سرشماری زمستانه پستانداران شاخص قدیمی ترین منطقه استان کردستان انجام شد

به گزارش خبرگزاری آوای البرز از سنندج، اقبال حمیدی مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه سرشماری حیات وحش اصلی‌ترین فعالیت محیط زیست در راستای مدیریت حیات وحش است، اظهار کرد: سرشماری حیات وحش در استان در سال های اخیر با کیفیت و کمیت متفاوتی به اجرا درآمده است.

وی به اهداف سرشماری حیات وحش اشاره کرد و افزود: برآورد حداقل جمعیت پستانداران شاخص (علفخواران) در مناطق تحت مدیریت و آزاد، بدست آوردن ترکیب جنسی و سنی هر یک از گونه‌ها، آگاهی از وضعیت زیستگاه‌ها، بررسی وضعیت حفاظتی آنها و برنامه ریزی برای مدیریت صحیح زیستگاه‌ها، اطلاع از وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید کننده حیات وحش و شناسایی کمبودها ونارسایی های مناطق تحت مدیریت از مهمترین اهداف انجام سرشماری حیات وحش است.

وی با اشاره به اینکه سرشماری زمستانه پستانداران در استان با توجه به وضعیت آب و هوایی، توپوگرافی و فصل جفتگیری از پانزدهم آذر تا پایان بهمن ماه به طول می انجامد، گفت: این سرشماری به روش پیمایش خطی و با مشاهده مستقیم با استفاده از تجهیزاتی مانند دوربین چشمی، عکاسی، تلسکوپ، بیسیم و موبایل انجام می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان با اعلام اینکه این سرشماری با حضور ۲۵ نفر از کارشناسان متخصص و ماموران اجرایی به مدت دو روز در منطقه حفاظت شده بیجار انجام شد، افزود: این سرشماری شامل آمارگیری گونه های شاخص پستاندار در مناطق تحت مدیریت و طبیعت زیبا و بکر استان توسط تیم های متخصص با بیتوته های شبانه‌روزی و استقرار در نقاط مختلف زیستگاه‌های تعیین شده، است.

حمیدی خاطرنشان کرد: این سرشماری منطقه حفاظت شده بیجار در دو منطقه” قم چقا” و ” صلوات آباد” انجام شد و گونه قوچ و میش ارمنی شاخص ترین پستاندار منطقه و گونه های دیگر همچون گرگ، گراز و کفتار سرشماری شد و با توجە فصل زمستان و برودت هوا حیات وحش در زیستگاه های زمستانەدر دره های منطقه جمع شده و آماربرداری و براورد جمعیت با کمترین خطا انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: سرشماری پستانداران شاخص مناطق تحت مدیریت استان هر ساله در ۲ نوبت یکی در اواخر فصل بهار با هدف بدست آوردن میزان زاد و ولد و دیگری در فصل زمستان در راستای بررسی وضعیت جمعیتی حیات وحش شاخص استان و مقایسه با سال های گذشته و همچنین میزان ماندگاری بره‌های متولد شده انجام می شود.

۴۶