عملیات غیرممکن نکونام؛ نصف جام برای استقلال شد!

سپهر ستاری: نیم‌فصل اول لیگ بیست‌وسوم روز چهارشنبه به پایان رسید تا تیم‌های لیگ برتری راهی تعطیلات شوند. استقلال در نیم‌فصل اول با کسب ۳۲ امتیاز از ۱۵ بازی صدرنشین لیگ برتر شد و عنوان قهرمانی نیم‌فصل را به‌دست آورد. شاگردان جواد نکونام پس از بازگشت ۴ امتیاز سپاهان، شانس زیادی برای بازگشت به صدر نداشتند ولی ۳ شکست متوالی شاگردان ژوزه مورایس باعث شد در نهایت استقلال صدر جدول را پس بگیرد. استقلال درحالی یکی از بهترین نیم‌فصل‌های خود از حیث کسب امتیاز را سپری کرده که از قبل شروع لیگ حواشی مختلفی را تجربه کرده بود.

تابستان پرحاشیه استقلال؛ از بحران نقل‌وانتقالات تا اختلافات داخلی

استقلال در فصل نقل‌وانتقالات تابستانی شرایط عجیبی را تجربه کرد و اتفاقات مختلف تاثیر زیادی روی بسته شدن این تیم داشت. آن‌ها فصل نقل‌وانتقالات را با مدیریت حجت کریمی آغاز کردند ولی حواشی مربوط به حرید علیرضا بیرانوند باعث شد او از سمت خود استعفا دهد و علی خطیر مدیرعامل استقلال شود. خطیر نسبت به کریمی سیاست‌های متفاوتی را در نقل‌وانتقالات پیش گرفت و تاکید زیادی روی کاهش هزینه‌ها و رعایت سقف بودجه داشت که این موضوع باعث شد اختلافات زیادی بین او و جواد نکونام به وجود بیاید.

اختلافات بین خطیر و نکونام و مصاحبه‌های متوالی آن‌ها باعث شد استقلال در خرید و فروش بازیکن هم دچار مشکلات زیادی شود و عدم هماهنگی بین مدیریت و کادر فنی تاثیر زیادی داشت. در نهایت استقلال با جدایی مهدی قایدی، محمد محبی و رافائل سیلوا، ۳ ستاره تاثیرگذار فصل قبل خود و خرید مهرداد محمدی، آرمین سهرابیان، ایمان سلیمی، گوستاوو بلانکو، محمدرضا خالدآبادی و محمدجواد کیا پا به لیگ بیست‌وسوم گذاشت.

اختلافات نکونام و خطیر تا هفته‌های ابتدایی هم ادامه داشت و مشکلات این ۲ نفر کاملا علنی شده بود اما وساطت علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی و برگزاری یک جلسه مشترک باعث حل مشکلات میان آن‌ها شد تا اوضاع داخلی باشگاه استقلال آفتابی شود.

عملیات غیرممکن نکونام؛ نصف جام برای استقلال شد!

نتایج درخشان نکونام در استقلال

با توجه به اتفاقات پیش‌فصل هواداران استقلال امید چندانی به موفقیت این تیم نداشتند و خیلی‌ها تصور می‌کردند آبی‌پوشان در این فصل شرایط سختی را تجربه کنند. با این حال استقلال فصل را عالی آغاز کرد و در ادامه هم با کسب امتیازات در نهایت به عنوان قهرمانی نیم‌فصل رسید.

استقلال در ۱۵ بازی نیم‌فصل اول ۹ برد، ۵ تساوی و فقط یک شکست داشت و با زدن ۲۳ گل و دریافت ۹ گل، دومین خط حمله برتر و بهترین خط دفاعی لیگ را تصاحب کرد. استقلالی‌ها در نیم‌فصل اول رکورد ۱۰۰ درصد پیروزی در بازی‌های خانگی را ثبت کردند و در آزادی بهترین عملکرد ممکن را داشتند. مهرداد محمدی و کوین یامگا با زدن ۴ گل و آرمان رمضانی و آرمین سهرابیان با زدن ۳ گل بهترین گلزنان استقلال در نیم‌فصل اول بودند و تاثیر زیادی روی صدرنشینی این تیم داشتند. سیدحسین حسینی، دروازه‌بان استقلال هم که در تابستان تا یک‌قدمی جدایی از این تیم هم رفته بود با ۸ کلین‌شیت نقش مهمی در موفقیت‌های این تیم داشت.

