شگفت‌انگیزترین تونل‌های جهان – آوای البرز

تونل ها یکی از وسایل ارتباطی مورد علاقه بشر است و زمانی که انسان های اولیه از روش های حفاری دستی برای ایجاد زیستگاه مناسب یا کوتاه کردن مسیر و اتصال سریع جاده ها استفاده کردند، استفاده از این کار اولین قدم در مهندسی راه ها بود. یا زمانی که اولین تونل های جدی چند هزار سال بعد با استفاده از روش انفجار باروت ساخته شد. امروزه ساختن تونل های مدرن و دشوار در مسیرهای کوهستانی را برای ما آسان کرده است.

به گزارش آوای البرز، روزنامه خراسان ادامه داد: گاهی این تونل ها تنها یک وسیله ارتباطی نیستند، بلکه جذابیت و داستانی که در پس هر تونل وجود دارد، آنها را به یک جاذبه گردشگری بزرگ در جهان تبدیل می کند. در مورد سندی سلام امروز با معروف ترین البته جذاب ترین تونل های دنیا یا همان راهرو لوله ای زیرزمینی یا دایره ای آشنا می شویم.

این 13 نفر و یک تونل خطرناک

در کدام کشور؟ تونل گولیانگ در چین

پنج سال پس از اینکه دولت چین تصمیم گرفت که پروژه 300 نفره هزینه میلیونی ندارد، تونل ماجراجویی توسط 13 روستایی ساخته شد! در این مدت توانستند تونلی به طول 1200 متر در دل صخره ها بسازند اما غیرحرفه ای عمل کردند و متاسفانه بسیاری از آنها در این راه کشته شدند. عرض این جاده تونلی 4 متر است و در این تونل دو وسیله نقلیه نمی توانند از یکدیگر عبور کنند. این جاده تونلی خطرناک چاله های زیادی رو به دره دارد. سطح جاده و دیواره های تونل به دلیل تجهیزاتی که روستاییان برای ساخت آن استفاده می کنند و از ایمنی بالایی برخوردار است بسیار ناهموار است. این در حالی است که جاده تونل گولیانگ چین در فصل زمستان و زمانی که جاده خیس است بسیار لغزنده و خطرناک است و تا به امروز حوادث و سوانح رانندگی فاجعه باری در این جاده رخ داده است.

تونل در ساحل

در کدام کشور؟ تونل مانش (یا زیر آب) در فرانسه

کانال مانش یکی از منحصر به فردترین تونل های جهان و طولانی ترین تونل زیر آب است. این تونل که در دهه آخر قرن بیستم ساخته شد، اکنون به عنوان یوروتونل شناخته می شود. در واقع کانال مانش بریتانیا را به اتحادیه اروپا مرتبط کرد. این تونل 75 متر زیر سطح دریا قرار دارد. طول تونل زیر آبی 37.9 کیلومتر است که آن را طولانی ترین تونل زیر آبی جهان می کند. فرآیند حفاری تونل مانش یک فرآیند بی‌سابقه در صنعت حفاری است که در دسامبر 1987 آغاز شد و از زمان شروع آن با تعدادی از مشکلات حفاری در فرانسه و بریتانیا همراه بوده است. ماشین های حفاری ابتدا با آب ورودی به تونل مواجه شدند اما سرانجام در اول آذرماه 93 یک کارگر انگلیسی و یک کارگر فرانسوی در تقاطع دو تونل با هم برخورد کردند و تونل تکمیل شد. بیشتر ماشین های تونل زنی مورد استفاده در این پروژه دو برابر یک زمین فوتبال هستند و قادر به حفر 250 فوت تونل در روز هستند. با این حال، حفر این تونل شش سال طول کشید.

یک تونل خاص و یک محیط مساعد

در کدام کشور؟ تونل ژونگ نانشان در چین

تونل جونگانشان یکی از زیباترین و مطمئناً عجیب ترین تونل های جهان است. با ورود به این تونل، دید اطراف خود را از دست خواهید داد. یکی از جذابیت های این تونل نورپردازی زیبا و رنگارنگی است که از گل ها و گیاهان اطراف تونل دوستدار محیط زیست را به تونل بخشیده است.

تونلی مانند نقاشی با 5 نوار

در کدام کشور؟ تونل های یربا بوئنا و یوتا در ایالات متحده

برای عبور از پل خلیج سانفرانسیسکو-اوکلند، رانندگان باید از طریق تونل جزیره اربابونا از جزیره عبور کنند. این تونل که در سال 1936 تکمیل شد، هنوز یکی از عریض ترین تونل های جهان است که 76 فوت (23 متر) عرض و 58 فوت (17 متر) ارتفاع دارد. برای تسهیل تردد وسایل نقلیه در سراسر پل، یک تونل با دو عرشه و هر کدام پنج خط احداث شده است. پشت این تونل یک پل هوایی وجود دارد که لذت عبور از این تونل را دو چندان می کند.

