فیلم‌کوتاه را فقط در ویترین جشنواره نگذارید

“فرصت نمایش فیلم های کوتاه همیشه محدود است. بسیاری از مردم نمی دانند یک فیلم کوتاه حرفه ای وجود دارد. فجر با جشنواره های دیگر متفاوت است ، مخاطبان بیشتری را به خود جذب می کند ، بنابراین دیدن فیلم کوتاه در این شرایط بسیار معمول است.

به گفته مدیران این رویداد در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر امسال ، سانسی به دلیل انطباق با مقررات و پروتکل های بهداشتی فعلی علیه شیوع ویروس کرونا برای نمایش فیلم های کوتاه و مستند مورد توجه قرار نگرفت. جشنواره فیلم فجر با واکنش هایی در این باره روبرو شد. اما به طور کلی منتقدان جشنواره فجر به صورت حضوری از این عملکرد انتقاد کرده و آن را مناسب نمی دانند.

به منظور بررسی و ارزیابی این شرایط فعلی و حذف فیلم های کوتاه و مستند از برنامه نمایش جشنواره ، ISN با برخی از کارگردانان فیلم کوتاه که در این دوره از جشنواره کار می کنند صحبت کرد.

برخی از آنها معتقدند که آنها توانسته اند همه فیلم های کوتاه را در یک بسته به نمایش بگذارند و در یک زمان یا مرحله دیگر ، مراحل بهداشت جشنواره را مشاهده کنند ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این جشنواره فیلم های مستند و کوتاه ندارد ، فقط جشنواره ویترین محافظت می شود و این رویداد به عنوان یک جشن برگزار می شود.

می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این مکالمات را در اینجا بخوانید.

فرید حاجی ، کارگردان فیلم کوتاه “گوشت تلخ” وی در گفت وگو با آوای البرز ، با بیان اینکه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر نمایش داده نمی شوند ، اظهار داشت: عجیب است که هیچ نمایش فیلم کوتاه و مستند مجاز نیست. در حالی که مقدمات ساخت فیلم های بلند را فراهم می کرد ، فیلم های کوتاه نیز می توانستند همین کار را انجام دهند.

وی ادامه داد: این تصمیم به این دلیل اتخاذ شد که اکثر این آثار اخیراً در جشنواره حقیقت و فیلم کوتاه به نمایش درآمده اند. با این وجود فرصت های بیشتری برای فیلم های کوتاه و مستند وجود دارد ، هرچه بهتر باشد. هنوز بسیاری از افراد نمی دانند که یک فیلم کوتاه حرفه ای وجود دارد زیرا فرصت نمایش این رسانه سینمایی همیشه بسیار کم است ، وقتی نام آن برده می شود اشاره به همان فیلم های کوتاه مورد استفاده در مترو ، تبلیغات و … است.

این کارگردان افزود: “فیلم کوتاه به عنوان یک شکل هنری تعریف نمی شود” ، افزود: جشنواره فجر فرصتی عالی برای معرفی این نوع فیلم ها به توده مردم است ، زیرا بزرگترین رویداد سینمایی کشور است.

حاجی در پاسخ به این سال که برای غلبه بر این وضعیت می تواند به چه راه حلی برسد ، گفت: “من به عنوان کارگردان نمی توانم راه حلی ارائه دهم و راهی آسان به جز صفحه نمایش های آنلاین وجود ندارد ، با این حال فیلمبرداری مخاطره آمیز است. “اخیراً دیدیم که جشنواره هایی که به صورت آنلاین برگزار می شوند ، فضای خوبی را ایجاد کرده اند ، اما هنوز مشخص نیست که ضبط و توزیع آثاری که به صورت آنلاین نمایش داده می شوند صورت گرفته است یا خیر. با این وجود ایجاد بسترهای مناسب برای پخش آنلاین به سینما کمک می کند فرهنگ کشور تا حدی.

در ادامه ، Mariam Azmikhani کارگردان فیلم کوتاه “اورژانس” وی گفت: “در ابتدا ناراحت شدم وقتی به من گفتند فیلم های کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر امسال نمایش داده نمی شوند.” “متاسفانه ، من فکر می کنم اولین رسانه ای که همیشه باقی می ماند کوتاه است. فیلم.” مهم نیست که آنها چه می گویند ، نکته دیگر این است که هر 6 فیلم کوتاه انتخاب شده برای جشنواره فجر می توانند در یک بسته ارائه شوند.

اگر او بخواهد کمی بیشتر به این موضوع نگاه کند ، در حال حاضر حملات زیادی برای برگزاری حضوری جشنواره فجر صورت می گیرد و طبیعی است که مسئولان بخواهند جشنواره را در کمترین زمان ممکن به اتمام برسانند. بنابراین به محض اینکه یک جشنواره برگزار می شود و به پایان می رسد ، این یک تشویق برای ما است.

وی گفت: “وضعیت فیلم کوتاه اکنون بسیار بهتر از چند سال پیش است” ، وی افزود که ما نمی توانیم سازمان فیلم یا وزارت ارشاد را تحت فشار قرار دهیم تا ما را ببیند و آن را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فیلم فیلم “در عوض ، این باید از بالا اتفاق بیفتد ، و باید این دیدگاه وجود داشته باشد که فیلم کوتاه را به هیچ وجه نمی توان حذف کرد.

احسن معجونی ، دیگر کارگردان فیلم کوتاه ، امسال “جلد” را صدا می کند وی در جشنواره فیلم فجر حضور دارد و در مصاحبه با آوای البرز اظهار داشت: وقتی جشنواره ها بستر دریافت فیلم های کوتاه و مستند را فراهم می کنند ، باید با رویدادهایی مانند جشنواره فجر مانند هر اثر دیگری در جشنواره برخورد شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط ایجاد شده ، اکنون شرایطی است که فیلم های کوتاه و مستند به نمایش در می آیند ، فقط یک فرم است. اگر به این رسانه ها نگاه ویژه ای داده شده و در اختیار رسانه ها و منتقدان قرار گرفته است تا درباره آن صحبت کنند و به این بستر برای تماشای فیلم های کوتاه داده شده است ، لازم است به درستی ارائه شود. تفاوت جشنواره فجر با جشنواره های دیگر این است که این پتانسیل برای جذب مخاطب بیشتر است ، بنابراین تماشای فیلم های کوتاه در این زمینه مهم است.

وی گفت: “همه ما می دانیم که اوضاع به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیار ویژه است و هیچ گونه تسهیلاتی برای این هنرمندان در نظر گرفته نشده و حتی از آنها طریقه کارکردن نیز پرسیده نشده است.” حالا همه چیز روال خودش را دارد ، فقط شرایط خاصی برای فیلم و درام وجود ندارد ، برنامه ریزی نشده است. به عنوان مثال ، برای همه ترافیک شهر و حومه ، مغازه ها و مشاغل مختلف در نظر گرفته شده است ، اما برای مناطق فرهنگی کشورمان مانند سینما و نمایش ، اگر قوانین خاص خود را داشته باشد ، هیچ برنامه ریزی و تصمیم گیری جدی وجود ندارد.

من نمی خواهم از جنبه های دیگر داستان حواس پرت شوم و فیلم و فیلم های کوتاه را فقط به عنوان ویترین ببینم. وقتی همه فیلم ها اکران شدند و فیلم ها مطابق با قوانین و مقررات خاصی اکران شدند ، این 6 فیلم کوتاه می توانستند در یک بسته و همزمان نمایش داده شوند و پروتکل ها و پروتکل های مشابهی که در مورد فیلم های بلند و فیلمهای کوتاه.

انتهای پیام