شنبه سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین امضا می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمعه شب در یک سخنرانی تلویزیونی درباره سفر وزیر خارجه چین به تهران گفت: “این سفر همزمان با پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور انجام می شود. همکاری های دو کشور امضا خواهد شد. وزیر خارجه چین در جریان این سفر با تعدادی از مقامات ایرانی دیدار خواهد کرد.

وی سابقه جامع همکاری 25 ساله ایران و چین را که روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا می شود ، تشریح کرد: این موضوع در سفر رئیس جمهور چین به تهران در سال 2015 مورد بحث و بررسی قرار گرفت. . تا روابط دو کشور را به یک سطح استراتژیک و جامع برساند. در همین زمینه ، این سند چندین بار برای بررسی بین مقامات دو کشور تحویل داده شده و سرانجام روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا خواهد شد.

خطیب زاده با بیان اینکه روابط ایران و چین چند وجهی و عمیق است و تهیه سندی در این زمینه ضروری است ، اظهار داشت: این سند دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی است. در این مقاله ، ابعاد اقتصادی همکاری دو کشور در زمینه های مختلف و مشارکت ایران در مفهوم کمربند جاده ای چین مورد توجه قرار گرفته و توجه ویژه ای به بخشهای خصوصی هر دو کشور داده شده است.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه این سند دارای پیشینه فرهنگی و مردمی است و در واقع نقشه راهی برای روابط دو کشور است گفت: این سندی بالادستی است که در تعمیق روابط دو کشور بسیار م effectiveثر و عمیق است. “

312 310