تونل پارک ملی یوتا یکی دیگر از تونل های منحصر به فرد در ایالات متحده است که وقتی از بیرون به آن نگاه کنید مانند یک نقاشی بزرگ روی یک صخره بزرگ به نظر می رسد. اطراف تونل را صخره های عظیم و درختان سبز بلندی احاطه کرده اند که منظره زیبایی به آن بخشیده است.

در این تونل آرزوهای زن و شوهر برآورده می شود!

در کدام کشور؟ تونل عشق در اوکراین

این سایت توسط ارتش اوکراین برای مخفی شدن در دوران جنگ سرد و انجام عملیات های مختلف ساخته شد و پس از پایان جنگ، آن را خالی گذاشت. این تونل در واقع مسیری از یک مسیر قطار خاموش و متروکه است. به مرور زمان به مکانی بایر، تاریک و وحشتناک تبدیل شد، اما امروزه به یک مقصد گردشگری تبدیل شده است. تونل عشق درست خارج از روستای کلوان، در غرب کیف و شمال شرق لویو واقع شده است. این گذرگاه حدود 3 تا 4 مایل (5 تا 6 کیلومتر) امتداد دارد که در نهایت به جنگلی سرسبز تبدیل می شود. اما خود تونل حدود 5 کیلومتر ادامه دارد. زمانی که هوا برای رشد گیاهان در بهار و تابستان مناسب تر است. تونل عشق کاملا سبز می شود و به مکانی خیره کننده و زیبا تبدیل می شود. زن و شوهر جوان از طریق این تونل رویا می بینند و معتقدند که رویاهای آنها فقط برای کسانی که واقعاً عاشق هستند محقق می شود.

طولانی ترین تونل جهان بین کوه های آلپ

در کدام کشور؟ تونل گوتارد در سوئیس

گوتارد با 57 کیلومتری طولانی ترین تونل جهان است. رکورد طولانی ترین تونل جهان در اختیار تونل سیکان ژاپن به طول 53.9 کیلومتر است. گوترش شمال و جنوب سوئیس را از طریق کوه های آلپ متصل می کند. ساخت این تونل حدود 17 سال پیش آغاز شد و بیش از 16 میلیارد دلار هزینه داشت. با ساخت این تونل مسافران می توانند در کمتر از 20 دقیقه از کوه های آلپ عبور کنند و زمان سفر بین زوریخ و میلان (ایتالیا) را تا نیم ساعت در حین لذت بردن از مناظر کوهستانی کاهش دهند. افتتاح این تونل انقلابی در صنعت حمل و نقل در اروپا بود.

تنها تونل دو منظوره در جهان

در کدام کشور؟ تونل هوشمند در مالزی

تونل هوشمند اولین و تنها تونل دو منظوره جهان است، یک روبنای مهندسی بسیار کاربردی که در سه طبقه ساخته شده است. این تونل هیجان انگیز به طول 9.7 کیلومتر در سال 2007 تکمیل شد. تونل هوشمند در ابتدا به عنوان راهی برای منحرف کردن آب خروشان و طغیان رودخانه ها در نظر گرفته شده بود، اما بعداً با یک مفهوم جالب و خلاقانه طراحی شد تا آب در مواقع اضطراری با توجه به قطر داخلی آن (11.8 متر) جریان یابد. یکی از مهم‌ترین و پرترددترین بزرگراه‌های شهر آنقدر استحکام ندارد که بتوان از آن به عنوان تونل ترافیکی برای کاهش تراکم ترافیک استفاده کرد.

نورپردازی خیره کننده و 25 کیلومتر

در کدام کشور؟ تونل لردل در نروژ

تونل لورددال یکی از طولانی ترین تونل های جهان به طول 24.5 کیلومتر است که بین شهرهای اورلاندو و لرددیل در نروژ واقع شده است. باید بدانید که این تونل قدمت چندانی ندارد و یکی از سازه های جدید ساخته شده در سال 2008 است اما با وجود جوانی به دلیل منحصر به فرد بودن طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد و به عنوان زیباترین تونل انتخاب شد. جهان. در تونل لردل، علاوه بر سه غار اصلی، 15 نقطه برای استراحت رانندگان در نظر گرفته شده است. در سرتاسر تونل از نورهایی با رنگ های مختلف استفاده شده است که این نورپردازی جذاب را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده است.

منابع این فایل: عجیب ترین، کجارو، عصرایران

انتهای پیام/