سومین نمایشگاه «تاریخ گرافیک معاصر ایران» کلید خورد

به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی انجمن طراحان گرافیک ایران، سومین نمایشگاه آثار گرافیکی «تاریخ گرافیک معاصر ایران» با حضور سیما مشتاقی و احمد کریمی عصر پنجشنبه در انجمن طراحان گرافیک ایران برگزار می شود. مدیریت هنری. موزه گرافیک ایران 25 آذر افتتاح شد.

سید احمد محد طباطبایی، رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک، مهرودباخ مریم رونگی، سیما مشتاقی و داوود شیرمحمدی حضور داشتند.

آنلاین دخ دارابی، دبیر انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ابتدای این مراسم گفت: موزه گرافیک ایران علاوه بر جمع آوری، آرشیو و نمایش آثار گرافیکی، مسئولیت برگزاری نمایشگاه های دوره ای برای ارائه آثار در موزه را بر عهده دارد. “

نمایشگاه سوم

مجید بلوچ، گرافیست ارشد در تشریح این نمایشگاه گفت: چند سال پیش، هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک تصمیم گرفت مجموعه ای از نمایشگاه ها را برای نمایش آثار گرافیکی هنرمندان ایرانی در دهه های گذشته برگزار کند. حفظ شود.”

وی افزود: به دلیل فراوانی این آثار، آنها را به «تاریخ گرافیک معاصر ایران» که چند سال پیش توسط مریم رونگی و مهدی سوادکوهی ویرایش شده است، تقسیم کرده ایم.

بلوچ در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: امیدوارم شرایط برای برگزاری این نمایشگاه ها در استان ها و شهرستان های مختلف فراهم شود چرا که درخواست های زیادی برای برگزاری این نمایشگاه ها در استان های مختلف داریم.

فاطمی کرکه آبادی، رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران ادامه داد: خوشحالم که نمایشگاه ایران 3 را در ادامه نمایشگاه‌های تاریخ معاصر گرافیک ایران افتتاح می‌کنم. دهه 40 دهه تأثیرگذاری در عرصه طراحی گرافیک در ایران بود و بسیاری از اتفاقات رخ داده در کشور ما در آن دوره و قبل از آن، آثار این دوره را درخشان کرده است».

وی با اشاره به متمایز بودن کارهای گرافیکی ایران در دهه 40 گفت: یکی از عواملی که دهه چهل هنر طراحی گرافیک را درخشید، تنوعی بود که راه را برای ورود هنرمندان به عرصه طراحی گرافیک هموار کرد.

“بسیاری از آثار نمایشگاه ممکن است سال تولید دقیق یا نام نویسنده نباشد، زیرا در زمان خود ثبت نشده اند، بنابراین هیچ منبع مکتوب، معتبر و مرتبطی برای تحقیق در این زمینه وجود ندارد. خلاقیت های منحصر به فرد یادآور خاطرات بصری نسل های بسیار ما است.»

در نهایت رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران گفت: توزیع شد با تشکر. مایلم از اعضای کمیته موزه انجمن طراحان گرافیک به خاطر حمایت و حمایت مستمرشان از رشد، توسعه و مستندسازی تاریخچه آرشیو غنی طراحی گرافیک ایران، مستندسازی تشکر کنم. موزه گرافیک کمال.

سیما مشتاقی، دبیر سومین نمایشگاه آثار گرافیکی با عنوان “تاریخ گرافیک معاصر ایران” از نمایشگاه و شکل گیری آن گفت: سه دوره اولیه (1340 تا 1343)، میانه (1344 تا 1346) و آخرین. (1347) تا 1349 (134). کار گروهی اعضای کمیته موزه که از اواسط سال 1395 آغاز شد، برای شروع مجموعه واقعی و دیجیتالی و تکمیل آثار مربوط به سال های 1344 تا 1346 در موزه گرافیک مورد نیاز بود.

وی گفت: سه بخش دهه 40 از یک سو بسیار مثبت و هیجان انگیز و از سوی دیگر با مداخلات تاریخی در تحلیل، تاریخ نگاری و مقاله نویسی بود. مثلا ممکن است سال گذشته طرح هایی انجام شده باشد اما چاپ و بهره برداری در آن سال ها صورت گرفته است. با این حال راهی جز استفاده از اولین نسخه چاپی تا حد امکان بر اساس تاریخ ایجاد وجود ندارد و مقالات زیادی نیز بر همین اساس نوشته شده است.»

مشتاقی گفت: «شیوع بیماری عروق بیماری کرونا قلب باعث شد که گردآورندگان نتوانند مستقیماً به مراکز اسناد و مدارک مراجعه کنند و تا حد امکان کارهای دیجیتالی برای تکمیل آرشیو ارائه دهند، اما البته هنوز شواهد بیشتری باید پیدا شود.» «در آینده با کمک محققان می‌توانیم پازل تاریخ گرافیک معاصر ایران را تکمیل کنیم.

وی در پایان با پرداختن به حوزه آثار و وجه تمایز آنها گفت: در این نمایشگاه در زمینه طراحی نشانه (42 اثر)، جلد کتاب، پوستر (44 اثر)، تصویرسازی (90 اثر)، گرافیک محیطی (کار) فعالیت می کند. 9 اثر) و تمبر (93 اصل و 25 اثر دیجیتال)، صفحه آرایی (28 اثر)، اثر هنری (38 اثر)، بسته بندی (22 اثر حجمی و تصویری)، کارت و تقویم، مدال و سکه (5 اثر)، انیمیشن ( 6 تابلو، تبلیغات (77 اثر) و بخشنامه مطبوعات (27 اثر).

سرانجام سومین نمایشگاه آثار گرافیکی با عنوان «تاریخ گرافیک معاصر ایران» افتتاح شد.
این نمایشگاه سیروس افهامی، و می گویند کلانتری، mearttesa meamayes، ardesir meahasas، pharsid mesgali، Bahamas meahasas، manuccer darphse، aydin agdaslu، می گویند، شامپو، علی اصغر مسامی، D Husan Kalveayn، و می گویند kalantari، Husan seyandun، gearbana seydun صنعت گرافیک که به عنوان گنجینه ای غنی و ماندگار در نظر گرفته می شود، کلک در صفحه آرایی، کتاب ها، جلد مجلات، و تصاویر کتاب ها نمایش داده می شود.