ناهاری که شب به دست رزمندگان می‌رسید

به گزارش شفاف، عملیات نصر 8 ارتفاع گرده های آن را به تصرف خود درآورد و از رودخانه وسیع خلع چولان عبور کرد که توانست موقعیت خود را در منطقه غرب رودخانه گسترش دهد و گام های اساسی به سمت سلیمانیه بردارد. برای این کار باید ارتفاعات کمیش، دولبشک و آغلو تصرف می شد.

با شروع فصل زمستان، ارتفاعات منطقه برفی شد و انجام هر عملیاتی سخت به نظر می رسید، در حالی که شرایط کنونی جنگ ایجاب می کرد که عملیات هر چه زودتر آغاز شود. از آنجایی که ارتش عراق احتمالاً به نیروهای مخالف عراقی که با ایران متحد هستند حمله خواهد کرد، در صورتی که دشمن مناطق وسیعی را تحت نفوذ آنها اشغال کند، بسیاری از راه حل های خود را تعطیل خواهند کرد. به دلیل همین نیاز، سپاه پاسداران عملیات بیت المقدس 2 را در تاریخ 25/10/1366 در جبهه شمال غرب طراحی و اجرا کرد.

در این عملیات با وجود سرمای شدید و سختی مسیرهای طولانی، نیروهای خودی موفق شدند 70 درصد از اهداف منطقه مانند ارتفاعات ویولن، کمیش و گلاله را به تصرف خود درآورند.[۱]

هوای خراب

یکی از موضوعات اصلی عملیات، مشکلات عقبه و جاده بود که به دلیل شرایط فصلی و بارندگی زیاد و تاثیر آن بر جاده های منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

قبل از عملیات، جاده دوربرگردان تنها با عنوان عقبه قرارگاه نجف اطلاق می شد که نیاز به یگان ها در این قرارگاه زیر سوال رفته بود.

بارندگی های مکرر، باران و برف قبل و بعد از عملیات، خاک سطح جاده را شسته و گل و لای زیادی را به وجود آورد که وضعیت جاده را به خصوص در گوشه ها وخیم تر کرد و باعث ترافیک شد. مشکلات جدی تر است.

قطعه قرارگاه قدس تغییر یافت و یگان های زیر مجموعه این پایگاه نیز از عقبه مدور آن استفاده کردند که باعث افزایش تردد و در نتیجه افزایش ترافیک سنگین جاده شد.

واحدها از رانندگان بی تجربه در جاده دوربرگردان استفاده کردند. بسیاری از وسایل نقلیه روزانه باعث ازدحام ترافیک در جاده ها می شوند. از سوی دیگر شرایط جوی نامساعد و عدم امکان استفاده از نیروی هوایی برای کمک به حمل و نقل، نیاز یگان ها به استفاده از جاده دوربرگردان به عنوان تنها راه بین دو پایگاه را افزایش داد.

ناهار برای رزمندگان شب!

ترکیب این عناصر منجر به ترافیک زیاد، اغلب برای ساعت ها، ایجاد ترافیک طولانی در چند کیلومتری کلانتری می شد و یگان ها در واگذاری نیروها و امکانات با مشکلات جدی مواجه بودند. به همین دلیل از مرحله دوم به بعد یگان ها اغلب نیروهای خود را از پل امام رضا (ع) تحت کنترل خود به صورت پیاده به منطقه منتقل می کردند که تاثیر بسزایی در کاهش توان نیرو داشت. در اغلب موارد، یگان های تحویل ناهار به ارتش در شب مشکل تلقی می شود.

با وجود تمام اقدامات انجام شده برای یکسان سازی جاده و استفاده از نگهبان در هر پیچ، مشکل عقبه حل نشد و تا پایان عملیات ادامه داشت. جاده در چند روز اخیر به قدری خراب بوده که جاده در محل چند پیچ ​​به پله تبدیل شده است.

اختلاف ارتفاع (جاده) حدود نیم متر تا یک متر است و حرکت ماشین از پایین به بالا بدون کشش با لودر غیرممکن است.

دیدگاه رسانه های خارجی از اورشلیم2

عملیات بیت المقدس 2 از نظر تحلیلگران سیاسی و نظامی نوعی فریب یا متلاشی شدن نیروهای عراقی از جبهه جنوبی است.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت می نویسد: ایران که به طور غیرعادی سرد عمل می کند، پیش از این بر حملات زمستانی در جنوب متمرکز بوده است. به گفته منابع غربی؛ ایران در این حمله قصد دارد عراق را وادار به گسترش واحدهای زرهی خود کند.

وی در سرمقاله روزنامه کویتی رای العم نوشت: هدف حمله ایران به عراق و کردستان منحرف کردن توجه از گروه اصلی نیروهای ایرانی در جبهه های جنوب عراق است.

بر اساس تحلیل بی‌بی‌سی نیوز و روزنامه ایندیپندنت، عملیات ایران در جبهه شمالی مقدمه‌ای برای اقدام در جنوب تلقی می‌شود و عملیات نیروهای ایرانی در شمال، مقدمه‌ای برای یک حمله جدید در شهر بصره».[۲]

منابع:

[۱] رشید، محسن، اطلس جنگ ایران و عراق: جنگ های شدید زمینی، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم، 1395، صفحه 97.

[۲] اردستانی، حسین، ایزدی، یدالله، دفتر خاطرات جنگ ایران و عراق: جنگ بزرگ زمستانی در جبهه شمالی (عملیات بیت المقدس 2) جلد 1-13، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: کارنامه دفاع مقدس اول، 1388، صفحات. 154، 182.