فرار روس‌ها از سربازگیری پوتین و درهای بسته همسایگان به روی پناهجویان روس 

در همین حال، در سایر کشورهای اتحادیه اروپا، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که تصمیم برای اعطای پناهندگی به روس‌ها بر عهده کشورهاست و «مذاکرات با کشورهای اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک موضع مشترک ادامه دارد».

کرملین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که گزارش‌های مربوط به خروج مردان نظامی از روسیه به دستور پوتین اغراق‌آمیز است. اما اجازه دهید به طور جداگانه به مواضع این سه کشور و اتحادیه اروپا در خصوص اعطای پناهندگی به شهروندان روسیه و باز شدن مرزها نگاه کنیم.

لوری لانمتز وزیر کشور استونی روز چهارشنبه حمله روسیه به اوکراین را “مسئولیت جمعی شهروندان روسیه” خواند و استدلال کرد که اجازه دادن به مردم برای فرار از خدمت احتمالی نظامی، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو است. لانامتس افزود: «اقدامات اخیر پوتین از برخی جهات تحریم‌هایی را که ما تا به امروز اعمال کرده‌ایم تقویت می‌کند، زیرا انتظار داریم نارضایتی عمومی را افزایش دهد».

وی گفت: دیگر سرباز حرفه ای، افراد مناطق دور دست و جنایتکار به جبهه اعزام نمی شوند، بلکه می خواهد همه مردم کشور قربانی اهداف شوم او شوند.

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی در ایمیلی به رویترز گفت: امتناع از انجام وظایف مدنی خود در روسیه یا تمایل به انجام آن دلیل کافی برای درخواست پناهندگی در کشور دیگری نیست.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توئیتر خود نوشت که امتناع این کشور از اعطای پناهندگی به روس‌ها به دلایل امنیتی مربوط می‌شود: به دلایل امنیتی، لتونی ویزاهای بشردوستانه صادر می‌کند یا انواع دیگر را صادر نمی‌کند.

تهدید هسته ای پوتین؛ ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا پاسخ دادند

پوتین همچنین نیروهای ذخیره را به جبهه فرا می خواند. بلیت های پروازهای خروجی از روسیه به سرعت فروخته شد

وزارت کشور لیتوانی می گوید که هر پرونده پناهندگی را جداگانه بررسی می کند، اما “هدف و ظرفیت صدور ویزا به دلایل بشردوستانه برای همه شهروندان روسی که درخواست می کنند” را ندارد.

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی روز پنجشنبه گفت که اعزام نیرو برای پناه دادن به روس هایی که از این تصمیم سرپیچی می کنند، دلیل کافی نیست.

در همین حال، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه در این خصوص می گوید: ما به عنوان اتحادیه اروپا با شهروندان روسیه که شجاعانه با آنچه کرملین در جنگ غیرقانونی در اوکراین انجام می دهد، همبستگی می کنیم.

استانو اقدامات روسیه برای محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها و مخالفت با ابراز عقیده علیه ادامه جنگ را محکوم کرد: “ما همچنین در کنار خانواده های روسی هستیم که نگران پسران، برادران یا پدران خود هستند. آنها در جنگ هستند. آنها بیهوده و غیرقانونی کشته می شوند، ما همدردی می کنیم، پس ما با این افراد هستیم و این چیزی است که وزرای اتحادیه اروپا در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و در بین اعضای این اتحادیه بحث می شود.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که ما از وضعیت آگاه هستیم. پس از شروع حمله، نیم میلیون روس کشور را ترک کردند. باهوش ترین افراد، با استعدادترین افراد می روند و این افراد با استعداد جای خود را پیدا می کنند و در سراسر اروپا و جهان هستند. ما در حال گفتگو در مورد بهترین اقدامات ممکن و ضروری برای نشان دادن همبستگی خود و در عین حال تضمین امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستیم.

یک سازمان غیرانتفاعی به نام OK Russian (بله به روس ها) تخمین می زند که بیش از 300000 نفر از زمان آغاز جنگ در فوریه روسیه را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات این سازمان، یک سوم کسانی که از روسیه گریخته اند به ترکیه، گرجستان و ارمنستان رفته اند. اکثر آنها جوانان 25 تا 34 ساله هستند و تنها 14 درصد آنها بالای 45 سال دارند. به گفته این سازمان، 68 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه گفتند که کشور خود را برای همیشه یا برای مدت طولانی ترک کرده اند.

در عین حال به گفته این سازمان، 90 درصد از کسانی که کشور را ترک کرده اند درگیر مسائل سیاسی بوده اند و 55 درصد نیز گفته اند که قبل از ترک روسیه تحت فشارهای سیاسی بوده اند.