عراقچی: فکر نمی‌کنم ظرف هفته جاری به جمع‌بندی نهایی برسیم

به گزارش آوای البرز ، سیدعباس آراچیچی شنبه شب پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام و گفتگوهای دور ششم وین اظهار داشت: امروز گفتگوهای دور ششم وین با جلسه کمیسیون مشترک آغاز شد و تصمیم به تسریع در کار گرفته شد برجام.

این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار داشت: ما با یک وضعیت پیچیده روبرو هستیم. بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل دارای چندین مسئله فنی ، حقوقی و سیاسی است و در تأیید اقدامات ایالات متحده پیچیدگی های زیادی وجود دارد که باید با دقت برنامه ریزی ، نمایه سازی و آنچه که ایران باید انجام دهد. با توجه به پیشرفت های علمی و فناوری که ایران در این دوره داشته و نحوه کنترل آنها با بازگشت به برجام ، پیچیدگی های خاص خود را دارد که همه اینها بحث های مفصلی را در پی دارد.

عراقی ادامه داد: همچنین ، این مجموعه باید در کدام جدول زمانی کار کند؟ البته ایالات متحده باید اولین قدم را بردارد و ابتدا همه اقدامات خود را انجام دهد ، و سپس ایران تأیید خواهد کرد ، و سپس ما به تعهدات خود باز خواهیم گشت. این استاندارد کار ما است ، اما باید ذکر شود و زمان بندی شود و اگر نتیجه گیری شود که روند تأیید چگونه خواهد بود ، آماده سازی چه مدت طول می کشد ، چه کاری انجام خواهیم داد ، یک روز اجرا خواهیم کرد. پس آمریکا چه کاری باید انجام دهد و چگونه بررسی می شود؟ اینها همه بحثهای مفصل و فنی و بحثهای حقوقی و سیاسی دارند.

سرپرست تیم ایرانی در گفتگوهای وین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: “پس از کمیسیون مشترک ، ما جلسات بحث را آغاز کردیم. این جلسات و بحث ها در روزهای آینده ادامه خواهد داشت. تصمیم گیری می شود.

به این س ofال که آیا وی فکر می کند مذاکرات قبل از انتخابات ریاست جمهوری به نتیجه نهایی و نهایی برسد ، ما به دنبال توافق خوب و مطلوبی در این راستا برای جمهوری اسلامی ایران هستیم. “ما مشغول نیستیم ، وقت را تلف نمی کنیم. البته هرچه زودتر به توافق نهایی برسیم ، بهتر است.

وی افزود: در این توافق نامه رعایت اصولی که جمهوری اسلامی می خواهد مهم است و ما به معیارهایی رسیده ایم که در ذهن ما است.

وی گفت: “وقایع آن زمان هیچ ارتباطی با گفتگوهای ما ندارد.” امیدوارم انتخابات هیجان انگیزی داشته باشیم و شاهد حضور گسترده مردم در این انتخابات باشیم. این موضوع (انتخابات) به جای آن انجام خواهد شد ، اما بحث های ما قبل یا بعد از انتخابات به تعویق نمی افتد. استاندارد برای ما این است که در جهت رفع نیازهای جمهوری اسلامی ایران حرکت کنیم. ما برای خودمان تاریخی تعیین نکرده ایم که چه زمانی باید بیاییم و چه وقت نباید ، و باید بدانیم که بحث و گفتگوها باید تا زمانی که ادامه دارد ادامه یابد ، بدون اتلاف وقت یا اتلاف وقت برای دیگران.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: “من شخصاً فکر نمی کنم در طی این هفته با توضیحاتی که دادم بتوانیم به نتیجه نهایی برسیم و برداشت من این است که نتیجه بحث باید یک بار دیگر اعلام شود. به پایتخت ها بنابراین ، فکر نمی کنم این به نتیجه نهایی بحث منجر شود.

وی در پاسخ به این سال که چه زمانی کمیسیون مشترک برجام قبل از سفر نمایندگان به پایتخت ها تشکیل می شود ، گفت: “این غیرقابل پیش بینی است. حتی نمی توانم پیش بینی کنم که این چرخه چه مدت دوام خواهد داشت. در صورت نیاز ، ما اینجا می مانیم تا دفعه بعد که به تهران می رویم یک مجموعه کاملاً تمیز و مرتب بدست آوریم. اگر قراردادی وجود دارد ، باید مشخص باشد. اگر اختلافاتی وجود داشته باشد ، باید به حداقل برسد و باید مشخص باشد و تهران باید بتواند تصویری را که می توان درباره آن تصمیم گیری کرد به ما اطلاع دهد و در غیر این صورت ، بحث ها ادامه خواهد یافت.

العراچی وقتی از وی پرسید که چگونه مواضع مخالفان را در جلسه کمیسیون مشترک روز شنبه ارزیابی می کند ، گفت: “طبیعتاً کشورها مواضع خاص خود را دارند. به همین دلیل بحث ها شکل می گیرد و ادامه می یابد و هدف ما در بحث ها نزدیکتر کردن مواضع است. این جزئیات مربوط به مباحث مربوط به بحث است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: تنها چیزی که می توانم بگویم این است که معتقدم مخالفت در نقطه ای است که باید تصمیم بگیرد. جمهوری اسلامی ایران قبلاً تصمیمات سختی اتخاذ کرده است. وقتی در پی عقب نشینی ترامپ و ایالات متحده تصمیم گرفت در برجام بماند ؛ تصمیم سخت ما آن زمان گرفته شد و اکنون زمان آن است که مخالفان تصمیمات سخت خود را بگیرند. اگر آنها می خواهند نظم را حفظ کنند ، باید انعطاف پذیری در تصمیم گیری خود داشته باشند. ما آماده هستیم تا بحث و گفتگو را ادامه دهیم.

وی مجدداً اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بدون تأمین نیازهای اصلی خود قطعاً موافقت نخواهد کرد.

311311