قرارداد ۲۵ ساله، نفت در برابر کالای چینی

                                                                                                      قرارداد 25 ساله ، روغن برای کالاهای چینی

طبق گزارش ها شفاف استمحمود خاقانی با ارزیابی توافقنامه 25 ساله ایران و چین گفت: “چین 18 تا 20 درصد نفت و میعانات گازی ایران را ، شاید 25 درصد ارزان تر ، خریداری و می فروشد و در عوض کالاهایی را خریداری می کند که امکان صادرات آنها به سایر کشورها وجود ندارد. “آمریکا مجازات را به ایران صادر خواهد کرد!” چین احتمالاً در فروش کالاها به ایران حدود 12 درصد یا بیشتر سود خواهد داشت.

در یک قرارداد همکاری 25 ساله که بین چین و ایران امضا شد ، چین ادعا می کند 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده است. البته چین در ازای این سرمایه گذاری نفت و گاز را از ایران وارد می کند. بنابراین ، طبق برخی اظهارات ، پیش بینی می شود چین قبل از سرمایه گذاری عمده چین در ایران در پنج سال اول توافق نامه ، حجم زیادی از نفت ایران را استخراج کند.

این کارشناس بین المللی انرژی ادعا کرد: “در واقع ، چین در حال سرمایه گذاری در ایران قیمت نفتی است که قبلاً از ایران خریداری شده بود یا اکنون در آینده از ایران خریداری خواهد شد ، که به نظر نمی رسد با دلار چین در ایران سرمایه گذاری شده باشد. . “در همان زمان ، افتتاح کارخانه های چینی در ایران ، مانند مشارکت چین با ارتش میانمار و سایر کشورها ، بازار جدیدی را برای کالاهای چینی در منطقه ایجاد می کند زیرا این کشور برای صادرات به اروپا و ایالات متحده تلاش می کند.

وی ادامه داد: “در همان زمان ، چینی ها سعی می کنند قسمت شمال غربی کشور خود را به آسیای میانه و اروپا متصل کنند. واقعیت این است که در چین هیچ سیستم سوسیالیستی یا کمونیستی وجود ندارد. برعکس ، مانند سایر کشورها ، یک گروه اقتدارگرا (ثروتمند و قدرتمند) دارای قدرت اقتصادی و سیاسی است. این نظام اشرافی چینی و نظام اشرافی روسیه در ایران و سیستم اشرافی غربی که از ثروتمندان و قدرتمندان کشورهای مختلف حمایت می کند ، در ایران با هم رقابت می کنند.

خاقانی گفت: اسناد امضا شده بین چین و ایران فقط در مورد همکاری اقتصادی نبوده است: همکاری های نظامی در زمینه های هوا ، دریا و امنیت ، جاسوسی و غیره. “طبق گفته رئیس کمیسیون امنیت مجلس یازدهم ، امضای سندی مشابه با دولت روسیه انتظار می رود.

وی افزود: روابط پنهان و آشکار بین چین ، روسیه و اسرائیل دروازه ای طلایی برای توسعه و حفظ روابط اقتصادی ، سیاسی و نظامی با کشورهایی مانند عراق و سوریه است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ادعای جو بایدن مبنی بر نگرانی وی در مورد امضای توافق نامه همکاری چین – ایران نباید بیش از یک سال مورد توجه قرار گیرد ، زیرا موضوع وزیر خارجه آمریکا و چینی ها به احتمال زیاد مورد بحث قرار می گیرد در اجلاس اخیر دو کشور در آلاسکا.