شهـاب زودگـذر! – آوای البرز

شهاب الدین عزیزی قدم با ریاست اولین ساختمان فوتبال کمتر از یک سال دیگر به احتمال زیاد اولین رئیس فدراسیون فوتبال خواهد بود.

به گزارش آوای البرز . وی نوشت: «هنگامی که در مارس 1999 در خیابان منتهی به سالن مجمع انتخاباتی فدراسیون قدم می زد، خود را برنده می دید.

هفت

هر هفت نفر متحدان قوی در سرنگونی شهاب الدین عزیز هستند. مهرداد سراجی، احسان اصولی، شهره موسوی، میرشاد مجید، خداداد افشاریان، بهرام رسائیان، احمد براتی. برخلاف آنچه خدمتگزار محبوبش او را خطاب می‌کرد، او را یک ارباب یکنواخت و بی‌برنامه می‌دانستند. در این مدت، اسیسی خادم به دنبال نشان دادن مدلی از مشاوره به یک رهبر آوانگارد بود. اما به دلیل ضعفی که در این مسائل داشت، دوستان خود را به دشمنانی قدرتمند تبدیل کرد. ساعاتی پیش از برگزاری یکی از مهمترین جلسات هیات مدیره فدراسیون فوتبال، به نظر می رسد دعا و نیایش این بنده عزیز هیچ تاثیری در بقای فوتبال نخواهد داشت. با کمال تعجب، هیچ یک از نزدیکترین رفقای او اکنون در هیئت مدیره حضور ندارند. زمانی که نامه آنها در لیست مخالفان قرار گرفت، از افضلی که در کشور حج باقی مانده بودند تا رضایی ها. اسیسی خادم چه کرد که چنین نفوذی در فوتبال از دست داد؟ چگونه مدیریت مطبوعاتی خود را در این مدت کوتاه به دلیل مصاحبه های اغراق آمیز اعضای هیئت مدیره از دست داد؟

هشت

ظاهراً جایی برای مخالفت وجود ندارد و عاصی خادم باید به تصمیم هیئت مدیره پایبند باشد. در این مورد، ما به تمام دلایل سلسله مراتبی برای خاتمه احتمالی نگاه می کنیم:

یکی از مهمترین و جدی ترین دلایل، توافق بحث برانگیز VAR برای ورود به تهران با یک شرکت تحت کنترل دولت اشغالگر قدس بود. این گروه پس از ورود به فرودگاه تهران نتوانستند مستقیم به فدراسیون بروند. افشاریان، رئیس هیئت منصفه بعداً گفت: «وقفه‌ای ایجاد شد و ساعت‌ها در فرودگاه بودند». بحث هایی وجود داشت و بررسی شد.» این قرارداد همکاری سطحی و بدون فکر در آن زمان مورد انتقاد شدید رسانه ها قرار گرفت. بنده عزیز اما انتقاد را قبول نکرد. او هرگز نمی دانست که این همکاری برایش مشکل ایجاد می کند.

در پی تصمیمات مختلف رئیس شخص اول فدراسیون فوتبال، اعضای هیئت مدیره یک سوال مشترک از یکدیگر پرسیدند: آیا با شما مشورت کرده اند؟ پاسخ در بیشتر موارد منفی بود.

در زمان توافق عسیسی خادم با قطری ها برای توسعه میدان کمپ در ایران، اعضای هیئت مدیره حضور نداشتند و شاید این گلوله به نوعی منفجر شده بود. اعضا انتظار داشتند که اسیسی-قدم نقش مشاور و تصمیم گیرنده را در این معامله مهم بازی کند و البته تاج قبلاً به چیزی مشابه پایان داده بود.

عزیزی خادم در خصوص انتخاب کادر فنی تیم های مختلف از جمله تیم ملی بزرگسالان مجددا بدون مشورت اقدام کرد. یکی از عجیب ترین و جنجالی ترین تصمیمات او انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بود که انتقادهای بی سابقه ای را به دنبال داشت. علاوه بر این، اختلافات بوز با اسکاتز به عنوان یک مربی موفق منجر به حواشی زیادی پس از صعود از مرحله اول شد. نحوه تعیین پاداش تیم ملی و تاکید بر عدد خاصی انتقاداتی را به همراه داشته است.

یکی دیگر از پرونده های تشکیل شده توسط هیئت برای عزیزی خادم هزینه های خودسرانه است. اگرچه او قویاً ادعا می کند که با صعود به جام جهانی بیش از 400 میلیارد دلار درآمد داشته است، اما برای اعضای هیئت مدیره، چنین نظراتی به عنوان مانعی برای موفقیت او در نظر گرفته می شود.

