قره‌باغ کوهستانی و جنگی بی‌فرجام

جنگ راه حل بحران قره باغ نیست و می توان آن را از طریق مذاکره و همکاری با مسکو و تهران حل کرد.به نظر می رسد روسیه علاقه ای به تغییر توازن در قفقاز ندارد.

در طی دو هفته از آغاز جنگ ، ارتش آذربایجان به ارتفاعات منطقه قره باغ نرسیده بود و ارتش ارمنستان نیز به ارتفاعات رسیده بود. جامعه بین المللی به این جنگ بخصوص حضور قدرتهای خارجی در این جنگ ، شبه نظامیان سوریه و لیبی مورد حمایت ترکیه در طرف آذربایجان و نیروهای کرد پ.ک.ک با پشتیبانی ارمنستان احتیاج به این جنگ ندارند. و سازمان ملل

به نظر می رسد باکو به امید بسیج و حمایت از آنکارا وارد این دور جدید نبردها شده است و ترکیه نیز کمک قابل توجهی به باکو کرده است ، به این امید که بتوانند با حمله برق آسا منطقه قره باغ را فتح کنند. آنها آن را بازپس گرفتند ، اما با مقاومت ارتش ارمنستان نقشه آنها عملی نشد و هیچ چیز مهمی در این زمینه حاصل نشد.

در این میان روسیه از نزدیک تحولات میدانی را رصد می کند و اگرچه ترکیه رسماً وارد جنگ شده است اما هنوز پاسخی نداده اما واضح است که روس ها اجازه داده اند توازن قوا در قفقاز تغییر کند. با توجه به تمایل آذربایجان و گرجستان برای چرخش غربی در منطقه ، از هویت ملی آنها چشم پوشی نخواهد کرد و ارمنستان و حمایت از آن برای روسها بسیار مهم است و روسیه در سالهای اخیر یک پایگاه نظامی و نظامی در این کشور مستقر کرده است. ارمنی ها سلاح های استراتژیک مانند موشک های اسکندر و هواپیمای سوخو -30 را مستقر کرده اند که هنوز مورد استفاده ارتش ارمنستان در این جنگ قرار نگرفته است. علاوه بر روسیه ، غفلت نکنید. آنها در کنگره آمریکا قوی هستند.

حضور شبه نظامیان سوری مورد حمایت ترکیه در نبرد خراباغ ، سوژه های بشار اسد ، برای ایران حساس و غیرقابل قبول است و ایران از نزدیک تحولات جنگ خرابا را رصد می کند. البته طرفین خواهان بازگشت به میز مذاکره و حل چالش دیپلماتیک هستند.

جنگ قره باغ کوهستانی پایان نیافته است ، هیچ آینده ای بدون از دست دادن جان سربازان آذربایجانی و ارمنی قابل تصور نیست و تنها راه حل بحران میز مذاکره است که به طور کلی در آینده هیچ تغییر ژئوپلیتیکی خاصی در منطقه ایجاد نخواهد کرد. بستن پیش بینی کرد.

310 310