محمدی: نسبت به زندانیان خطرناک تسامح نداریم/ اشتری: اجازه نمی‌دهیم مجرمین راحت باشند

رئیس سازمان زندان ها و فرمانده ناجا در نشستی مشترک، همکاری و ارتباط روزافزون خود را در قالب کارگروه هایی برای تامین امنیت جامعه مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش آوای البرز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات آموزشی امنیتی کشور، غلامعلی محمد رئیس سازمان زندان و سردار اشتری فرمانده ناجا بر لزوم همکاری بیشتر دو دستگاه تاکید کردند.

رئیس سازمان زندان ها در این جلسه با یادآوری اینکه زندان یکی از حلقه های امنیتی کشور است، یادآور شد: اگرچه رسالت اصلی ما در سازمان زندان اصلاح و تربیت زندانیان است، اما این موضوع نباید از مسائل امنیتی فراتر رود. “

وی با بیان اینکه برای نگاه امنیتی به زندان ها و اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی نیازمند تعامل با ناجا هستیم.

غلامعلی محمدی ادامه داد: خوشبختانه هر زمان که سازمان به همکاران ناجا نیاز داشت، با دفاعیات مناسب، در کمترین زمان ممکن به یاری زندانیان پرداختند و نگذاشتند دردسری پیش بیاید.

وی به مصائب دوران کرونا و نکاتی برای مشارکت هر چه بیشتر اشاره کرد که مشکلات تبعید و تبعید را حل کرد.

محمد دعوای الکترونیکی را در برخی استان ها مهم خواند و با اشاره به برخی استان ها گفت: در برخی استان ها شاهد هستیم که 80 درصد مراحل قضایی به صورت الکترونیکی انجام می شود و این رویه به سایر استان ها نیز کشیده خواهد شد.

محمد خبر داد؛ تاکنون بیش از 192 زندان به سیستم های الکترونیکی مجهز شده اند و حتی در 16 زندان نیز نرده های الکترونیکی روی دیوار کشیده شده است که در تلاش هستیم به زودی تعداد آن به 30 زندان افزایش یابد. علاوه بر این، سه زندان بزرگ ما اکنون به سیستم های کنترل میکروپرنده مجهز شده اند.

رئیس سازمان زندان ها همچنین با اشاره به وضعیت امنیتی زندان ها گفت: با توجه به نگاه امنیتی زندان ها و یگان های حفاظت زندان، اولین درخواست ما طبق مصوبات اخیر بازداشت 500 نفر از افسران ناجا به مدت دو سال بود. به انجمن زندانیان واگذار کنید.

وی گفت: با توجه به تکمیل کادر آموزشی شهید کچویی امیدوارم بتوانم چندین نیروی ناجا را به سازمان زندان اعزام کنم.

محمد گفت: «برخی از زندانیان ما دزد یا زندانی خطرناکی هستند که امنیت کشور را به خطر می اندازند و امتیازات آنها به تناسب جرمشان محدود است. ما باید با چنین افرادی به شدت برخورد کنیم. در عین حال زندان باید کار انسان دوستانه و اسلامی خود را در عمل به نمایش بگذارد.

ما سوابق افراد را در اعطای عفو یادداشت کرده‌ایم و قطعاً چنین امتیازی شامل سارقان خطرناک نمی‌شود.»

محمدی با تاکید بر اینکه انتقال زندانیان از خارج از شهرها در دستور کار قرار گرفته است، در خصوص تعامل سازمان زندان ها با ناجا تصریح کرد: باید کارگروه مشترکی با ناجا تشکیل دهیم. اقدامات جدیدی در زندان ها اجرا می شود که از آن جمله می توان به استفاده از حدود 11 هزار اوراق الکترونیکی تا پایان سال اشاره کرد و پیش بینی می کنیم تا نیمه اول سال آینده این تعداد به 30 هزار فقره افزایش یابد.

ناجا در کنار زندانیان، تامین امنیت جامعه را بر عهده دارد

در ادامه این نشست سردار اشتری فرمانده ناجا ضمن خیر مقدم به این دیدار گفت: ساختمان ما در حوزه های مختلف ارتباط تنگاتنگی با قوه قضائیه دارد. با همکاری سازمان زندان می توان این همکاری را هم در سطح نیاز سازمان به یگان حفاظت و هم به اقدامات مربوط به بخش پیشگیری از جرم تعمیم داد.

وی افزود: باید به اطلاعات مجرمانه دسترسی داشته باشیم و در عین حال قوانین را اصلاح کنیم تا زندانیان باهوش شوند. در مورد پلیس نیز رویه مشابهی را برای زندانیان اجرا کرده ایم و از تشکیل کارگروهی بین ناجا و سازمان زندان استقبال می کنیم و مسئولان مربوطه را برای تشکیل آن معرفی می کنیم.

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه ناجا از کار سازمان زندان ها حمایت می کند، گفت: در هر نیازی که زندان باشد کمک خواهیم کرد زیرا این کمک ها به رسالت ما که تامین امنیت جامعه است کمک می کند. ما اجازه نمی دهیم مجرمان خوب شوند و محدودیت های لازم را اعمال خواهیم کرد. بنابراین باید خلأها شناسایی و کارگروه هایی برای همکاری با زندان در حوزه های مختلف تشکیل شود.

سردار اشتری نیز در این جلسه گفت: تکلیف مشمولان غایب مرخصی مشخص شود. همچنین دفاتر هماهنگی بین ناجا و سازمان زندانیان را مجدداً ایجاد خواهیم کرد. امیدوارم موضوع اصلی انتقال زندانیان از جمله مددجویان در محدوده زندان البرز به خارج از شهرها فعال شود.

انتهای پیام/