شکایت درمانگران اعتیاد به کمیسیون اصل ۹۰

دبیر انجمن ملی مراکز درمان اعتیاد مراکز درمان بیمار با اشاره به تصمیم داروخانه ها برای توزیع دارو گفت: واقع شده است

علی غلامی در گفت وگو با آوای البرز نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ، درمانگران حوزه اعتیاد ، دانشمندان و رئیس سازمان بهزیستی در جلسه مشترک کمیسیون بهداشت به بررسی توزیع دارو توسط داروخانه ها اشاره کردند. متادون به طور غیرقانونی در داروخانه ها توزیع شده است ، اما در جلسه هفته گذشته ، FDA نسبت به مغایرت قانونی با این دستور هشدار داد.

وی ادامه داد: طبق ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر ، توزیع متادون فقط در کلینیک های درمان دارویی مجاز است و هیچ کس حق تجویز متادون را ندارد و هیچ داروخانه ای حق فروش این دارو را ندارد. در واقع ، اگر بیمار به یک مرکز درمانی معتاد برای اعتیاد مراجعه نکند ، مصرف متادون غیرقانونی است. بنابراین توزیع دارو در داروخانه ها غیرقانونی است.

دبیر انجمن ملی مراکز درمان بیمار به کنوانسیون 1961 اشاره کرد و گفت: “کنوانسیون 1961 همه کشورهای عضو را وادار می کند برای جلوگیری از اعتیاد به داروخانه داروهای کنترل شده را در داروخانه ها پخش نکنند ، زیرا کشور ما عضوی از این کنوانسیون است ، بنابراین دستور این کنوانسیون را می دهد.

وی با اشاره به توزیع اکسی کدون توسط داروخانه ها گفت: چند سال پیش ، “اکسی کدول” (با فرمول هروئین) در داروخانه های منتخب توزیع می شد و اکنون شاهد اعتیاد داروخانه های اکسی کدور در جامعه هستیم.

غلامی افزود: تصمیم توزیع متادون در داروخانه ها در حال حاضر اعلام شده است و انجمن ملی مراكز درمان اعتیاد به بیمار شكایتی را درمورد اصل 90 به مجلس شورای اسلامی تقدیم كرده است كه حل نشده است.

انتهای پیام