شهیدی که «سردار جنگل» بود

شهید سردار محمود گلی پور از آشناترین فرماندهان دوران دفاع مقدس در استان گیلان بود. وی که در خانواده ای نظامی متولد شد ، به زودی درگیر مبارزات انقلابی شد و از آن لحظه تا پایان عمر زمینی خود در 1 سپتامبر 1986 ، زندگی خود را در راه جهاد گذراند و هیچ گاه راه جهاد را ترک نکرد.

به گزارش آوای البرز ، روزنامه “جوان” در ادامه نوشت: در استان گیلان و تا حدودی در مسندر ، حتی یک مبارز پیدا نمی کنید که نام و چهره گلی پور را نشناسد. وی فرمانده جنگل در جنگ و ضد انقلاب علیه منافقین بود ، سابقه طولانی در جبهه های نبرد با دشمن بعثی داشت و کارنامه جهادی خود را با صحنه ها و لحظات ناب پر کرد. در آستانه سالروز شهادت این سردار رشید ، در گفتگو با بسیاری از همرزمانش ، گوشه هایی از زندگی این شهید بزرگوار را تقدیم شما می کنیم.

پدر نظامی

شهید گلی پور در سال 1943 در خانواده ای نظامی و مادر خانه دار در خانواده ای مذهبی متولد شد. از آنجا که پدرش در ارتش بود ، محمود و خانواده اش در شهرهای مختلف زندگی می کردند. خود شهید در شیراز متولد شد و اولین سالهای زندگی خود را در این شهر گذراند و پس از آن به تهران رفتند و سرانجام در رشید ساکن شدند. در این شهر بود که حاج محمود نوجوانی و جوانی خود را گذراند و از آنجا وارد مبارزه انقلابی شد.

حاج احمد عسکری ، یکی از قدیمی ترین همرزمان شهید ، درباره فعالیت های انقلابی خود می گوید: “محل زندگی من و شهید گلی پور نزدیک یکدیگر بود. ما باغی به نام کاتوسیان داشتیم که برویم و فوتبال بازی کنیم. در زمان برکناری ، او در طول انقلاب با ما فعال بود.

یکی دیگر از همرزمان شهید می گوید: “پدر محمود سرباز بود ، او به دلیل شغل نمی خواست پسرش وارد انقلاب شود. محمود از مسیری که آغاز کرده بود منحرف نشد و در مسیر انقلاب ادامه داد.”

تشکیل کمیته و سپاه گیلان

پس از پیروزی انقلاب ، یکی از اولین کارهایی که شهید گلی پور و همرزمانش انجام دادند تشکیل کمیته ای در شهر راش بود. این شهید بزرگوار به دلیل تمرکز بر فرزندان انقلابی ، در کمیته مرکزی با آیت الله احسانبخش همکاری می کرد. مدت کوتاهی پس از تصمیم به تشکیل سپاه گیلان ، محمود و گروهی از رفقا برای آموزش های لازم به تهران رفتند. در بازگشت از تهران ، گروه اصلی هسته اصلی سپاه شهر راش و استان گیلان می شود.

حجت الاسلام سامی یکی از همرزمان شهید می گوید: «آقامحمود قبل از انقلاب در ارتش خدمت کرده بود ، بنابراین از قبل با آموزش های اولیه نظامی آشنا بود.» فرماندهان و فرماندهانی که بعداً منشا خدمات بسیاری شدند ، توسط شهید آموزش دیدند. گلی پور. او (گلی پور) برای اکثر رزمندگان استان گیلان مردی بزرگ بود. “

حضور در گنبد و کردستان

اگر بخواهیم گام به گام زندگی جهادی شهید گلی پور را بررسی کنیم ، وی ابتدا در مناطق و شهرهای مرزی برای مبارزه با جدایی طلبان و عناصر انقلابی شرکت کرد. حضور شهر گنبد و اعزام نیرو به این شهر اولین گام شهید محمود گلی پور در مسیر جهاد و مجاهدت بود. در آن روزها ، بسیاری از شهرهای مرزی شورش ها و ناآرامی های زیادی را تجربه کردند. در یک مورد ، به تحریک گروه های ضدانقلاب و چپ ، در میان ماهیگیران بندر انصالی شورشی درگرفت که با هوشیاری شهید گلی پور و رفقا خاموش شد.

