل معضل زباله در شهر تهران است.

بیشتر بخوانید:

برای کلاهبرداری «ناسا دروغگو» از ماهواره خیام کمک بگیرید، آقای ساکانی!

دفاع شهردار تهران در برابر اقساط جرایم مجرمانه / می رویم شهر ارزان!

233236