طرح جدید در تهران/ دریافت وجه نقد در ازای ارائه پسماند

آفتاب‌‌نیوز :

رضا محمدی در مورد آخرین وضعیت طرح «نوماند» با اشاره به اینکه از ۲۳ دی ماه زیرساخت‌های اجرای این طرح در تمامی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران فراهم شد، اظهار کرد: شهروندان تهرانی می‌توانند با نصب سوپراپلیکیشن «شهرزاد» و مراجعه به بخش «نوماند»، درخواست خود را برای تحویل و فروش پسماند‌های خشک ثبت و روز و ساعت مراجعه ناوگان دریافت پسماند را طبق زمان‌بندی دلخواه خود اعلام کنند.

وی افزود: از روز ۲۳ دی ماه و پس از حدود ۴۰ روز از اجرای آزمایشی این طرح در سه منطقه ۱۳، ۱۴ و ۸ شهروندان مناطق ۲۲ گانه در سه روز، یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۱۲ تا ۱۶ می‌توانند، ثبت سفارش کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در مورد مزایای طرح «نوماند» برای شهروندان اظهار کرد: شهروندان با استفاده از موجودی کیف پول‌شان که ما به‌ازای تحویل پسماند خشک شارژ می‌شود، می‌توانند از میادین میوه و تره بار شهرداری تهران خرید کنند و همچنین کارت بلیت مترو خود را شارژ کنند. خرید مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک، خرید از فروشگاه‌های منتخب شهروند و همچنین پرداخت کرایه تاکسی نیز از دیگر خدماتی است که شهروندان می‌توانند با تحویل زباله‌های خشک خود و افزایش موجودی کیف پول‌شان از آن بهره‌مند شوند.

محمدی افزود: همچنین شهروندان می‌توانند با مراجعه به کیف پول شهروندی، هزینه تفکیک و تحویل دریافتی پسماندشان را از طریق کارت بانکی عضو شبکه شتاب به کارت خود واریز و در واقع به صورت نقد مبلغ فوق را دریافت کنند.

وی درخصوص تبلیغات و اطلاع‌رسانی این طرح با اشاره به اینکه قرار است طرح «نوماند» و اپلیکیشن «شهرزاد» و خدماتی که این سوپراپلیکیشن به شهروندان تهرانی ارائه می‌دهد از امروز شنبه هفتم بهمن ماه به صورت اکران محیطی در سطح شهر به شهروندان اطلاع رسانی شود، گفت: از بدنه اتوبوس‌های شهری، بدنه قطار‌های مترو و کتیبه‌های نصب شده داخل واگن‌های مترو برای اطلاع رسانی شهروندان در این زمینه استفاده می‌شود.

محمدی ادامه داد: تاکنون شهروندان مناطق ۲، ۴، ۱۱، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۱۸ از طرح «نوماند» استقبال خوبی داشته ند. در کل با توجه به اینکه در مورد طرح «نوماند»، اطلاع رسانی هنوز به صورت متمرکز صورت نگرفته و خیلی از شهروندان هنوز با این طرح آشنا نشده اند. در صورتی که اطلاع رسانی به صورت متمرکز در همه فضا‌های شهری تهران و رسانه‌های جمعی اتفاق بیفتد قطعا آگاهی و اعتماد مردم نسبت به موضوع تفکیک در مبدأ و تحویل دادن پسماند خشک و بازگرداندن مواد قابل بازیافت به چرخه بازیافت افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند مبلغ دریافتی بابت تحویل پسماند‌های تفکیکی‌شان را به خیریه‌ها اهدا کنند و در امور حمایت از نیازمندان و بیماران مشارکت کنند.

جلالیان؛ معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری در آئین امضاء تفاهم‌نامه همکاری در حوزه مقابله با زباله گردی و پیشگیری از بکارگیری کودکان کار میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: اتفاق مهمی در کلانشهر تهران به عنوان پایتخت ام القرای اسلام و جمهوری اسلامی ایران باید رقم بخورد و آن توجه ویژه به پدیده شوم زباله گردی است. قانون مدیریت پسماند در سال ۱۳۸۳ تصویب و در سال ۱۳۸۴ آئین‌نامه آن ابلاغ شده است که در آن وضعیت زباله از تولید، جمع‌آوری، نگهداری و بازیافت تعیین تکلیف شده و ناظر عالی آن نیز سازمان پسماند قرار داده شده است.

وی افزود: برای اجرای این قانون مهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به تنهایی نمی‌توانند کار را به پیش ببرند؛ لذا همه دستگاه‌ها در این زمینه باید کمک کنند. در وزارت دادگستری با نگاه ویژه به مباحث شهروندی با جدیت به این موضوع ورود پیدا کردیم و هر چه ظرفیت در اختیار داریم بکار خواهیم گرفت تا مدیران بتوانند کار خود را در این حوزه به پیش ببرند. در همین راستا با دادستان، فرمانده انتظامی، شهردار، معاونین شهردار و شهرداران مناطق جلساتی برگزار شده است تا بر اساس اصل ۱۶۰ قانون اساسی که دادگستری را به عنوان رابط قرار داده و بر اساس منشور حقوق شهروندی و اصول دیگر قانون اساسی ظرفیت‌های لازم را در اختیار بگذاریم و کمک کنیم که شاهد تهرانی خالی از زباله گردی باشیم.

وی ادامه داد: مافیایی که پشت این موضوع است و عدد‌هایی که در این حوزه به عنوان اقتصادشان شکل گرفته؛ عجیب است. شهردار تهران در خصوص این موضوع اعلام کرده بودند که این کار اقدام بزرگی است و ما اینجا نشسته‌ایم تا کار‌های بزرگ انجام دهیم. برای مدیریت این موضوع باید تمام ظرفیت‌ها بکار گرفته شود. البته تا زمانیکه مردم کنار مسئله نباشند موضوع قابل حل نیست؛ لذا رسانه‌ها می‌توانند مردم را در این زمینه مطلع و متوجه کنند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری تاکید کرد: در حال حاضر بحث مدیریت واحد این موضوع مطرح است که شهرداری بستری را برای جمع‌آوری زباله خشک فراهم کرده است. قطعا طرح نوماند کار ارزشمندی است و در راستای مقابله با پدیده شوم زباله گردی است. این طرح در راستای مقابله با نقض حقوق شهروندی و حفظ محیط زیست سالم است و مردم باید مطلع شوند تا با این طرح همکاری کنند. باید اعتماد آن‌ها از طریق اطلاع رسانی جلب شود تا همراهی با طرح داشته باشند و در اینجا صدا و سیما و رسانه‌ها وظیفه مهمی بر عهده دارند.

جلالیان ادامه داد: می‌خواهیم هم افزایی را در این حوزه رقم بزنیم. در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰ تن زباله در یک شهر تولید می‌شود در حالی که مردمان ارزشی و مراعات گری داریم. ما مردمان متعالی هستیم با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی، ولی چرا سه برابر بیشتر از نرم جهانی زباله تولید می‌کنیم. برای اطلاع رسانی به مردم در جهت مصرف درست نیاز به آموزش و فرهنگسازی داریم و قطعا این اقدامات شدنی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طرح این موضوع از سوی شهردار تهران اشاره کرد و افزود: شهردار تهران قول داده‌اند تا دهه فجر و نهایتا تا پایان سال موضوع زباله گردی در تهران حل شود. آنچه که در حوزه زباله گردی شاهد آن هستیم مافیایی است که مقابله با آن عزم جدی و همگانی می‌طلبد.

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.