مردان آتش – آوای البرز

آمار دقیقی از تعداد آتش نشانان کشته شده در سراسر کشور در دست نیست ، اما 60 آتش نشان فداکار در پایتخت به شهادت رسیدند. هفده آتش نشان تهران در جنگ مقدس کشته شدند. شانزده نفر از این آتش نشانان در حادثه پلاسکو در 29 دسامبر 1995 به شهادت رسیدند.

به گزارش آوای البرز ، شهروند آنلاین وی نوشت: “اکبری نیشیانی با عزیز و محسن لک دو آتش نشان فداکار هستند که سال گذشته نامه هایی را به لیست آتش نشانان کشور اضافه کردند.” اکبری نیستانی عزیز از آتش نشانان است که بر روی تشک نجات در اصفهان جان خود را از دست داد. آمار دقیقی از تعداد آتش نشانان کشته شده در سراسر کشور در دست نیست ، اما 60 آتش نشان فداکار در پایتخت به شهادت رسیدند. هفده آتش نشان تهران در جنگ مقدس کشته شدند. شانزده نفر از این آتش نشانان در حادثه پلاسکو در 29 دسامبر 1995 به شهادت رسیدند.

سید احسان جامی ، آتش نشان ایستگاه 63 آتش نشانی تهران ، اولین شهید آتش نشانی تهران پس از حادثه پلاسکو بود. در 14 ژانویه 1997 ، وی در جریان آتش سوزی در سوله ای در جاده خاوران دچار برق گرفتگی شد. این حادثه هنگام جابجایی تجهیزات پس از برخورد نردبان و منبع تغذیه ولتاژ بالا رخ داد. احسان جامعی پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده به شهادت رسید.

عمل مرگ

اکبر نیستانی عزیز از آتش نشانان است ، درست هفت روز پس از آتش سوزی ، در 5 اکتبر 1999. این نجات دهنده کشور در آتش سوزی که در جریان عملیات امداد و نجات در ایستگاه 7 آتش نشانی اصفهان رخ داد ، کشته نشد.

او دو سال فعالیت و حوادث خطرناک در قلب آتش جنگید ، اما این بار بدشانس بود. تصادف یک رویداد در زندگی او را تغییر داد. وقتی نفسش را قطع کرد به بیمارستان نرفته بود.

گاهی اوقات توطئه هایی در ایستگاه آنها وجود داشت ، اما این بار متفاوت بود. این یک ترفند بود ، یک عملیات نجات خیالی. 10 آتش نشان اصفهانی با زنگ حیله گر صف آرایی کردند. به عنوان کلید عملیات امداد آغاز شد. موانع خیالی ، پرش از ارتفاع ، اما یک تصادف ، ضربه ای به زندگی این نجات دهنده آتش.

تصادف دلخراش

عزیزالله اکبر راننده اصلی یک شرکت اتوبوسرانی در شهرداری اصفهان بود که پس از آموزش منظم در سال 1997 توسط آتش نشانی به کار گرفته شد. او قبلاً یک آتش نشان حرفه ای شده است.

مأموران در حال عملیات بودند و عزیزالله ناگهان تعادل خود را از دست داد و سرش را روی میز کوبید. در همان زمان ، مأموران اورژانس مستقر در ایستگاه او را به سرعت به بیمارستان می رسانند ، اما قهرمان که ماموریت های خاص و دشواری را در کارنامه خود دارد ، قبل از رسیدن به بیمارستان می میرد.

مرتضی اکبری نیسایانی ، برادر آتش نشانی اصفهانی ، معتقد است سهل انگاری 100 درصدی علت مرگ برادرش بوده است. او می گوید: “به گفته همکاران برادرم ، آتش نزدیک میز بود و هیچ محافظ یا توری در اطراف آن وجود نداشت.” وقتی برادرم از ارتفاع کم می پرد ، میز کنار تشک را می زند و جان خود را از دست می دهد. برادرم تنها کسی بود که گوشه تشک افتاد و سرش را روی میز زد. ای کاش محافظی در اطراف تشک وجود داشت یا اگر تشکی در جایی که میز نبود وجود داشت. اگر او در اطراف تشک ایمن بود ، اگر زمین می خورد ، دست و پای او شکسته می شد ، اما به سرش ضربه نمی زد.

اطفاء حریق یک کار پرخطر است ، اما برای کارکردن و کارکردن ایمن باید مجهز باشند. برای جلوگیری از ضربه از کلاه یا تشک ایمنی استفاده کنید. نگهبانی داشته باشید که از پرتاب شدن شما جلوگیری کند. برادرم دو فرزند دارد ، یک دختر و یک پسر. این بچه ها پدر ندارند و ما برادری نداریم که جایگزین آنها شود. »

داستان شهادت یک آتش نشان در عملیات نجات

آتش نشان اختصاصی “محسن لاک” یکی از آتش نشانان شهر اندی بود؛ این همان آتش نشانی است که حکم را در 10 مه 1400 نوشت. او هفده سال در قلب آتش در فعالیتها و رویدادهای خطرناک جنگید ، اما این بار قرعه به نام او نبود.

