مراسم آئینی «رخصت یا مولا» با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در نهاوند برگزار می شود

سلیمان جوانمردی امروز در گفت و گو با خبرنگار استخوان از همدان اظهار داشت: در ماه عزاداری سالار شهیدان ، آیین ورزش سرخانه به نام “ترک یا مولا” در اولین شب به دنبال پروتکل های بهداشتی محرم در دره پوریا نهاوند برگزار می شود. سورخان.

وی گفت: این مراسم دوشنبه شب در فضایی معنوی و عزادار در محل دره پائوریا سرخان ، پوشیده از سیاه و پرچم “یا ابا عبدالله” برگزار می شود.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نهاوند افزود: در این مراسم که هر ساله در اولین روز محرم برگزار می شود ، پدرسالاران با سربازان قدیمی خود شال سیاه بر سر سورخان می پوشند و راهنمایان عزاداری بزرگ عزاداران را ضرب می کنند. خانواده مقدس برای بی گناهی و قداست

وی با بیان اینکه در ارتباط با فلسفه این رویداد ، مراسمی با عنوان “ترک یا مولا” در سوره های گذشته های دور اجرا شد ، گفت: در سورخانا گرد هم می آیند ، اشعار مذهبی می خوانند ، مراسم ورزشی انجام می دهند و به طور نمادین برای عزاداری آماده می شوند.

WhatsApp Image 2021-08-09 ساعت 13.26.10

جوانمردی گفت: در این مراسم تمام منطقه سورخانه با پارچه مشکی پوشانده شده است و پیشکسوتان ورزش باستانی با روسری مشکی و روپوش مشکی به عنوان نماد عزاداری ، سورخانه را به عنوان بخشی از این ورزش معرفی می کنند.

وی افزود: علاوه بر جانبازان محلی ، بزرگان و نویسندگان محلی منطقه نیز به دیگر شهرهای کشور دعوت می شوند و بزرگواران اهل بیت (ع) در سوگ حضرت عبدالله الحسین اشعار غم انگیز می خوانند. (ع) با سورخان. “

رئیس اداره ورزش و جوانان نهاوند با بیان اینکه این مراسم ها به دلیل سابقه گذشته های دور است ، گفت: این مراسم در گذشته در بین ورزشکاران قهرمان رایج بود و سالهاست فراموش می شود.

وی گفت: در سال های اخیر که هیچ مشکلی برای کرونا وجود نداشت ، حتی مهمانانی از فدراسیون ورزش های سرخان و پهلوانی در کشور در این مراسم شرکت کردند.