یکی از بحث برانگیزترین موارد، سفر 31430 نفری اسیسی خادم و همکارانش به لیتوانی و اروپا بود. همه گیج شدند وقتی نامه ای به فدراسیون DHF نوشتند و هزینه سفر را خواستند. اسناد مالی لو رفت و رسانه ها به شدت از رئیس فدراسیون انتقاد کردند و گفتند: «نمی گویید پول نیست؟ “چرا سفر به خارج از کشور اینقدر گران است؟”

محمدرضا رئیس سازمان برنامه و بودجه در روزهای پایانی ریاست روحانی بر فدراسیون عسیسی قدیم توانست حدود 55 میلیارد دلار از شبکه نوبخت وام بگیرد. افزایش بی سابقه پاداش ها که به همه مسئولان و اطرافیان تیم ملی کمک هزینه سفر می داد، در صورت بروز اختلاف، بودجه را به صفر رساند. هیئت مدیره معتقد است که این پول در روزهای بد مالی فدراسیون به طور بی رویه خرج شده است.

موضوع دیگر شکایت یک شرکت از فدراسیون به نام مسابقات ملی دوستانه بود. سایت پرو بعداً به سندی روی آورد و مدیر این شرکت را دوست عزیز خادم نامید. فدراسیون رسما پاسخ داد اما آب به جو برگشت.

اگرچه ماجرای جنجالی جادوگر معروف فوتبال AA و شایعه رابطه او با رئیس فدراسیون و معاون اولش مهرعلی در ابتدا خنده دار به نظر می رسید، اما یک شب اسیسی، برنامه نوکر فوتبال پیشرو این رابطه را رسما تایید کرد! سخنان عجیب رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه های خود بر کلمه «حق نفس کشیدن دارند» تاکید کرد و آرامش مجلس را تداعی کرد. داستان خیلی طولانی به نظر می رسید، حتی زمانی که عاصی خادم گفت از افرادی با روحیه مناسب و کسانی که می توانند به تیم ملی کمک کنند، بدون انکار ارتباط با AA استفاده خواهد کرد.

یکی

حالا قرار است جانشین نفر اول فدراسیون شود و سرپرست موقت را تعیین کند. اگر امروز عزل قطعی شود این سرپرست جدید کی خواهد بود، بنده عزیز؟ حدود دو یا سه مهرداد سراجی، احسان اصولی، میرشاد مجید. هیات مدیره هنوز در این زمینه به نتیجه ای نرسیده است.

سه

با برکناری آسیسی خادم، هر سه چهره برتر فدراسیون فوتبال برکنار خواهند شد. حیدر بهاروند که رئیس سازمان لیگ محسوب می شود نفر اول است. بر اساس اصلاحات جدید، فدراسیون در نظر دارد سازمان لیگ را مطیع و مطیع خود کند. بنابراین مهرعلی معاون اول اسیسی خادم جایی نخواهد داشت. حسن کامرانی فارو سخنگوی فدراسیون فوتبال نیز از این صندلی خداحافظی کرد.

رئیس بعدی کیست؟

وی پس از انتخاب به عنوان رئیس موقت فدراسیون به مدت سه تا چهار ماه ریاست این فدراسیون را بر عهده خواهد داشت. در سال 1401، بین قرعه کشی جام جهانی و شروع مسابقه، مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال برای انتخاب رئیس جدید تشکیل می شود. نمیدونم بعدش چیکار کنم. آیا یک چهره فوتبالی رئیس بعدی خواهد بود؟ یکی مثل میرشاد مجید؟

هشدار به دبیر کل فدراسیون

با نزدیک شدن به جلسه حساس امروز هیات مدیره فدراسیون فوتبال، برخی اخبار از روزهای گذشته حکایت از بیکار نشدن رئیس فدراسیون دارد. خادم عزیز در این چند روز سعی کردم جلسه امروز برگزار نشود. در پاسخ احزان اصولی، یکی از اعضای هیئت مدیره و مخالف سرسخت آسیسی قدم، نامه ای به حسن کامرانی فر دبیرکل فدراسیون فوتبال نوشت و نسبت به این اقدام هشدار داد.

اصولی در این نامه اعلام کرده است که درخواست تشکیل جلسه بهاء در تاریخ 28 به استناد بند 2 ماده 34 اساسنامه است که بدون توجه به دستور جلسه و رسمی، شرایط اساسنامه را به صراحت بیان می کند. دعوتنامه دبیرکل فدراسیون در تاریخ 21 بهمن ماه در کارت رسمی فدراسیون برای اعضا ارسال می شود.

در بخشی دیگر از این نامه آمده است: طبق قانون، هر گونه اقدام رئیس فدراسیون به دلایل لغو یا تعلیق، نقض آشکار مقررات قانونی است که در آن شما مستحق تعارض منافع هستید. در تعهدات بین المللی و ملی شما. مواد مندرج در اساسنامه از هرگونه فعالیت مغایر با اساسنامه منع شده است، لذا خدای ناکرده عواقب شخصی و جمعی ناشی از تخلف از اصول و اساسنامه و اشخاص حقیقی حقوقی مرتبط با آن را در پی نخواهد داشت.

انتهای پیام/