سیاه بازی به بهانۀ تیک آبی اینستاگرام!

خبرگزاری بارنا گروه علم و فناوری; اینستاگرام دو روز پیش به حساب آیت‌الله رئیسی علامت اصالت (تیک آبی) داد و حساب رئیس‌جمهور را به صفحه تایید شده منتقل کرد. متأسفانه قبل از روشن شدن ابعاد مختلف پرونده، برخی افراد و رسانه ها خودسرانه به قاضی مراجعه کرده و حکمی را صادر کردند که نشان از تعصب بر اساس میل شخصی آنها دارد.

حیف است که برخی رسانه های کشور به جای اطلاع رسانی شفاف، دقیق و دغدغه مند، هر موضوع غیر مرتبط را برای رسیدن به هدف خود به موضوعی سیاسی تبدیل کنند! بسیاری از سایت های خبری از واژه هایی مانند «ضداینترنتی ترین دولت» برای این دولت استفاده می کنند که کابینه سیزدهم تمام تلاش خود را برای ارتقای کیفیت و پایداری شبکه و اجرای شبکه ملی اطلاعات به کار گرفته است.

دولت سیزدهم در این راستا اقدامات متعددی انجام داد که برخی از آنها عبارتند از:

– 87 درصد پوشش اینترنت در روستاهای بالای 20 خانوار

افزایش 100 درصدی ترانزیت ترافیک اینترنت از ایران

ترافیک تولید شده در داخل کشور برای اولین بار از مرز 6 ترابیت بر ثانیه عبور کرد

– تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال و تصویب طرح های راهبردی توسعه اقتصاد دیجیتال از جمله طرح حمایت از کسب و کارهای اینترنتی.

– تحقق 60 درصدی شبکه ملی اطلاعات

– تلاش جدی برای عملیاتی کردن پروژه فیبر نوری منجر به تحقق سرعت صدها مگابیت برای کاربران.

برداشت های غلط و برچسب های مغرضانه برخی رسانه های داخلی بسیار عجیب است. چرا که قطعا انتظارات متفاوتی نسبت به شرکت های رسانه ای لندن دارند اما متاسفانه در عمل این اتفاق نمی افتد و هر بار می بینیم که برخی افراد و رسانه های داخلی با استفاده از الفاظ جعلی مسائل غیرسیاسی را سیاسی می کنند. با استفاده از برچسب اینترنت ملی، اطلاعات یا ضداینترنت ترین دولت، به جای شبکه ملی، هر دو در یک سیستم خوانده می شوند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت امروز در اطلاعیه ای برای تنویر افکار عمومی اعلام کرد: با توجه به چندین صفحه منتسب به رئیس جمهور و انتساب مطالب تحریف شده در شبکه های اجتماعی خارجی، از ماه ها قبل اقداماتی برای احراز اصالت کاربران انجام شد و اخیرا یکی از آنها شبکه هایی که آن چیدمان را اجرا کردند همانطور که در تصویر مشخص است آخرین مکاتبات و پاسخ آن شبکه به تیرماه مربوط می شود.

IMG_20230101_200008_990

اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت تایید می کند که مکاتبات با شرکت متا قبل از اینکه این شرکت در معرض آتش خشونت خیابانی در کشور در چند ماه گذشته قرار گیرد، انجام شده و در ماه های اخیر هیچ تماسی با این شرکت صورت نگرفته است. از سوی دیگر هدف از این مکاتبات جلوگیری از انتشار اخبار جعلی است که از طریق اکانت های ناشناس به نام رئیس دولت سیزدهم بوده است.

نکته حائز اهمیت این است که نامه قبل از اتفاقات اخیر کشور و نقش فعال دو تریبون محدود در ایجاد ناامنی روانی در جامعه نوشته شده و ربطی به روزهای پس از اعمال محدودیت ها ندارد. بهتر است به این مشکل به شکل دیگری نگاه کنیم. کرد، فرم سوالی که امیدوار است به این سوال پاسخ دهد، اینستاگرام پس از نزدیک به شش ماه که فضای رسانه ای منفی در کشور ایجاد می کند، چگونه پاسخ مکاتباتی را خواهد داد؟ آیا قضاوت در مورد پلتفرمی با سابقه اینستاگرام به عنوان عمدی بسیار سخت است؟

موضوع سوال برانگیز دیگر استفاده از طعمه های دروغین توسط برخی رسانه ها است که برخی افراد و رسانه ها با تمسخر از مسئولان می پرسند که چرا فعالیت های خود را بر روی پلت فرم ایرانی که هفتاد میلیون عضو دارد متمرکز نمی کنند؟

پاسخ به این کنایه مستلزم توجه به دو نکته است، اول اینکه پس از محدودیت در دو تریبون آمریکایی، بسیاری از مدیران ارشد کشور با ایجاد صفحات خود در تریبون های داخلی فعال هستند، ثانیاً سؤال را اشتباه فرض می کند.برخی از رسانه های مربوط به 70 میلیون ایرانی ها با کنایه می پرسند که چرا روی سکوی 70 میلیون ایرانی در گرایش غرب کار نمی کنید، اساساً همین است این یک گزارش جعلی رسانه ای است!

