موسوی:با هر مربی به جام جهانی می‌رفتیم حذف می‌شدیم/ملی پوشان کاری نکردند که حواله خودرو بگیرند

در گفتگو با آنا

مهاجم سابق تیم ملی فوتبال گفت: اگر با هر مربی در جام جهانی شرکت می کردیم به دلیل نداشتن برنامه درست بیرون بودیم.

سید علی موسوی در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، با بیان اینکه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2022 قطر در رده بیست و ششم قرار دارد، گفت: مسابقات جام جهانی با حضور مجموعه ای از بهترین و آماده ترین تیم ها برگزار می شود و هر تیم سعی می کند کامل ترین ترکیب را به مسابقات بفرستد. بعد از صعود به جام جهانی از برنامه ریزی غافل شدیم و در نهایت بدون رئیس فدراسیون فوتبال ماندیم. فدراسیون برای یافتن رئیس زمان زیادی صرف کرد و در فاصله 70 روز تا جام جهانی، دراگان اسکوچیچ جای خود را به کارلوس کی روش داد. با برنامه ریزی و تدارکات انجام شده برای حضور در جام جهانی باید سی و دوم جام جهانی شویم و بیست و ششمین تیم جام جهانی شویم.

**ژاپن و کره جنوبی به خاطر شجاعتشان پاداش گرفتند

وی با اشاره به برنامه ریزی لجام گسیخته تیم های آسیایی برای حضور در جام جهانی قطر گفت: اگر قطری را در نظر بگیریم که برای اولین بار میزبان جام جهانی بود و نتایج بدتری نسبت به ما کسب کرد، طبیعی نیست. ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و عربستان سعودی انتظار داشتند قطر در مرحله گروهی بهتر از ایران ظاهر شود. آنها نتیجه برنامه ریزی منطقی و حساب شده خود را دیدند و بی باکانه و شجاعانه مقابل حریفان بازی کردند. ژاپن آلمان و اسپانیا را شکست داد، کره جنوبی پرتغال را شکست داد، عربستان آرژانتین را شکست داد و استرالیا دانمارک را شکست داد. اگر به چنین پیروزی هایی دست نمی یافتند، مجازات نمی شدند، بلکه با تمام وجود وارد میدان شدند و مزد رشادت خود را گرفتند.

** انتظار درخشش تیم ملی در جام جهانی را نداشتیم

پیشکسوت فوتبال کشورمان ادامه داد: تیم ملی ایران پیش از این مقابل انگلیس شکست خورده بود و می خواست 90 دقیقه دفاع کند. در مقابل آمریکا حرفی برای گفتن وجود نداشت. در میان تیم های حاضر در هر گروه، تیم ملی ولز قرار داشت و سایر تیم ها مجبور به شکست این تیم شدند. این نتیجه برنامه ریزی برای تیم ملی ایران بود که بار دیگر نتوانست از گروه ما صعود کند. در شرایطی که برای اداره لیگ برتر و فوتبال پایه و همچنین بحث ریاست فدراسیون مشکلاتی پیش آمد طبیعتاً انتظار قهرمانی در جام جهانی نمی رفت. تا زمانی که برای رده های سنی پایین برنامه نداشته باشیم، تیم های جوانان، جوانان و امید ایران نمی توانند موفقیت چندانی کسب کنند یا اگر تصادفاً در یکی دو فصل نتایج خوبی کسب کنند، نباید از بزرگسالان انتظار داشته باشیم. . برای اینکه تیم ملی که ویترین فدراسیون است بدرخشد چون زمینه سازی نکرده ایم.

** در جام جهانی استراتژی خاصی نداشتیم

وی یادآور شد: اگر به جای کارلوس کی روش یک سرمربی دیگر داشتیم نتایج بهتری می گرفتیم اما باز هم بیرون بودیم. در تیم های ژاپن و کره جنوبی از نونهالان تا بزرگسالان سرمایه را نگه می دارند و بازیکنان از سطح ملی خارج نمی شوند. به همین دلیل در جام جهانی پشتوانه خوبی دارند اما تیم ایران بالاترین میانگین سنی را در جام جهانی داشت و در بهترین حالت دو سه بازیکن داشتیم که نتوانستند از جام جهانی دور بمانند. موفقیت چندانی ندارد. ما در جام جهانی استراتژی خصوصی نداشتیم چون 12 تا 13 بازیکن داریم که از بین آنها 11 بازیکن انتخاب می شوند و اگر شخص دیگری بود ما هیچ کاری خصوصی انجام نمی دادیم. ما ادعای زیادی داریم، درست است که لژیونرهای زیادی در تیم ملی بازی می کنند، اما ببینید در کدام لیگ بازی می کنند؟ همه بازیکنان ایرانی می توانند لژیونر شوند اما در چه سطحی بازی می کنند؟ لیگ های روسیه، بلژیک، هلند و پرتغال گمراه کننده هستند زیرا جزو معتبرترین لیگ های فوتبال جهان نیستند.

**ماشین به سایر ورزشکاران داده شد

موسوی درباره انتقاد ورزشکاران غیرفوتبالی از پاداش پرداختی واردات خودرو گفت: پاداش یک مشکل اسمی ایجاد کرد. کار سخت انجام نمی شود، هزینه ماشین با پذیرش پرداخت می شود. همه بازیکنان ملی از نظر مالی خوب هستند و هرکسی که لژیونر می شود به این پاداش ها با دلار یا یورو حقوقش نیاز ندارد. این پول باید به گروهی از ورزشکاران پول نقد پرداخت شود. کسانی که با این پول می توانند به زندگی روحیه بدهند. اگر از گروه ترفیع بگیرند درست است که این پول را بپردازند اما الان جلو نمی روند و ثانیاً برای سایر حوزه ها مشکل حاشیه ای ایجاد می کند و نیازی به پرداخت این نوع پاداش نیست.

** دربی بدون تماشاگر جذاب نیست

پیشکسوت تیم استقلال درباره مشکلات باشگاه استقلال گفت که مطالبات محمد محبی و مهدی قیدی را به سانتا کلارای پرتغالی و شباب الاهلی امارات بدهد و آبی پوشان باید با پرسپولیس بازی کنند. اولین بازی بعد از تعطیلات لیگ برتر. مشکلات مالی به استقلال و پرسپولیس مربوط می شود. موضوعی که در مورد دو بازیکن استقلال مطرح شده موضوع چندان مهمی نیست چرا که بازیکنان تعویضی در این تیم وجود دارند و فکر می کنم مدیریت باشگاه قبل از اینکه فرصت به پایان برسد، به باشگاه هایی که محیبی و خیدی را جذب کرده اند، پول پرداخت خواهد کرد. اگر نتیجه ای حاصل نشود، سرمربی تیم بهانه می گیرند. ما شاهد بودیم مدیرعاملی که در زمان خود قهرمان تیم بود، ناگهان استعفا داد و دلیل این استعفا مشخص شد. آقای فتح الله زاده هدایت را برعهده می گیرد و بعد می گوید که نمی دانسته باشگاه بدهکار است. همه این مشکلات به تیم آسیب می زند. با توجه به اینکه دو تیم مدتی است از رقابت ها دور بوده اند، مشخص نیست دربی چگونه برگزار می شود، اگر با جمعیت باشد شاید جذاب باشد وگرنه انتظار بازی دیدنی از هیچ کدام از دو تیم نمی رود.

انتهای پیام/