خبرهای حریق حدود ساعت 14:00 روز جمعه به ستاد آتش نشانی آند رسید. آتش سوزی در یک مجتمع مسکونی هفت طبقه در طبقه پنجم شهر آند رخ داده است. کابل های برق نصب شده بود و دود غلیظ کل ساختمان را فرا گرفته بود. نیروهای آتش نشانی برای شروع عملیات اطفای حریق باید به محل حادثه می رفتند. آتش نشانان طبق معمول به صحنه دیگری رفتند و ماموریت دیگری را آغاز کردند.

ستاد بلافاصله زنگ سه ایستگاه 5 ، 3 و 2 را به صدا در آورد. هنگامی که زنگ هشدار به صدا در آمد و تجهیزات برداشته شد ، آتش نشانان این ایستگاه ها به سرعت خود را به محل رساندند ، اما نمی دانستند که تعداد آنها پس از بازگشت از ماموریت کاهش می یابد. آتش سوزی در یکی از واحدهای مسکونی رخ داد و چندین نفر از ساکنان در دود و شعله های آتش گرفتار شدند. صحنه در مرحله پنجم رشته کوههای آند تنظیم شد. وقتی آتش نشانان به محل رسیدند متوجه ساختمان مسکونی هفت طبقه ای شدند که در آتش سوخت.

نجات مرگبار

بر اساس اطلاعات اولیه و روایت شاهدان عینی ، آتش در طبقه اول ساختمان رخ داده و دود و گرمای زیاد بسیاری از ساکنان این ساختمان را گرفتار کرده است. بدین ترتیب عملیات اطفای حریق آغاز شد. با تعطیلی کامل تجهیزات شخصی و سیستم تنفسی ، تیمی به طور همزمان به طبقات ساختمان رفت و سرنشینان را از همان لحظات اولیه با خیال راحت بیرون آورد. محسن لک دو مرد مسن و یک مرد را از دود و آتش نجات داد.

به دستور فرمانده ، زندانیان نجات یافتند و ساختمان را ترک کردند ، اما فرمانده مجدداً برای بازرسی نهایی وارد ساختمان شد. دقایقی پشت سر هم گذشت ، اما از محسن اطلاعاتی در دست نبود. بی سیم پاسخ نداد و این ماموریت را برای آتش نشانان تلخ تر کرد. اکسیژن فرمانده عملیات تمام شد و محسن شهید شد. وقتی مأموران پاسخی از فرمانده نشنیدند ، به ساختمان برگشتند. جسد محسن در کف طبقه سوم پیدا شد ، اما نفس نمی کشید.

محسن از سال 1982 که آتش نشانی در شهر اندهری تأسیس شد ، در آتش نشانی بوده است. دختری 14 ساله به یاد او است.

شهادت 60 آتش نشان

جلال ملکی ، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ، به PTI گفت: “ما از آغاز عملیات آتش نشانی تا کنون 60 شهید داریم. سید احسن جمعی ، آتش نشان ایستگاه 63 آتش نشانی ، هنگام آتش سوزی در سوله ای در جاده خاوران ، دچار برق گرفتگی شد. 14 ژانویه 1997. وی افزود تعداد آتش نشانان کشور مشخص نیست و باید تعداد آنها اعلام شود.

وی دلیل نامه را در 28 اکتبر ، اتمشانشان بیان کرد. در اکتبر 1980 ، پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق مورد حمله دشمنان قرار گرفت. پس از این حادثه ، آتش نشانان برای اطفای حریق اقدام کردند. در جریان این آتش سوزی ، پالایشگاه بار دیگر بمباران شد و در این حادثه چندین آتش نشان کشته شدند.

“بیست سال پس از این رویداد ، در سال 1379 ، ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی طرحی را برای تعیین روز آتش سوزی و ایمنی پیشنهاد کرد که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.”

اگرچه همه قبول دارند که آتش نشانی سخت و مضر است ، اما تا سال 1997 در لیست کارهای سخت نبود.

سرانجام ، در 30 ژانویه ، سالروز حادثه پلاسکو ، در 140 مین جلسه حفاظت فنی عملیات برای شورای عالی ، تصمیم گرفته شد که آتش نشانی در 13 حرفه در گروه B مشاغل سخت و مضر قرار گیرد. “

انتهای پیام