طارمی نمی تواند در جام جهانی مثل حضور در پورتو بدرخشد/ بستر فوتبال پایه در ایران مشکل دارد

اقبالی در گفتگو با آنا

مدرس فیفا گفت: مهدی طارمی نمی تواند به اندازه پورتو در جام جهانی موثر باشد زیرا درک متقابلی درباره او وجود ندارد.

مسعود اقبالی در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا درباره عملکرد فوق العاده مهدی طارمی در دیدارهای باشگاهی پورتو و لیگ قهرمانان اروپا در این فصل گفت: دو عامل اصلی در این زمینه وجود دارد. اولی تفاهم متقابل و دوم انسجام تیمی است که وقتی اعضای یک تیم از پشت عینک بازی را تماشا می کنند درک کاملی پیدا می کنند و ویژگی ها و توانایی های یکدیگر را در جنبه های تاکتیکی، فنی، فیزیکی و روحی بهتر درک می کنند. این موارد باعث می شود بازیکن در زمین موفق شود. هوش فوتبالی خیلی مهم است ما در گذشته علی دی را داشتیم که توانست در بالاترین سطح فوتبال اروپا گلزنی کند. وقتی بازیکنی بتواند در چنین سطحی گلزنی کند به این معنی است که مهارت های کلیدی مانند هوش بالا، مهارت زیاد، درک متقابل از خصوصیات طارمی در بین هم تیمی ها دارد و می داند چگونه خود را در موقعیت های مناسب قرار دهد. .

** طارمی در تیم ملی به اندازه باشگاه تاثیرگذار نیست

وی افزود: طارمی از عقل خود به خوبی استفاده می کند و آنچه را که می گوید در زمین با تمرکز بالا اجرا می کند. این ستاره که پیشرفت های چشمگیری داشته در تیم ملی ایران بازی خواهد کرد اما مسلما شانس درخشش در بهترین تورنمنت ملی فوتبال جهان و عملکرد خوبی در جام جهانی را نخواهد داشت. همانطور که در پورتو بود. به دلیل عدم درک متقابل، بازیکن نمی تواند آن را در همان تیم ملی پورتو اجرا کند. در تیم ملی نزدیک شدن به جایگاه سوم دفاع حریفان کار آسانی نیست و طارمی می تواند یک پاس خلاقانه انجام دهد که می تواند بسیار موثر باشد و ضربه نهایی را به حریفان وارد کند. فوتبال مدرن همه اینها را دارد اما در تیم ملی ما با وجود لژیونرها نمی توان انتظار چنین عملکردی را داشت چرا که از سطح اول دنیا عقب هستیم و تیم ملی وقت کافی برای شناخت تک تک آنها را ندارد. دیگران مخصوصا طارمی. مایل تر از سایرین برای اقدام بر خلاف ارائه.

**مسی و رونالدو قهرمان جام جهانی نشدند

مدرس فیفا با یادآوری اینکه جام جهانی آینه تمام عیار فوتبال مدرن است، تاکید کرد: بازیکنانی مانند لیونل مسی و کریستیانو رونالدو نتوانستند با تیم ملی خود قهرمان جام جهانی شوند، زیرا رقبایی وجود دارند که به آنها اجازه می دهند با بیشترین تعداد قهرمان جام جهانی شوند. برجسته ها ساختار دفاعی، بازیکنانی مانند مسی و رونالدو به آن دست می یابند. این مهره های ارزشمند در سطح باشگاهی به دلیل توانایی های منحصر به فرد خود، خود را از چنگال برنامه های تدافعی حریفان رها کرده و تاثیری را که تیم های باشگاهی آن ها نیاز دارند ایجاد می کنند. در سطح ملی فرصت کافی برای هماهنگی بازیکنان با مسی و رونالدو وجود ندارد. ملی پوشان در کنار این مهره ها بهترین بازیکنان جهان نیستند که بتوانند به چنین ستاره هایی غذا بدهند و وقتی در رده باشگاهی قرار می گیرند، متلک های مورد نیازشان را فراهم کنند. همچنین آنها می توانند بهتر از ترکیب مورد نیاز مسی و رونالدو استفاده کنند. همچنین برای رسیدن به هدف بزرگ تری مانند قهرمانی جام جهانی، تمرکز تیم ها بسیار بیشتر است و بازیکنان پیشتاز مسابقات فرصت کمتری دارند.

** سکوی فوتبال پایه ایران مشکل دارد

طارمی با وجود مهارت بالایی که دارد، چرا در 28 سالگی وارد پورتو می شود تا در 30 سالگی عنوان مستر گل لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند، اما اقبالی در مورد اینکه این بازیکن این کار را انجام نداده است، هر چه زودتر به سطحی برسد که او می تواند در باشگاهی بهتر از پورتو بازی کند. استعدادیابی در فوتبال در کشور ما وجود دارد اما بستری برای حفظ و ارتقای بازیکنان مستعد وجود ندارد. فقدان یک فرآیند تحصیلی که بتواند در درازمدت از هدر رفتن استعدادها جلوگیری کند مشهود است. بدون هیچ نظارت و کنترلی برای جلوگیری از سوختن استعدادها، بازیکنان باید تلاش کنند تا بی نهایت مصمم ظاهر شوند، به همین دلیل است که طارمی در چنین سنی توانسته توجه همگان را در بالاترین سطح باشگاه های فوتبال اروپا به خود جلب کند. لیگ قهرمانان.

** طارمی در اروپا دیده شد

وی افزود: استعدادیابی کار خوبی است اما وقتی مسیر پیشرفت ناهموار باشد و بازیکنان کمی بتوانند پیشرفت کنند، مهدی طارمی به طور اتفاقی می تواند الگوی فوتبالیست های داخلی شود. طارمی در فوتبال اروپا از فعل خواستن به بهترین نحو استفاده می کرد. در فوتبال ایران هیچ دیدگاهی وجود ندارد که بتواند پس از کشف استعدادها شرایطی را برای رشد و تعالی ایجاد کند. نظارت کافی نیست، بازیکن باید با خستگی بیگانه باشد. این کافی است تا بازیکن انگیزه خود را برای به دست آوردن شاخص های لازم برای پیشرفت از دست بدهد. اگر انتظار استعداد طارمی را داشته باشیم باید بسیاری از مشکلاتی را که در فوتبال داریم حل کنیم اما سال هاست که به ما قول رفع موانع داده شده و در اجرا مشکل داریم.

انتهای پیام/