شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ایستگاه پایانی/ طوبای زرین به کدام هنرمندان می رسد

آنا گزارش می دهد؛

شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ایستگاه پایانی  طوبای زرین به کدام هنرمندان می رسد

قطار شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با معرفی برگزیدگان در ایستگاه پایانی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و‌ جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین اختتامیه شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر دقایقی پیش، سوم اسفند ماه با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سید محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و مسئولان هنری، دبیران و داوران جشنواره، استادان هنرهای تجسمی، هنرمندان و هنردوستان در تالار وحدت آغاز شد.

در این مراسم برگزیدگان طوبای زرین خواهند گرفت و  برای نخستین بار «طوبای زرین آرای مردمی» به بهترین اثر از نگاه مخاطبان فجر شانزدهم اهدا می‌شود.

این جشنواره به دبیرکلی امیر عبدالحسینی با رویکرد هنر نوآور، خلاق، وحدت‌بخش و امیدآفرین در تهران و سایر استان‌های کشور برگزار شد.

در ابتدای برنامه کلیپی از افتتاحیه هر دو مراسم در موزه هنرهای معاصر تهران و موسسه فرهنگی و هنری صبا برای حاضران پخش شد، سپس امیر عبدالحسینی مدیر کل شانزدهمین دوره جشنواره در صحبت هایی گفت: رسم بر این است که جشنواره را با روایت، آمار و ارقام شروع کنیم اما با رخصت از شما این را به رسانه ها واگذار خواهم کرد.

وی با ارائه گزارشی ازین دوره جشنواره گفت: فراوانی آثار در این جشنواره و درخشش استان ها، پیوند جامعه دانشگاهی و حرفه ای با هنرهای تجسمی از اهمیت حضور ناشران کتب تجسمی و نمایش فیلم های مستند تجسمی است. فرازهای دیگری را تجربه کردیم که فجر شانزدهم را به جوانی پرانرژی بدل کرد که حالا آرزوهای بسیار برای ٢٠ سالگی اش دارد.

وی با اشاره به سخن اساتید علوم ارتباطات که «کودکان پیام زنده ای هستند که ما برای آیندگان می فرستیم» افزود: این جمله در زمینه هنرهای تجسمی هم بسیار ارزشمند است؛ فرهنگی که از روزگار گذشته به امروز ما رسیده اهمیت دارد ، عصاره اندیشه و خیال ادراک آدمی به واسطه هنرهای تجسمی به آیندگان می رسد. 

وی گفت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر به فضای نمایشگاهی مناسبت تری نیازمند است و کمبود دیوار مفید برای چنین جشنواره ای با گستردگی هنرمندان از مواردی است که باید به آن توجه کرد. این رویداد به نگارخانه ملی نیاز دارد. همانطور که به همت متولیان سالن های مناسبی برای جشنواره اختصاص داده، حال امید می رود گسترده تر در فضای شایسته ای برگزار شود. 

*هنر‌های تجسمی ظرفیتی به اندازه تمام دنیا دارد

سپس محمد خراسانی زاده رییس شورای سیاست گذاری جشنواره، جشنواره تجسمی فجر را گسترده ترن رویداد فجر به شمار آورد و گفت:

این جشنواره از نجیب‌ترین و خوش سابقه‌ترین جشنواره‌های هنری کشور است که هنرمندانش با همدلی دست به دست هم دادند تا در این رویداد ملی نقش افرینی کنند.

وی با ارائه اماری درباره جشنواره تجسمی گفت:
٢٢ دبیر ملی و بیش از ۶٠ داور ملی ٣٢ دبیر استانی و بیش از ١٢ هزار اثر در سطح استانی و … در این دوره کنار هم بودند. در این رویداد هر استان برای هنرمندان خود دارای نمایشگاه گردان، فضای بومی و افتخارات بود. جامعه هنر‌های تجسمی یک دریا ظرفیت دارد، اجازه دهید این ظرفیت بهتر دیده شود و افکار عمومی هنر‌های تجسمی را بشناسد.  

وی تاکید کرد: حیف است وقتی از مردم می‌پرسیم هنر تجسمی چیست فقط چند واژه را به یاد می‌آورند؛ هنر‌های تجسمی یک دنیاست و پشتیبانی ما محدود بوده؛ کمک کنید تا پرچم جمهوری اسلامی ایران در رویداد‌های بین المللی برافراشته شود. الان در دوسالانه ونیز جای ایران خالی بوده؛ چرا کسی گله نمی‌کند چرا فقط ٩ بار در دوسالانه‌های ونیز شرکت کردیم. ما باید هر سال آنجا باشیم و هنرمندان ما خود را به دنیا برسانند و ایران را رویان کنند.

