شبکه فرانس ۲۴ مستند چاقوی زنجان را می‌سازد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سنجان گفت: گروه مستند شبکه فرانس 24 با همکاری معاونت صنایع دستی سنجان در حال تولید مستندی با موضوع فناوری سنتی چاقوسازی در بازار تاریخ سنجان است.

به گزارش آوای البرز، امیر ارجمند به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سنجان گفت: سنجان از چاقو برای ساخت انواع مواد از جمله سنگ های قیمتی، جواهرات، نخ، صدف دریایی و عاج استفاده می کند. “

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سنجان گفت: در این مستند تاریخ استان سنجان و قدیمی ترین چاقو از مجموعه مرد نمکی در معدن نمک چهرآباد روستای حمزهلو به تصویر کشیده شده است و در ادامه مستندی با موضوع تاریخ صنعتگران و صنعتگران.

وی گفت: سنجان یکی از استان های پیشرو در صنعت صنایع دستی ایران است و دستان هنرمندان اقصی نقاط استان از گذشته های دور اشیا و آثار ارزشمندی را در این منطقه خلق کرده است.

ارجمند گفت: نابودی و فراموشی این میراث فرهنگی منجر به از دست رفتن فرهنگ ها، هنرها و علوم مختلف بشری می شود که نقش خود را در حفظ هویت فرهنگی، تاریخی و نسلی ایفا کرده اند که هنوز وجود دارد.

اخبار جهان فرانس 24 همیشه به زبان های فرانسوی و انگلیسی پخش می شود و همچنین از طریق وب سایت France 24.com در دسترس کاربران قرار می گیرد.

انتهای پیام/