آنها آمار خود را می سازند و استناد می کنند. از یک سو، آنها روزانه چندین میلیون شغل به کسب و کارهای فعال در پلتفرم های آمریکایی اضافه می کنند، بدون هیچ منبع رسمی. از طرفی ۷۰ میلیون کاربر پلتفرم ایرانی را به سخره می گیرند. منبع این خبر پوشش رسانه ای است و این پایگاه ها هم همینطور.

این پرونده به روزی برمی گردد که نماینده یکی از پلتفرم های ایرانی هنگام رونمایی از مرکز تماس طرح حمایت از کسب و کارهای اینترنتی در سازمان فناوری اطلاعات، 70 میلیون شماره تلفن را روی پلتفرم خود ثبت کرد. 35 میلیون کاربر روزانه و 17 میلیون نفر فعالیت ماهانه. متأسفانه، با وجود شفافیت بعدی پلتفرم مورد بحث و این واقعیت که سرویس Firebase گوگل می تواند ادعای 17 میلیون کاربر روزانه خود را اندازه گیری کند، این ابر صحبت می کند. رسانه ها مدام در حال زیر سوال بردن عدد 70 میلیونی به وضوح تحریف شده هستند، اقدامی شگفت انگیز، باید از متولیان آن بپرسید که آمار غیررسمی تعداد صفحات فعال یک پلتفرم آمریکایی برای شما جای تردید نیست، بلکه سعی می کنید تشکیک اعضای فعال فضای مجازی ایران؟!

بی توجهی به کسب و کارهای اینترنتی یکی از برچسب های نامناسبی است که برخی سلبریتی ها و رسانه ها به دولت سیزدهم نسبت داده اند. تعداد مشاغل فعال هیچ پلتفرم اجتماعی وجود ندارد و بیشتر آمار ارائه شده غیررسمی است. از آنجایی که این مشاغل از ابتدا ثبت نشده بودند و آمار رسمی از تعداد آنها وجود نداشت، اهمیت تک تک مشاغل ایرانی برای دولت سیزدهم کافی بود تا دولت بتواند خسارت برخی از هموطنان را جبران کند. طراحی، تصویب، ابلاغ و اجرای بسته حمایتی ویژه کسب‌وکارهای اینترنتی، در دو بستر آمریکایی، با موافقت سایر نهادها، مقررات وضع شده از سوی مراجع ذی‌صلاح. پلت فرم داخلی یا مهاجرت به این مکان.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ایجاد چنین مشوق هایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال در بستر داخلی یکی از الزامات حکمرانی مجازی است. غرب به رهبری آمریکا سال‌هاست که حملات تروریسم اقتصادی علیه اقتصاد ایران انجام می‌دهد، زیرا پایه‌گذاری اقتصاد دیجیتال بر روی پلتفرم‌های غیربومی که با قوانین و مقررات کشور میزبان مطابقت ندارند، اکوسیستم را تضعیف می‌کند. تا جایی که ممکن است، شریان‌های اقتصادی را علیه مردم ما مسدود می‌کنند، چگونه می‌توانند کسب‌وکارهای اینترنتی مبتنی بر بستر تحت مدیریت خود را بدون مزاحمت رها کنند؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما ناظران دنیای فناوری معتقدند که متا توانایی حذف تمام صفحات کاری در داخل ایران را دارد، همانطور که در یک روز میلیون ها پست درباره شهید سلیمانی را حذف کرد، بسترهای مالی خوب خواهد بود. سیاستی که دولت قبل در کنار سایر فعالیت‌هایش از آن غفلت کرده بود، اکنون بر دوش کابینه سیزدهم است، مانند تاخیر در توسعه اینترنت ثابت که سال‌ها در دولت قبل مورد غفلت قرار گرفت. این منجر به انتقال تمام بارهای شبکه به اینترنت شد، سیاست معیوبی که دولت مردمی به دنبال اصلاح آن بود.

انتهای پیام/

توجه: علیرضا نیک روش

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه رای موافق و رای مخالف