خراسانی زاده با بیان اینکه نگارخانه‌های ما نیازمند همراهی و حمایت بیشتری هستند، توضیح داد: باید به این فکر کنیم که سرمایه گذاری در عرصه تجسمی حتی می‌تواند پشتوانه پول ملی تلقی شود، باید در سبد فرهنگی خانواده ایرانی جا باز کند؛ بنابراین نیاز داریم فضا‌ها و دیوار‌های بهتری برای میزبانی از کشور‌های دیگر داشته باشیم. تا چه زمانی باید کشور‌های دیگر رویداد‌ها را برگزار کنند و ما هنوز در تهران یک دوسالانه بین المللی رسمی نداشته باشیم!

این مدیر هنری در پایان عنوان کرد:
حال که جشنواره‌های فجر به پایان رسیدند از شنبه برای جشنواره هفدهم برنامه ریزی میکنیم و ایین نامه بازنگری را تدوین خواهیم کرد تا این جشنواره کنار جشنواره جوانان و تجسمی نوجوانان یکپارچه شوند.

سپس پیام محمود سالاری معاون هنری تصویری پخش شد که در ان عنوان کرد: امسال موضوع دیوارنگار ه‌های شهری که کمتر مورد توجه بود، مورد عنایت ویژه جشنواره هنر‌های تجسمی فجر قرار گرفت که باید از تمام کسانی که زحمت کشیدند. امیدوارم هنرمندان این جشنواره روز به روز بیشتر بدرخشند و بمانند و بپایند.

سپس اسامی بخشی از تقدیرشدگان اعلام شد:

*طراحی فرهنگ محور

طوبای زرین به سیدهادی امامی و فاطمه حامدی از اصفهان تعلق گرفت.

بخش ناشران کتاب‌های تخصصی

طوبای زرین به انتشار کتاب آبان به مدیریت کاوه علی مردی رسید.

بخش علمی (دانش هنر‌های تجسمی)

ضمن تقدیر از ساناز باحجب قدسی و فاطمه پاکنژاد و علیرضا کریمی، طوبای زرین به پوریا طهماسبی اهدا شد.

بخش فیلم‌های مستند تجسمی

ضمن تقدیر از هادی آفریده، آبتین شمیلی از شیراز طوبای زرین را دریافت کرد.

وزیر فرهنگ: 

اکسپوی ژاپن و ونیز را پرقدرت حضور خواهیم داشت/از هنرمندان تجسمی تمام قد حمایت میکنیم 

 

 

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک عید نیمه شعبان و ولادت منجی عالم بشریت، ابراز امیدواری کرد که به زودی پرچم عدالت و ازادگی، نور و معنویت در دنیا سایه بیاندازد و‌ جامعه مهدوی شکل بگیرد.

 

 

وی با شکر اینکه جشنواره های فجر انقلاب با موفقیت به پایان رسید، افزود: 

همکاران بنده در بخش های مختلف جشنواره ها را متراکم و پرحجم از نظر رویدادها برگزار کردند. انگیزه ای که ما را مصمم کرد به این کار فشرده، خدمت صادقانه کنیم این بود 

که کار به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تقدیم شد.

هنرهای تجسمی در شاخه های مختلف خود باعث رونق سایر بخش های هنری شده، همه بخش های هنری وابسته به درخشش در هر یک از رشته های هنرهای تجسمی است. هیچ مجموعه رسانه‌ای، فرهنگی و هنری بی نیاز از هنرهای والای این بخش نیست. 

 

 

اسماعیلی با بیان اینکه با فعالیت شورای هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مصوبات آن اجرایی می شود، راه کوتاهی برای حل مشکلات، آرزوها و آمال ایجاد شده، توضیح داد: در صحبت ها به راه اندازی بازارهای هنرهای تجسمی اشاره شد؛ این، در رابطه با مصوبه اخیر است که امروز بعد از ظهر دیدم ابلاغیه آقای رییس جمهور رسیده و خواستم این مژده را خدمت همکارانم بدهم.

اکسپوی ژاپن را پیش رو داریم که با مصوبه هیات وزیران مدیریت محتوایی کار در وزارت فرهنگ قرار گرفته و امیدواریم نقش و حضور هنرهای تجسمی را باشکوه تر از دوره های گذشته در این بازار جهانی هنر داشته باشیم. درخصوص موضوع دوسالانه ونیز هم دستوری را به همکاران دادم که دوستان خوب من حضور پررنگی را امسال در ونیز داشته باشند. سایر مطالباتی که اعضای عزیز ما در رشته های مختلف خود دارند هم در خدمتشان هستم.

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.