مین‌روبی مرز بین ترکیه وارمنستان با کمک شرکت صهیونیستی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز، منابع رسانه ای چهارشنبه شب به وقت تهران از آغاز عملیات مین زدایی توسط یک شرکت صهیونیستی در مرز ترکیه و ارمنستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «آکا» به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، پس از توافق ارمنستان و ترکیه برای باز کردن مرزهای خود به روی شهروندان یکدیگر، عملیات مین زدایی در مرز ارمنستان و ترکیه آغاز شده است.

این مین زدایی در مرز ارمنستان و یک شرکت صهیونیستی انجام می شود که مین زدایی از 20 روز پیش در منطقه “کورز” ترکیه آغاز شده است.

این منابع رسانه ای به جزئیات بیشتر این برنامه و نام شرکت صهیونیستی فعال در این پروژه اشاره ای نکردند.

رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه در تماسی تلفنی درباره روند عادی سازی روابط دو کشور گفتگو کردند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بر اهمیت روند عادی سازی روابط دوجانبه میان ترکیه و ارمنستان تاکید کردند و دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که این اقدام به تقویت صلح و ثبات در منطقه کمک می کند. انجام خواهد داد

گفت وگوی تلفنی اردوغان و پاشینیان یک هفته پس از آن صورت گرفت که نمایندگان ترکیه و ارمنستان در چهارمین نشست خود در وین توافق کردند تا هر چه سریعتر مرز بین دو کشور به روی اتباع کشورهای ثالث باز شود.

دور اول مذاکرات عادی سازی در مسکو در 14 ژانویه (جمعه 24 ژانویه) شاهد آن بود که هر دو طرف توافق کردند که مذاکرات را بدون هیچ پیش داوری ادامه دهند. نمایندگان ترکیه و ارمنستان در دو نوبت دیگر در وین دیدار کردند.

اکنون در یک گام رو به جلو، پروازهای تجاری بین ترکیه و ارمنستان پس از دو سال وقفه از سر گرفته شده است.

حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه اخیرا در مراسمی به مناسبت اولین سالگرد پیروزی جنگ قره باغ در مرکز فرهنگی حیدر علی اف شرکت کرد و گفت ارمنستان باید «تجاوز» را کنار بگذارد و به سمت آینده حرکت کند. وی تاکید کرد که ترکیه به تلاش برای صلح و ثبات در منطقه ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید