ضرورت پیشگیری از تکرار نابسامانی‌ های موج اول سفرها/ هزینه‌های نجومی اقامت در شمال ایران

به گزارش شفاف : موج دوم سفرهای اسکاندیناوی عمدتاً در مناطق مرکزی به ویژه جنوب به دلیل نامساعد بودن هوا و بارندگی در غرب به ویژه در پایان موج اول سفر آغاز شد. شمال کشور این مقصد مهم در موج پیش بینی می شود. با توجه به بهبود آب و هوا در این مناطق، سفرها به شهرها و مقاصد گردشگری شمال و غرب کشور باید بیشتر باشد.

علیرغم تمامی هشدارها مبنی بر مواجهه کشور با سونامی سفر در تعطیلات نوروزی به دلیل کاهش نسبی و کاهش کنترل ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، برنامه ریزی های انجام شده از سوی ستاد هماهنگی خدمات مسافرتی از گرانی واحدهای اقامتی در این کشور انتقاد کرد. موج اول مسافران نروژی به ویژه در شهرهای مسافربری.

اما به گفته دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، ظرفیت اقامتگاه های رسمی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی در بوشهر، مشهد، شیراز و یاسین توسط فاروارد از روز دوم تکمیل شد و ظرفیت استفاده از ظرفیت اسکان مسافران به مساجد و حسینیه ها طبق برنامه اما این امر باعث شد که قیمت های رسمی و غیررسمی اقامت در این شهرها در سفر اول به طور چشمگیری و بی سابقه افزایش یابد که نشان از تکرار این وضعیت در موج دوم سفر نورس و احتمالاً سفر غربی دارد. شهرها به ویژه در بخش شمالی کشور.

مطالعات میدانی نشان می‌دهد که این افزایش نرخ به‌ویژه در شهرهای جنوبی، به‌ویژه در جزایر کیش و کوازولو-ناتال مشهود است. بنابراین یک اتاق دو نفره در یک هتل پنج ستاره در کیش بیش از سه میلیون تومان و یک سوئیت شبانه در همان هتل بیش از 12 میلیون تومان قیمت دارد. قبل از شروع تعطیلات نورس بود که یک شب اقامت در یک آپارتمان کوچک یک اتاقه در جزیره یک میلیون و 200 هزار تومان ارزش داشت، اما برای رزرو همین آپارتمان در حال حاضر حداقل به سه میلیون نیاز دارید. شبی 600000 تومان اجاره داد.

بر اساس گزارش ها، در هفته اول تعطیلات، کیش برای یک شب اقامت در سوئیت دو نفره باید مبلغی معادل دو و نیم میلیون پرداخت کند، این در حالی است که اجاره این سوئیت روزانه 700 هزار دامنه بوده است. نرخ عادی

سفر نوروس، میراث فرهنگی، گردشگری، وزارت صنایع دستی، گردشگری گردشگری،

پیش از این سید مصطفی فاطمی، دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر به آوای البرز گفته بود که اشکال مستقیم و نظارتی وجود ندارد. واحدهای اقامتی مستقر در این شهرها مستقیماً توسط سازمان مناطق آزاد انجام شود.

وی گفت: در همین راستا در جلسات قبلی با مدیران عامل سازمان منطقه آزاد کیش و قوشم و سایر شهرهای جنوب کشور به شدت درخواست کرده بود که نظارت های لازم در ایام عید تقویت شود.

علاوه بر شهرهای جنوبی کشور، ستاد هماهنگی خدمات سفر نتوانست بر واحدهای اقامتی آنها نظارت داشته باشد، به گفته فاطمی، وضعیت و هزینه های اقامت در شهرهای دیگر مانند مشهد به خوبی موج اول نبوده است. همچنین هفته اول تعطیلات از گرانی به خصوص برای اقامتگاه و اجاره غیررسمی گلایه دارد.

به گفته دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، این ستاد در چهار سطح و سطح مختلف بر خدمات و خدمات واحدهای اقامتی نظارت دارد.

اما نتیجه این نظارت ها امکان استفاده از ظرفیت واحدهای اقامتی جایگزین مانند حسینیه ها و مساجد و تنها در شهرهایی با ظرفیت مراکز اقامتی رسمی است که ممکن است چنین باشد یا نباشد. و ناخودآگاه نرخ ها را افزایش می دهد. اجاره ها واحدهای اقامتی خصوصی از جمله آپارتمان ها هستند که بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند مسکن و ظرفیت زندگی در هر شهر هستند.

موج دوم سفر نورس و افزایش غافلگیرکننده اقامت در شهرهای شمالی

اما در موج دوم سفر، این بار به نظر می رسد مسافران نورس باید منتظر برگزاری این رویداد در شهرهای شمالی و غربی کشور باشند. زیرا طبق بررسی های انجام شده در حال حاضر آپارتمان چهار نفری که شبی یک میلیون تومان در کشور اجاره کرده اند، شبی چهار میلیون و 600 هزار تومان اجاره داده است.

در سایر شهرهای شمالی نیز وضعیت به همین منوال است. لازم به ذکر است که نرخ اجاره روزانه ویلاهای بزرگ با استخر در شهرهای شمالی از مرز 14 میلیون تومان عبور می کند.

با وجود این دبیر ستاد خدمات سفر آوای البرز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی اظهار داشت: در روزهای آتی پیش بینی می شود تراکم مسافر در مناطق شمالی کشور و شهرهای حاشیه دریای خزر افزایش پیدا کند و بر این اساس سفر سفر ستاد هماهنگی خدمات توصیه هایی را ارائه خواهد کرد.»

وی همچنین با تاکید بر اینکه با بهبود وضعیت جوی نیمه شمالی کشور، پیش بینی می شود در روزهای آینده بیشتر سفرها از مناطق جنوبی به مناطق شمالی کشور منتقل شود، تاکید کرد: بر همین اساس شهرها و همچنین شمال کشور. استان ها باید آماده ارائه خدمات به مسافران نورسوی باشند.

به گفته وزیر خدمات سفر، به عنوان مدیر مستقیم مدیریت سفر در نورس، به نظر می رسد مسافران اسکاندیناوی بیشترین انتظار را از مسئولان دارند تا اقدامات فوری برای جلوگیری از تکرار و تجربه نقص مشاهده انجام دهند. در شهرهای جنوبی و شمالی کشور.