مشاوره کسب و کار چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

آفتاب‌‌نیوز :

مشاوره کسب و کار چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ احتمالاً این پرسش اولین سؤالی باشد که پیش از تصمیم برای استفاده از مشاوره کسب و کار از خود خواهید پرسید، ممکن است برخی مدیران تصور کنند که استخدام کردن مشاور کسب و کار هزینه‌ای اضافه است و بعضاً در زمان مواجهه با چالش جدی در سازمان خود به جای انتخاب روش صحیح برای حل مسئله، اقدام به استخدام نیروی کار بیشتر می‌کنند تا تنها با کار بیشتر مسئله را رفع نمایند.

این در حالی است که با به کار گیری مشاور کسب و کار، این مشاور متخخصص قادر است چالش‌ها و معضلات درون سازمان را به صورت ریشه‌ای یافته و آن را رفع نماید و هزینه‌ها را به حداقل برساند، حال این مشاوران چه کسانی هستند، چه مهارتی دارند و چه در نقشی در بیزینس شما ایفا می‌کنند؟

مشاوره کسب و کار چیست؟

مشاور کسب و کار فردی است که در حوزه راه اندازی یک کسب و کار و ادامه حیات آن دارای اطلاعات سودمندی بوده و می‌تواند این علم و دانش را به صورت کاربردی در اختیار مدیران یا صاحبان کسب و کار قرار دهد.

مشاوره کسب و کار تخصصی است که شرکت یا تیم در طی آن به مشتریانی که قصد آغاز کردن یک کسب و کار را دارند، مشورت داده و مسیری که باید درطی آن به جلو بروند را برای شان تصویر سازی می‌کنند.

مشاور کسب و کار در حوزه‌های مختلف مسائل مالی، حسابداری، مارکتینگ، منابع انسانی و نحوه توسعه بیزینس اطلاعات کافی دارد و از سرمایه مشتری خود محافظت خواهد کرد چرا که او با برخورداری از تخصص در حوزه‌های ذکر شده منجر می‌شود تا در زمان و هزینه‌های مرتبط با راه اندازی کسب و کار و یا نحوه ادامه مسیر صرفه جویی شود.

مشاوره کسب و کار چه وظایفی دارد؟

تیم یا شرکت مشاوره بیزینس مستر به صورت مستقیم با مدیران یا صاحبان کسب و کار ارتباط داشته تا به امور زیر رسیدگی کند:

 • شناسایی موانع رشد
 • برنامه ریزی کسب و کار جدید
 • ارائه ایده‌های لازم برای رشد و یا راه اندازی کسب و کار
 • تعیین تغییرات لازمه برای سازمان و اجرای تغییرات ذکر شده
 • ارزیابی استراتژی‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای اصلاح امور
 • ارائه آموزش‌های لازم به مدیران و کارکنان سازمان
 • تجزیه و تحلیل داده‌های آماری داخلی و داده‌های خرد و کلان مؤثر بر آن بیزینس
 • مصاحبه و ارزیابی کارمندان در صورت لزوم
 • ارائه مشاوره در حوزه‌های دیجیتال، منابع انسانی، بازاریابی و برندینگ
 • ایجاد ارتباط مناسب و مستمر با مشتریان
 • افزایش سهم فروش در بازار

مشاوره کسب و کار چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

چرا به مشاوره کسب و کار نیاز داریم؟

بعد از آگاهی از وظایف مشاوره کسب و کار لازم است ضرورت نیاز به این مشاوران را بیان کنیم تا بررسی کنید که آیا شما هم به استخدام مشاوره کسب و کار نیاز دارید یا خیر.

رشد و موفقیت

 به یاد داشته باشید همه افراد در تمام امور مهارت ندارند، با استخدام مشاوره کسب و کار می‌توانید از شخصی دارای مهارت در حوزه کاری خودتان در تصمیم گیری‌ها کمک بگیرید و با آگاهی بیشتری اقدام کنید.

شناسایی و حل مشکلات

مشاوران کسب و کار به سبب مهارت خود می‌توانند مشکلات به وجود آمده در سازمان شما را به سرعت یافته و آن‌ها را به درستی حل و فصل کنند.

کنترل امواج ناگهانی

مواجهه صحیح با تغییرات ناگهانی مسئله مهمی است تا در آینده مشکلات پیشبینی نشده بر سر راه قرار نگیرند، مشاور کسب و کار به شما در کنتزل امواج ناگهانی کمک کرده و مدیریت این تغییرات را تسهیل می‌کند.

تسریع پیشرفت

مشاوران در حوزه خود دارای تحصیلات آکادمیک هستند و با آگاهی و تجربه بالا که در حیطه حرفه شما دارند از افق گسترده‌ای برخوردار بوده و با ارائه راهکار‌های کاربردی و خلاقانه شما را با صرف زمان و هزینه کمتری به موفقیت می‌رسانند.

مشاور کسب و کار

آموزش

اهمیت آموزش را هیچ گاه از یاد نبرید، آموزش اصولی شما و پرسنل تان امری است که برای پیشرفت کسب و کار شما ضروری می‌باشد، کارشناس یا مشاور کسب و کار شما را در دریافت این آموزش‌ها یاری خواهد رساند.

تعیین موقعیت مکانی

تعیین مکانی که برای راه اندازی کسب و کار مناسب باشد مورد مهمی است که خصوصاً استارت آپ‌ها برای رسیدن به آن به کمک نیاز دارند، مشاور کسب و کار درباره مکان و فضای محیط کاری به شما مشاوره می‌دهد تا بتوانید شغل خود را با موقعیت جغرافیایی آن به خوبی تطبیق دهید.

پویایی و ایجاد انگیزه

مشاور مجرب و خلاق می‌تواند به کسب و کار شما نشاط و سرزندگی بدهد، او می‌تواند با روش‌های خلاقانه خود محیط کسب و کار شما را از فرسودگی و یکنواختی خارج کند.

یک مشاور کاربلد می‌تواند محیطی فراهم کند که در آن کارمندان می‌دانند در صورت مواجهه با چالش می‌توانند از مشاور کمک دریافت کرده و مسئله را رفع نمایند که این موضوع انگیزه بیشتری را به کارمندان می‌دهد.

تسهیل امور قانونی

با استفاده از خدمات مشاور کسب و کار شما از این اطمینان دارید تصمیماتی که می‌گیرید درست هستند و به صورت قانونی به اهداف خود می‌رسید و اشتباهاً و به طور سهوی اشتباهاتی نمی‌کنید که در آینده برایتان تبدیل به معضل شوند.

تسهیل امور نیروی انسانی

همچنین در قراردادی که با کارمندان بسته می‌شود، همه امور صحیح پیش رفته و اصولی و دقیق باشند.

در ضمن مشاوران کسب و کار در حذف کارمندانی که بازده مطلوبی ندارند به شما کمک خواهند کرد، به یاد داشته باشید کارمند ناکارآمد می‌تواند آفتی باشد که سیستم تجاری را مختل می‌کند.

حرف آخر

در مجموع هم بسیاری از مشکلات در حوزه کسب و کار تنها توسط افراد خبره در این حیطه قابل شناسایی هستند، در صورتی که قصد به آغاز کسب و کاری را دارید یا اینکه قصد ترقی و سوددهی بالای کسب و کارتان را دارید مجموعه آقای پیشرفت با کادر مجرب خود و مدیریت مهندس امیر گوهری آماده است تا شما را در پیشرفت و رسیدن به اهدافتان یاری کند.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.