وقتی ناآرامی های کردستان به اوج خود رسید ، حاج محمود گروهی از نیروهای محلی را در استان گیلان راه اندازی کرد ، اتوبوس تهیه کرد و به عنوان رهبر این گروه به کردستان و شهرهایی مانند پاوه و مریوان سفر کرد. حضور گلی پور و همرزمانش در دو ماه شهادت در استان گیلان باعث اعزام رزمندگان بیشتری از استان گیلان به کردستان شد که بعداً در قالب تیپ کوه قدس در سنندج برجسته تر شد.

مقدمه حاج احمد متسلیان

یکی از زیباترین و بدون بحث ترین جنبه های زندگی جهادی شهید محمود گلی پور ، آشنایی و دوستی وی با حاج احمد متوسلیان در کردستان است. احمد آذرمینیا ، از همرزمان شهید ، حضور خود در کردستان و آشنایی با جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان را شرح می دهد: ما فقط سلاح سبک داشتیم ، سنگین ترین سلاح ما یک مسلسل 50 کالیبر بود. ابتدا به شهر پاوا رفتیم. این شهر از محاصره ضدانقلاب آزاد شد ، اما هنوز کاملاً از خیانت و ضد انقلاب فرقه ها رها نشده بود. شهید گلی پور در شهر پاوه با حاج احمد متوسلیان دیدار کرد. روحیه جهادی این دو عزیز باعث شد آنها خیلی سریع جذب شوند. حاج احمد از نیروهای نترس و انقلابی و سخت کوشی او خوشش آمد و حاج محمود نمونه بارز چنین افرادی بود. بنابراین ، دو ماه پس از آنکه قرار بود به گیلان برگردیم ، حاج احمد متوسلیان از شهید کولی پور خواست تا به کردستان برگردد و به او ملحق شود. حاج محمود موافقت کرد ، اما وقتی به گیلان بازگشتیم ، جنگ سرکوب شده به زودی آغاز شد و سپس داستان خیانت مردم ، منافقین ، توده ها ، چریکها ، گروههای چپ و انقلاب آغاز شد. در شمال کشور قرار دهید. در گیلان بمانید و با انقلاب بجنگید ».

در اولین روزهای دفاع مقدس شرکت کنید

با پیشرفت انقلاب اسلامی ، گروه های ضدانقلاب بیش از پیش با نظام اسلامی دشمنی کردند ، اما قبل از رسیدن ما در ژوئن 1981 ، داستان خیانت مسلحانه منافقین و دیگر گروه های انقلابی ، دشمن بعث به ما حمله کرد و در سپتامبر 22 ، 1980 ، کرمانشاه و I. سند تصویب شد. در همین دوران بود که شهید محمود کولی پور مانند حضورش در کردستان خیلی از همرزمانش را به سرعت بسیج کرد و با این گروه به مناطق غربی کشور به ویژه سرپل سحاب رفت.

حضور رزمندگان گیلانی در جبهه های دفاع مقدس در روزهای آغازین جنگ تحمیلی صورت گرفت. آنها در خط مقدم سرپل سحاب بودند و در آغاز جنگ ، گالانی ها نیز در مقابل دشمن در حمام به دلیل اختلاف نظر بین نیروهای خود ، متحمل تلفات سنگینی شدند. به عنوان مثال ، در 13 آنلاین 1359 ، سیزده جوان گیلانی در جبهه سرپل سحاب به شهادت رسیدند.

سردار جنگل

مبارزه با گروههای ضدانقلاب که در آن زمان فعالیتهای گسترده ای از گیلان تا مسندران و گلستان داشتند ، بخش بزرگی از زندگی جهادی شهید گلی پور را در بر می گیرد. با شروع قیام مسلحانه توسط منافقین در ژوئن 1981 ، استانهای شمالی کشور که سالها مرکز گروههای چپ گرا بودند ، به یکی از پایه های اصلی ضد انقلاب تبدیل شدند. پوشش جنگلها و کوهها به این گروهها مکانی ایده آل برای ایجاد پایگاههای خود در مناطق غیرقابل دسترسی و انجام فعالیتهای مخرب در پناهگاههای جنگلی داد.

