مقام صهیونیست: با آمریکا درباره اهداف حمله به غزه هم‌نظر هستیم

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن انتظار دارد تا احتمالاً در ماه ژانویه، رژیم صهیونیستی حمله زمینی همه‌جانبه را متوقف کرده و به یورش‌های مقطعی و هدفمند برای ردیابی رهبران حماس روی بیاورد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به این روزنامه گفت: در حال حاضر در شدیدترین فاز حمله هستیم. بالاخره باید روزی تعداد نیروها (ی حاضر در غزه) کاهش یابد؛ اما هر زمان که لازم باشد این نیروها وارد می‌شوند.

مسئله درخواست آمریکا از رژیم صهیونیستی برای کاستن از شدت حملات در حالی مطرح شده است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است به‌زودی دوباره به منطقه سفر کرده و درباره وضعیت جنگ و اوضاع غزه پس از پایان آن گفت‌وگو کند.

سفر سالیوان به منطقه در حالی انجام می‌شود که فشارهای بین‌المللی بر رژیم صهیونیستی و آمریکا به دلیل تلفات گسترده این جنگ، افزایش یافته است. تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که از آغاز عملیات طوفان الاقصی تا امروز بیش از ۱۸ هزار فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

جو بایدن در روز دوشنبه در مراسمی در کاخ سفید گفت که آمریکا آن‌قدر به رژیم صهونیستی کمک می‌کند تا حماس را از بین ببرد. او گفت: ما و اسرائیل باید مراقب باشیم. اذهان عمومی تمام جهان ممکن است یک‌شبه تغییر کند. نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد.

در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا تنها کشوری بود که قطعنامه پیشنهادی این شورای درباره برقراری آتش‌بس در غزه را وتو کرد؛ اقدامی که حتی مقامات غربی از جمله یک قانون‌گذار دموکرات آمریکایی هم به آن واکنش نشان دادند.

مقامات ارشد دولت بایدن اعلام کرده‌اند که با هدف اعلامی رژیم صهیونیستی برای ازبین‌بردن حماس موافق بوده و نمی‌خواهند که جنبش مقاومت فلسطین کنترل نوار غزه را در دست داشته باشد.

یک مقام ارشد صهیونیست گفت که واشنگتن و تل‌آویو درباره اهداف حملات این رژیم هم‌نظر هستند و آن هدف هم این است که حماس نابود شده و دیگر توانایی حکمرانی بر نوار غزه و حمله به مواضع رژیم اشغالگر را نداشته باشد.

این مقام صهیونیست با بیان اینکه «سطح بالایی از آگاهی نسبت به اقدامات ما وجود دارد»، گفت که مقامات این رژیم چندین بار در هفته آمریکایی‌ها را از وضعیت عملیات‌های خود مطلع می‌کنند.

واشنتگن در ظاهر اعلام کرده که با اشغال دوباره نوار غزه موافق نیست؛ اما تا زمان حصول توافق با کشورهای عرب و دیگر شرکا بر سر وضعیت غزه، به اشغال موقت آن چراغ سبز نشان داده است.

تل‌آویو مدعی شده است که می‌خواهد کنترل امنیت غزه را تا مدتی نامعلوم به دست گیرد؛ اما مقامات آمریکا گفته‌اند که این به معنای اشغال بلندمدت نیست.

یک مقام آمریکایی در این باره گفت که خواست صهیونیست‌ها در واقع نه استقرار نیرو در غزه، بلکه داشتن حق ورود به آن در صورت لزوم است.

جنبش حماس در ۱۵ آنلاین حمله گسترده‌ای را علیه مواضع رژیم صهیونیستی در غلاف غزه آغاز کرد. تل‌آویو در پاسخ به این عملیات – که به دلیل حملات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، «طوفان الاقصی» نام گرفته – قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین را آغاز کرده و از رسیدن غذا، دارو، سوخت و دیگر اقلام ضروری به ساکنان غزه جلوگیری می‌کند.

جنگ غزه امروز (سه‌شنبه) در حالی وارد شصت و هفتمین روز خود شد که رژیم صهیونیستی به بمباران‌ شدید در اطراف بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها، خانه‌ها و تمامی زیرساخت‌ها ادامه داد. از سوی دیگر، مقاومت فلسطین در چندین منطقه از جمله خان یونس، شجاعیه و جبالیا به نبرد با اشغالگران ادامه می‌دهد.

310310

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.