براساس نمرات متریکا آرش رضاوند با نمره ۷.۲۷، آرمین سهرابیان ۷.۱۸، مهدی مهدی‌پور ۷.۱۶، مهرداد محمدی ۷.۱۱ و حسین حسینی با نمره ۷.۰۴ بهترین بازیکنان اصلی استقلال در نیم‌فصل اول مسابقات بودند.

عملیات غیرممکن نکونام؛ نصف جام برای استقلال شد!

استقلال امیدوار به صدرنشینی در پایان فصل

استقلال در تاریخ لیگ برتر ۴ بار در لیگ‌های اول، پنجم، یازدهم و بیست‌ویکم شده بود که در لیگ‌های پنجم و بیست‌ویکم در پایان فصل هم قهرمان شد و این پنجمین باری است که آبی‌پوشان نیم‌فصل اول را در رده اول به پایان می‌رسانند. آبی‌پوشان در نیم‌فصل اول موفق به کسب ۳۲ امتیاز شدند که پس تیم ۳۵ امتیازی لیگ بیست‌ویکم و ۳۳ امتیازی لیگ یازدهم بهترین عملکرد آن‌ها در تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود. سرنوشت استقلال در لیگ بیست‌ویکم یک قهرمانی بدون باخت و شکستن رکورد امتیازات تاریخ لیگ برتر بود ولی تیم مظلومی در لیگ یازدهم افتی فاحش را تجربه کرد و در پایان لیگ، سوم شد.

در ۷ فصل از ۸ فصل اخیر لیگ برتر تیم قهرمان نیم‌فصل در پایان هم قهرمان شده و فقط تیم سپاهان در لیگ هجدهم نتوانست صدرنشینی را حفظ کند. پرسپولیس در این مدت ۵ بار قهرمان نیم‌فصل شده و استقلال تهران و استقلال خوزستان هم هر کدام یک بار نیم‌فصل اول را به عنوان صدرنشین تمام کردند.

تاکید نکونام روی تقویت در زمستان

هرچند استقلال موفق به صدرنشینی در لیگ برتر شده ولی جواد نکونام تاکید زیادی روی تقویت آبی‌پوشان کرده و لیست نفرات مورد نظرش را هم به باشگاه داده است. او در نیم‌فصل اول بارها بابت کمبود بازیکن و بالانس نبودن لیست تیمش گلایه کرد و اخیرا هم مدعی شده به حداقل ۵ بازیکن جدید برای ادامه فصل نیاز دارد. به خصوص که پرسپولیس و سپاهان هم در اندیشه تقویت خودشان هستند و کار در نیم‌فصل دوم به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

استقلال تاکنون با رافائل سیلوا، مدافع برزیلی فصل قبل خود برای بازگشت به توافق رسیده و احتمالا در روزهای آینده اخبار جدیدی درباره مذاکره با بازیکنان مورد نظر نکونام به گوش خواهد رسید.

عملیات غیرممکن نکونام؛ نصف جام برای استقلال شد!

بیشتر بخوانید:

۲۵۸ ۲۵۸

کارگروه خبری علوم ورزشی

با تمرکز بر تحقیق و ارائه‌ی اطلاعات به‌روز و دقیق، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به دنبال افزایش دانش و آگاهی ورزشی خوانندگان هستم. از نکات تازه‌ترین تکنیک‌ها تا راهنمایی‌های تمرینی، همراهی با من برای تجربه‌ی یک دنیای ورزشی پویا و هیجان‌انگیز را تجربه کنید.