صدور چک در وجه حامل چه خطراتی دارد؟/ تلاش مجلس برای رونق اقتصادی با ممنوعیت صدور چک‌های بدون نام

به گزارش خبرنگار گروه قضایی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته به اتفاق آرا صدور چک در قالب حامل را ممنوع کردند. در یک ماده واحده در این لایحه آمده است: “بانک ها موظفند فرم صدور درخواست و صدور چک تضمینی برای مشتری را در شعبه بانک در شعبه بانک پر کنند و چک ضمانت نامه بانکی باید شامل مشخصات دقیق گیرنده باشد.” “ثبت نام در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دلیل درخواست صدور چک.

در ادامه آمده است: “مبلغ چک تضمین شده توسط بانک فقط در چک مطمئن به گیرنده (ذینفع) ثبت می شود و تأیید و انتقال چک تضمینی فاقد اعتبار است. توصیه های اجرایی این تبصره به دستور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در شورای پول و اعتبار تصویب می شود.

بر این اساس ، امیرحسین زفدری ، کارشناس مسائل حقوقی ، در مورد این لایحه به خبرگزاری آنا گفت: “طبق تبصره ای در ماده 21 قانون چک که از دسامبر 1997 ، دو سال پس از لازم الاجرا شدن آن در 12 دسامبر 2016 ، لازم الاجرا شد.” ، چک های صادر شده فقط به نام صاحب نهایی چک بر اساس پرسش از سیستم شکارچی ، در سیستم چک ، یعنی (چک) ، مقدار و تاریخ مندرج در سیستم ، از بین می رود. اگر مالکیت آنها در سیستم صیادی ثبت نشده باشد ، مشمول این قانون نمی شود و بانک ها موظف هستند از پرداخت خودداری کنند ، در این صورت صدور و تصویب چک پول حامل ممنوع است.

وی افزود: “بر این اساس برای پرداخت هزینه هر چک بانکی ، باید استعلام مورد نیاز از سیستم سید انجام شود و متناسب با آن چک نیز پرداخت شود. طبق این روش ، صدور و پذیرش چک در برابر حامل ممنوع است. در نتیجه ، هر شخصی که مایل به صدور چک از 21Azr99 است ، باید وارد سیستم چک چک شود ، مبلغ چک را وارد کند ، ذینفع را شناسایی کرده و سپس فعالیت بدنی صدور چک را انجام دهد. نکته مثبت این مشکل این است که در زمان صدور چک ، سیستم نشان می دهد که آیا افراد مجاز به صدور چنین چک هستند یا خیر ، در این سیستم تعداد چک های برگشتی را مشخص می کند و نام ذینفع را مشخص می کند. این یک حامل نیست.

این محقق حقوقی که معنا و مفهوم چک را در صورت حامل تعریف می کند ، اظهار می کند: روی یک فقره چک نوشته شده است و در چک نام شخص خاصی ذکر نشده است که باید در صورت حامل پرداخت شود. بانک باید چک را به آن شخص پرداخت کند.

وی در مورد پیامدهای صدور چنین اوراق گفت: “صدور چک از طرف حامل اقدامی بسیار خطرناک است و باید از صدور چنین چک هایی خودداری شود.

زفدری با بیان اینکه مهمترین نکته در صدور چک خطرات موجود است ، اضافه کرد: خطری که در مورد چک در برابر حامل وجود دارد این است که این چک ها از دست داده یا به سرقت می رود زیرا در دست همان فرد است. صاحب چک می داند که در صورت گم شدن یا سرقت چک ، می تواند توسط همان کارآگاه یا سارق جمع آوری شود.

این کارشناس حقوقی ادامه داد: برای اثبات گم شدن یا سرقت شدن چک ، باید اقدامات پیچیده و طولانی انجام شود تا منجر به صدور دستور عدم پرداخت چک شود ، این امر مستلزم اثبات و صادرکننده دادگاه و ذینفع قانونی و پول برای دریافت چک قبل از اتمام این مراحل است که به ضرر موضوع چک است.

وی یک اشکال جدی دیگر را در مورد تحویل چک در مقابل حامل ذکر کرد ، زیرا تحویل چک در مقابل حامل نیازی به تأیید یا تأیید نیست ، بنابراین چک با رسید به حامل تحویل می شود که اثبات آن در این مورد بسیار دشوار است. .

در پایان ، زفدری گفت: دادن چک در مقابل حامل کمتر از چک در مقابل حامل حمایت می کند زیرا صادرکننده فقط موظف به پرداخت چک در مقابل صادرکننده است ، در حالی که انتقال چک به صورت حامل راه دیگری غیر از تأیید است. خیر ، تشخیص همچنین باعث افزایش پشتیبانی از چک می شود و امکان پذیرش آن را که به نفع پرداخت کننده چک است ، تقویت می کند و در را بر سو mis استفاده از چک می بندد.

با این حال ، تلاش های پارلمان و قانونگذار برای جلوگیری از صدور چک های غیر ایمن و سو the استفاده از این گونه اوراق می تواند منجر به تغییر در بخش مالی و امنیت تجارت و توسعه تجارت شود.

در واقع ، در مقطعی که در حال حاضر امنیت مالی در بازار تجارت از بین رفته است ، چنین اقداماتی نه تنها می تواند روح تازه ای به اقتصاد کشور ببخشد ، بلکه با ساماندهی شرایط راکد در فضای اقتصادی ، مشکلات بسیاری از مردم را نیز برطرف می کند.

انتهای پیام / 4076 / ص