طهماسبی ، یکی از رفقای گلی پور ، می گوید: یکی اقدام در شهر و دیگری جنگ در جنگل بود که هر کدام سختی ها و پیچیدگی های خاص خود را داشتند. در شهر ما ، ما به راحتی نمی توانیم چهره افراد را تشخیص دهیم مردم عادی از طریق ضد انقلاب ، در جنگل ، مراکز ضد انقلاب در مناطق دشواری بودند. در آن روزها ، بسیاری از ضد انقلاب خود را نه تنها در میان مردم عادی ، بلکه حتی به عنوان نگهبان و مبارز ، گاهی اوقات به عنوان نیرویی برای شماره مقامات در شهر راش و استان گیلان اعدام Te بسیار بالا بود. در صورتی که شهید انصاری استاندار گیلان اولین شهید استاندار کشورمان است. او و معاون شهید نورانی کشته و شهید شدند ».

نبوغ و نبوغ شهید گلی پور و روش هایی که وی برای مقابله با انقلاب انتخاب کرد ضربه مهلکی به گروه های استان گیلان وارد کرد. به گفته رفقای شهید ، شهید قلی پور سعی کرد از کمک های مردم در مواجهه با انقلاب ضد مردمی استفاده کند و همچنین با رفتار ناجوانمردانه خود سعی کرد جوانان فریب خورده را از چنگ ضدانقلاب رهایی بخشد. در یک مورد ، دختری که چندین قتل مرتکب شده بود از رفتار ناجوانمردانه شهید گلی پور عذرخواهی کرد و تعداد قابل توجهی از خانه های تیم ها را افشا کرد و ضربه سنگینی به ضدانقلاب وارد کرد. در این عملیات و با هماهنگی عالی حاج محمود ، در یک روز خاص و در زمان معین ، تعداد قابل توجهی از رزمندگان اسیر و همزمان در خانه های تیمی خلع سلاح شدند. »

تشکیل تیپ شانزدهم قدس گیلان

از اواخر سال 85 با تلاش شهید محمود گلی پور و دیگر رزمندگان استان گیلان ، خیانت ضد انقلاب تا حد زیادی در گیلان از بین رفت. تا آن زمان ، رزمندگان گیلانی اغلب از لشکر 25 کربلا و تیپ کوهستانی قدس سنندج به سمت نیروهای دفاع مقدس حرکت می کردند. از سال 1364 ، به همت آیت الله احسانبخش ، گیلانی ها تیپ مستقلی داشتند و باید به عنوان بخشی از این تیپ به جلو حرکت کنند.
به دنبال تصمیماتی که در سطح استان اتخاذ شد ، در سفر فرمانده سپاه به گیلان ، موضوع تشکیل تیپ با وی مورد بحث قرار گرفت و با موافقت فرمانده وقت سپاه ، شهید حاج محمود یکی از رهبران گلی پور و خوب شد. چهره های شناخته شده در تشکیل این تیپ. وی به عنوان معاون برنامه ریزی و عملیات تیپ قدس به سنندج رفت و از آن پس شروع به جذب نیرو در سایر واحدها و واحدهای استان گیلان کرد. اگر ورود فرماندهان شهید حاج حسین املکی و مهدی خوش پیر از لشکر 25 کربلا به تیپ قدس نتیجه تلاش شهید محمود گلی پور بود.

نیروهای باتجربه و باتجربه گیلانی در تیپ قدس ، اداره این تیپ به تدریج به گیلانی سپرده شد و با ورود سردار شهید حاج حسین همدانی ، تیپ 16 قدس در گیلان رسماً تشکیل شد. شهید به دلیل مدیریت خوب در سازماندهی و پشتیبانی ارتش و تیپ ، همچنان رئیس ستاد تیپ گلی پور بود. تیپ کالاهای گیلان پس از شکل گیری ابتدا در عملیات ولفزر 9 شرکت کرد و سپس در عملیات کربلای 2 یک بازرسی مهم انجام داد. در این فعالیت بود که حاج محمود کولی پور حقوق خود را پس از سالها تلاش دریافت کرد و به لاخ الله پیوست. پس از شهادت حاج محمود مشخص شد که وی در آخرین ساعات زندگی زمینی خود وصیت نامه جدیدی نوشته است. شهادت این وصیت این جمله بود: “من درد همه گلوله ها و ترکش ها را می کشم ، اما هرگز غم خمینی را تحمل نخواهم کرد …”

انتهای پیام